Skvělý úspěch české designérky: její dům budoucnosti rozzářila světla

  • 15
Dům budoucnosti vytvořila pro mezinárodní veletrh imm v Kolíně nad Rýnem česká designérka Lucie Koldová. Dostála svému jménu: Lucie totiž pochází z latinského slova lux neboli světlo. A právě světlo hraje v jejím domě hlavní roli.

Po řadě světových designérů, kteří v Kolíně v předchozích letech představili svůj osobní výklad současných konceptů bydlení, získala jako první český designér tuto možnost Lucie Koldová. Jde o velký úspěch a ocenění její tvorby i českého designu vůbec.

Pro odborníky i veřejnost je Lucie Koldová již několik let spojena především s návrhy světel. „Sklo zbožňuji, našla jsem se v něm,“ říká o své tvorbě žena, jejíž svítidla dnes najdete po celém světě, v designových galeriích i na veletrzích.

Lucie Koldová v projektu Das Haus před svými proslulými svítidly Muffins

Její projekt Das Haus na ploše 180 m2 představil nejen její osobní vizi bydlení budoucnosti, ale také celou řadu nejzajímavějších designových výrobků českých výrobců a tvůrců, vznikl tak vlastně „český designový dům“.

Lucie zde představila módu Liběny Rochové a Pavla Brejchy doplněné o šperky Evy Eisler, Zorya či kabelky Ether. Použila i umělecká díla Františka Víznera, Petra Duba a Milana Housera.

V hlavní roli světlo

„V mém domě hraje hlavní roli světlo, s nímž přichází do prostoru energie. Nábytek jen dokresluje atmosféru,“ říká o svém projektu Das Haus Lucie Koldová, šéfdesignérka společnosti Brokis a držitelka titulu Designér roku. Svůj projekt pojmenovala jako Light Levels, tedy roviny či úrovně světla.

Dům rozdělila na místnosti, které jsou pro ni důležité. Do pracovny použila nová velká svítidla s matovaným jádrem Big one, která vznikla právě pro projekt Das Haus. Najdete zde i další novinku, lounge křeslo Chips chair, které navrhla pro značku TON.

„Ráda pracuji s průsvitnými materiály. V tomto návrhu jsem proto použila opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem,“ popisuje novinku autorka.

Světlo tak může prostupovat křeslem stejně jako prostupuje sklem. Vizuálně křehké, avšak výrazné prohnutí opěradla připomíná svým tvarem slané lupínky, podle nichž dostalo křeslo i své jméno.

Ložnici tvoří postelová nika, zapuštěná vana a světelný paraván ze světel Ivy.

Šatnu pojala Lucie jako velmi osobní intimní prostor, galerii i budoár zároveň. Stěny potáhla látkou ve výrazné červené barvě, před nimiž vyniknou šperky i oblečení od českých designérů. „Je to takový osobní oltář krásných věcí, které sice nejsou živé, ale dělají člověku radost,“ vysvětluje. Paraván zde tvoří trubice Puro.

"Od počátku jsem chtěla, aby měl produkt měkké křivky. Lounge křeslo má být již od pohledu pohodlným objektem. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. Oproti klasické židli by měl být tak trochu sexy," říká Lucie Koldová o svém křesle Chips.

Relax room s velkou pohovkou ve tvaru lotosového květu naopak díky šedé barvě navozuje pocit klidu.

Hlavní místnost domu zaplnila pohovka Link, kterou Lucie navrhla pro značku Prostoria, jde o místo setkávání celé rodiny a přátel u symbolického ohně, který vytvořila opět z trubic Puro. Variabilita svítidla Puro posloužila k vytvoření nového závěsného svítidla Sparkle, představující jiskru či prskavku.

Stolní svítidlo Macaron - struktura krystalického kamene se uvnitř protilehlých kopulí ručně foukaného skla stává měsíční krajinou s vlastním vesmírem.

V domě není kuchyně, protože jak Lucie říká, jsou příjemnější věci než vaření.

V projektu Das Haus se poprvé představují netradiční koncepty nábytku i svítidel: Puro Sparkle, Jack’o Lantern, Ivy, Big One pro značku Brokis, křesla Chips a Cocoon pro TON, centrální sedací souprava Link výrobce Prostoria, postel Bed niche či relaxační pohovka Blossom, které, jak říká autorka, vznikly z vášně pro světlo a energii. Vše doplnily i stávající řady svítidel Brokis.

Lucie Koldová

*1983

Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (Ateliér produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj) patří k nejvýraznější českým designérům. Získala i titul Designér roku 2012.

Po absolvování školy začala Lucie Koldová od roku 2009 pracovat v Paříži v ateliéru Arika Levyho, záhy si vybudovala mezinárodní klientelu a v roce 2012 i vlastní studio. Nyní žije s manželem a synem v Praze, pracuje jako šéfdesignérka pro společnost Brokis.

Zaměřuje se především na objekty ze skla a nábytek, ale navrhuje i výrobky denní potřeby, poetické galerijní objekty a limitované série, zasahuje i do konceptuálního designu a designu městského prostoru. Spolupracuje s českými výrobci i známými zahraničními značkami.

Lucie Koldová