Mohutná budova naproti Masarykovu nádraží zela roky prázdnotou. Cenné interiéry pokryl prach, pískovcové schodiště se začalo rozpadat a střešní trámy trouchnivět. Až na jaře loňského roku se našel investor, který byl ochotný Lannův palác plně zrekonstruovat.
„Chtěli jsme zrekonstruovat nějaký historický dům v centru a navíc nám na Václavském náměstí končil nájem,“ vysvětluje generální ředitel Finep Holding Tomáš Pardubický, proč se jeho firma přihlásila do soutěže na pronájem a rekonstrukci budovy. Ta stála přes sedmdesát milionů korun.
Práce na opravách historické budovy trvaly osm měsíců. Palác má po zásahu z velké části svou původní podobu. Restaurátoři obnovili schodiště z pískovce, štukové a kazetové stropy i původní dřevěná okna a dveře.
Všechny historické prvky, které v budově byly, vyčistili, zrekonstruovali a zakonzervovali, aby zůstaly zachovány. Stavbaři ale museli položit nové parkety a dlažbu, ta však kopíruje původní vzhled a při příchodu do budovy není ani poznat, že je nová.
Kontrast historické architektury s moderním vybavením
Investor chtěl původně zrekonstruované prostory pronajímat, nakonec se rozhodl, že palác využije jako firemní sídlo. Proto budovu doplnil o moderní interiér kanceláří v podobě open space, terasy na střeše domu nebo ke schodišti umístil prosklený výtah. Vše pod dohledem památkářů.
„Investor byl poměrně rozumný, chvilku jsme diskutovali o jeho prvních návrzích, které byly radikálnější, ale po naší konzultaci jej upravil a myslím, že se to povedlo,“ míní ředitel odboru památkové péče magistrátu Jiří Skalický, který považuje za pozitivní i to, že se rekonstrukce ujala česká společnost.
Základní kámen Lannova paláce položil v roce 1857 podnikatel a zakladatel kladenských oceláren Vojtěch rytíř Lanna společně se svým synem Vojtěchem.
Ten v roce 1872 navíc koupil i sousední dům a nechal ho stavebně propojit s palácem. Otec a syn Lannové se ale v Praze podepsali mnohem více než jen růžovým palácem.
Vojtěch Lanna starší se spolupodílel na stavbě protějšího Masarykova nádraží a také na Negrelliho viaduktu - druhém nejstarším pražském mostě. Vojtěch Lanna mladší zase postavil základy dnešních pražských vltavských přístavů v Holešovicích, Karlíně a v Libni.
V loňském roce uplynulo 210 let od narození zakladatele rodu Lannů Vojtěcha a letos to bude 95 let od okamžiku, kdy zemřel poslední pokračovatel rodu Vojtěch František Josef Lanna.
Česká strana sociálně demokratická, která dům vlastní od začátku dvacátého století, se o jeho rekonstrukci pokusila už v roce 2000. Tehdejší dodavatel ale údajně neplnil podmínky, a tak mu ČSSD vypověděla smlouvu a stavbu zakonzervovala.
Prostory zabraly kanceláře, pro veřejnost bude restaurace
Následně se strana několikrát snažila najít nájemníka, ale podařilo se jí to až na podzim roku 2014, kdy s Finepem podepsala kontrakt na 25 let. Ten ještě s pracemi neskončil.
Nyní přestavuje podzemní část paláce, ve které v dubnu otevře gurmánskou restauraci zaměřenou na víno a evropskou kuchyni. Právě tento prostor bude veřejnosti nejlépe přístupný. Zbytek už v prosinci zabraly kanceláře.