Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lannův palác je zachráněn. Restaurátoři jej vrátili zpátky do života

  16:55
Nárožní novogotický dům na rohu Hybernské a Havlíčkovy ulice desítky let obepínaly plechové vlnité zátarasy, které byly kompletně počmárané graffiti. Lannův palác z roku 1859 se nyní podařilo vrátit zpátky do života.
Z Lannova paláce zmizely kovové plechy. Nyní je jeho nároží průchozí.

Z Lannova paláce zmizely kovové plechy. Nyní je jeho nároží průchozí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mohutná budova naproti Masarykovu nádraží zela roky prázdnotou. Cenné interiéry pokryl prach, pískovcové schodiště se začalo rozpadat a střešní trámy trouchnivět. Až na jaře loňského roku se našel investor, který byl ochotný Lannův palác plně zrekonstruovat.

„Chtěli jsme zrekonstruovat nějaký historický dům v centru a navíc nám na Václavském náměstí končil nájem,“ vysvětluje generální ředitel Finep Holding Tomáš Pardubický, proč se jeho firma přihlásila do soutěže na pronájem a rekonstrukci budovy. Ta stála přes sedmdesát milionů korun.

Práce na opravách historické budovy trvaly osm měsíců. Palác má po zásahu z velké části svou původní podobu. Restaurátoři obnovili schodiště z pískovce, štukové a kazetové stropy i původní dřevěná okna a dveře.

Všechny historické prvky, které v budově byly, vyčistili, zrekonstruovali a zakonzervovali, aby zůstaly zachovány. Stavbaři ale museli položit nové parkety a dlažbu, ta však kopíruje původní vzhled a při příchodu do budovy není ani poznat, že je nová.

Kontrast historické architektury s moderním vybavením

Investor chtěl původně zrekonstruované prostory pronajímat, nakonec se rozhodl, že palác využije jako firemní sídlo. Proto budovu doplnil o moderní interiér kanceláří v podobě open space, terasy na střeše domu nebo ke schodišti umístil prosklený výtah. Vše pod dohledem památkářů.

„Investor byl poměrně rozumný, chvilku jsme diskutovali o jeho prvních návrzích, které byly radikálnější, ale po naší konzultaci jej upravil a myslím, že se to povedlo,“ míní ředitel odboru památkové péče magistrátu Jiří Skalický, který považuje za pozitivní i to, že se rekonstrukce ujala česká společnost.

Základní kámen Lannova paláce položil v roce 1857 podnikatel a zakladatel kladenských oceláren Vojtěch rytíř Lanna společně se svým synem Vojtěchem.

Ten v roce 1872 navíc koupil i sousední dům a nechal ho stavebně propojit s palácem. Otec a syn Lannové se ale v Praze podepsali mnohem více než jen růžovým palácem.

Investor chtěl původně zrekonstruované prostory pronajímat, nakonec se rozhodl, že palác využije jako firemní sídlo. Proto budovu doplnil o moderní interiér.

Vojtěch Lanna starší se spolupodílel na stavbě protějšího Masarykova nádraží a také na Negrelliho viaduktu - druhém nejstarším pražském mostě. Vojtěch Lanna mladší zase postavil základy dnešních pražských vltavských přístavů v Holešovicích, Karlíně a v Libni.

V loňském roce uplynulo 210 let od narození zakladatele rodu Lannů Vojtěcha a letos to bude 95 let od okamžiku, kdy zemřel poslední pokračovatel rodu Vojtěch František Josef Lanna.

Česká strana sociálně demokratická, která dům vlastní od začátku dvacátého století, se o jeho rekonstrukci pokusila už v roce 2000. Tehdejší dodavatel ale údajně neplnil podmínky, a tak mu ČSSD vypověděla smlouvu a stavbu zakonzervovala.

Prostory zabraly kanceláře, pro veřejnost bude restaurace

Následně se strana několikrát snažila najít nájemníka, ale podařilo se jí to až na podzim roku 2014, kdy s Finepem podepsala kontrakt na 25 let. Ten ještě s pracemi neskončil.

Nyní přestavuje podzemní část paláce, ve které v dubnu otevře gurmánskou restauraci zaměřenou na víno a evropskou kuchyni. Právě tento prostor bude veřejnosti nejlépe přístupný. Zbytek už v prosinci zabraly kanceláře.

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě...

16. září 2024  14:30

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...