Z klenotu jsou kulisy pro hororový film. Léčebnu Machnáč ovládl zmar

Mohla z toho být jedna z nejcennějších staveb v širokém okolí Trenčianských Teplic. Dnes je ale z funkcionalistické léčebny Machnáč, jejímž autorem je slavný český architekt Jaromír Krejcar, jen ruina plná bezdomovců a grafity.

Trenčianské Teplice se těší velké oblibě už celá staletí. Podle staré pověsti léčivé prameny v této oblasti objevil jeden chromý pastýř při hledání ztracené ovce. Našel malé jezírko s horkou vodou, ze kterého se šířil sírový zápach. Po několika lázních v jezírku se pastýř údajně uzdravil.

I když je zřejmé, že teplé prameny musely znát již začátkem našeho letopočtu germánské kmeny či římské legie, první písemná zmínka o nich pochází až z roku 1247. Od 13. do 19. století patřilo území Trenčianských Teplic s termálními prameny majitelům zdejšího hradu, píše ve svém článku magazín brainee.sk.

Autorem léčebného domu je český architekt Jaromír Krejcar a stavba v meziválečném období patřila k vrcholům funkcionalistické architektury v celém bývalém Československu.

I dnes je toto lázeňské město velmi vyhledávané. Má historický nádech, stojí v kopcích a má velký a udržovaný park. Nedaleko známé vodní elektrárny s fontánou chátrá gigantická stavba, kterou zná zřejmě každý český a slovenský architekt. A ještě každý bezdomovec. Léčebný dům Machnáč je národní kulturní památkou, která už desetiletí chátrá.

„Na první pohled je vidět, že Machnáč je už dlouho opuštěn. Omítka na každé stěně budovy se začíná rozpadat a někde už úplně chybí,“ popisuje svůj zážitek urbexer Ivan Donoval. Objevování prostor se věnuje již několik let. Myšlenkou urbexu je navštěvování zchátralých a opuštěných budov, aniž by člověk něco ničil nebo kradl.

„Na vstupních dveřích do Machnáče je nápis: Národní kulturní památka, prosím nepoškozovat,“ říká Ivan. Podle něj je to lepší, než psát zákaz vstupu, protože ho stejně nikdo nedodržuje.

„Vstoupit do Machnáče není vůbec složité. V přízemí je pár pootevíraných oken i dveří. Už je raději ani nezajišťují. Vandalové a bezdomovci by si stejně vytvořili nové vchody,“ říká v momentě, kdy vstupuje do budovy.

Budova však stále vyzařuje specifické kouzlo, které učaruje každému, kdo ji...

Známý autor

Autorem léčebného domu je český architekt Jaromír Krejcar a stavba v meziválečném období patřila k vrcholům funkcionalistické architektury v celém bývalém Československu. Krejcar se kromě Machnáče zapsal do historie slavným Československým pavilonem na Světové výstavě v Paříži z roku 1937.

Projekt vzešel z architektonické soutěže v roce 1929, kterou vypsala Nemocenská pokladna soukromých úředníků v Praze. Léčebný dům původně nesl jméno pokladny, teprve později se přejmenoval na Machnáč. Svým designem měl připomínat loď a ve velkém využíval velké prosklené stěny. I když šlo o evropský architektonický unikát, měl několik nedostatků.

V té době se totiž do koupelí chodilo jen v létě, takže vytopit stavbu v zimě bylo prakticky nemožné. Kromě toho dnes již nesplňuje klasické standardy, neboť má společné toalety a sprchy na koncích chodeb. Už v minulosti ho proto navštěvovali hlavně méně majetní návštěvníci. V roce 2002 léčebný dům naposledy opustili poslední hosté a od té doby chátrá.

Projekt vzešel z architektonické soutěže v roce 1929, kterou vypsala Nemocenská...

Z unikátu ruina

Funkcionalistická stavba se proměnila v chátrající ruinu, která pomalu mizí. Nejvyšší patra jsou pokryta mechem kvůli zatékající vodě a vše, co se dalo zpeněžit, je už dávno pryč. „Všiml jsem si, že na většině dveří chybí kliky a všude se válí plastové láhve od vína, říká urbexer. Prostory by dnes klidně mohly sloužit jako kulisy pro hororový film.

„Čekal jsem, že v Machnáči budou jen holé stěny, ale zůstalo tu toho víc, než jsem si myslel, že tady najdu,“ vzpomíná Ivan. V jednom pokoji to dokonce vypadalo tak, že v něm přespává bezdomovec. Budova však stále vyzařuje specifické kouzlo, které učaruje každému, kdo ji navštíví. Vypovídají o tom i nadšené reakce dalších urbexerů.

V roce 2018 na budově svítil transparent s nápisem „Kollár + Bödör + Krajmerová = Machnáč“ . Neznámí aktivisté chtěli tímto způsobem upozornit na alarmující stav národní kulturní památky a na pranýř studu vyvěsili jména lidí stojících za firmou, která ji vlastní. Osud budovy se protlouká přes nepřehlednou pavučinu firem, jejich společným jmenovatelem je však personální propojení. Od roku 2010 do roku 2018 budova vystřídala pět majitelů.

„Budova se nachází v koutě pod kopcem, kde zasvítí slunce jen zrána. Z mého pohledu není až tak lukrativní. Její provoz by byl velmi energeticky náročný. Já jsem tam nenašel ekonomickou logiku provozování,“ říkal bývalý primátor města Štefan Škultéty.

Vyvlastnění

„Úkolem státu je podle Ústavy chránit kulturní památky. Jedinou cestou je vyvlastnění,“ tvrdí nekompromisně architekt Martin Zaiček ze sdružení Abandoned recreation, které usiluje o záchranu léčebného domu. Brojí zásadně proti každému projektu, který by počítal s ubytovacími kapacitami, neboť „předěláním na hotel se zničí a zanikne“.

Právě vyvlastnění je momentálně tématem číslo jedna. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo. Na slyšení, které se konalo 10. června 2022 na půdě Okresního úřadu v Trenčíně, totiž nepřišli všichni účastníci řízení. „Definitivní verdikt o dalším osudu jedinečné funkcionalistické stavby by měl být znám za několik měsíců,“ píše se na webu jaromirkrejcar.com.

Autoři:
  • Nejčtenější

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína...

3. října 2024

Dům-most si postavili v záplavové oblasti Berounky. Stoletá voda nemá šanci

V roce 2020 oslovil majitel ateliér 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s cílem navrhnout rodinný dům v Řevnicích, který by splňoval požadavek umístění obytných ploch nad úroveň stoleté vody. Pozemek se...

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Interiér dřevostavby zaplnili jen bílou barvou a samozřejmě dřevem

Mladý pár si plnými doušky užíval společenského života v Ženevě. Při hledání místa pro svůj budoucí domov se však rozhodl životní tempo zvolnit. Svažitý pozemek s impozantním výhledem na okolní hory...

27. září 2024

Z chaty plné kýčů vytvořili domek ve stylu kovbojského ranče

Polární norská tundra připomíná vzhledem americkou prérii. A právě tato krajina inspirovala Halvora Bakkeho a jeho tým, aby proměnili svépomocí vybudovanou chatu zařízenou ve stylu „co dům dal“ (s...

30. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt v Praze sehnal kávový mistr Slámečka díky Facebooku a své dobré pověsti

Mistr České republiky v připravování kávy a alkoholu Jaroslav Slámečka bydlí s přítelkyní v atypickém bytě. Vybavení je v jeho oblíbeném retrostylu a samozřejmě tu nechybí nejrůznější nezbytnosti k...

29. září 2024

Cigaretový zápach nás budí v šest ráno. Natáhne se do celého bytu

Premium

Soused pod námi si na lodžii zapálí první cigaretu v šest hodin ráno. Zápach z jeho cigaret je tak intenzivní a nepříjemný, že nás okamžitě probudí. Puch se natáhne do celého bytu. My jsme nekuřáci a...

4. října 2024

Do černého „srdce“ bytu se vešla koupelna i garáž pro luxusní kolo

Byt s plochou 190 metrů čtverečních v rezidenčním objektu na Vinohradech udělal radost majitelům, ale i architektům ze studia DMAE Architects. Ti se ujali řešení celého interiéru.

4. října 2024

Roubenku si postavila v Kamenné Lhotě. Prošla si ale dvojnásobným zklamáním

Helena se před sedmi lety rozhodla pro sebe a rodinu pořídit chalupu. Stěžejní pro ni byla lokalita. Měla představu o místě v přírodě, ideálně někde hned u lesa. Našla ho v Kamenné Lhotě u Borotína...

3. října 2024

Jak mají přežít čtyři děti v pokoji, který má patnáct metrů čtverečních

Rozvedených rodičů nebo jen vztahů, které se rozpadnou, je víc než dost. Často v nich figurují děti v takzvané střídavce. Po týdnu či dvou se dítě nebo děti stěhují z jednoho bydliště do druhého, kde...

3. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...