Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prezident Kubitschek postavil Brasílii za tři roky, jeden měsíc a pět dní

  1:00
Před 115 lety se narodil Juscelino Kubitschek, brazilský prezident s českými kořeny, který se pustil do jednoho z největších dobrodružství 20. století. Za tři roky, jeden měsíc a pět dní bylo na jeho příkaz postaveno nové zářivé a sebevědomé hlavní město Brasília.

Čeští emigranti nebo jejich potomci toho ve světě dokázali hodně. Tak třeba rodák z Kladna a pozdější starosta Chicaga Antonín Čermák nebo pražská rodačka Marie Korbelová alias Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA.

Anebo Juscelino Kubitschek, někdejší prezident Brazílie, který se narodil 12. září 1902 a proslul zejména založením hlavního města Brasília.

Vraťme se do roku 1830, kdy už několik let na třeboňském panství na jihu Čech pracoval v malé vsi truhlář Jan Kubíček. Ten rok byl zlomem v jeho životě, a jak se později ukázalo, i zlomem v dějinách Brazílie, pátého největšího státu světa. To však šikovný řemeslník, zatímco se nechával naverbovat do armády c. a k. mocnářství, vůbec netušil.

V rakousko-uherském vojenském mundúru se dlouhé týdny plavil do Jižní Ameriky, do tehdy nového nezávislého císařství zvaného Brazílie, kterému vládli koloniální panovníci z Portugalska a Rakouska-Uherska.

Ti stahovali z Evropy úředníky, vojáky a další profese, aby zajistili chod v exotické a neprobádané zemi. Čechovi se po nějaké době podařilo opustit armádu, založil rodinu a živil se prací se dřevem. Když se mu narodila vnučka a dala se na kantorskou dráhu, spokojený Kubíček, daleko od své vlasti, v poklidu zemřel.

Brzy na to se narodil jeho pravnuk s českou krví a poněmčeným příjmením - Juscelino Kubitschek. Sám s matkou vyrůstal v nuzných poměrech. Podařilo se mu ale vystudovat gymnázium a následně medicínu.

Jako student vyrazil na cestu do Evropy a 12. září 1930, v den svých 28. narozenin, vystoupil z vlaku na hlavním, tehdy Wilsonově nádraží v Praze. Konečně stanul v zemi svých předků a zde, snad na ulici, snad v hotelové recepci, otevřel telefonní seznam.

„V něm spočítal všechny tehdejší pražské Kubíčky. ‚Je nás celá strana!‘ chlubil se později,“ popisuje spisovatelka Yvonne Fričová v knize Brasília - město - sen, která vyjde ke 115. výročí narození Juscelina Kubitscheka a jež mapuje vznik hlavního brazilského města.

Budova brazilského národního kongresu

Brazílie byla od objevení Jižní Ameriky portugalskou kolonií. V roce 1822 sice získala nezávislost, ale vládli zde evropští panovníci - portugalský princ Pedro a jeho manželka Marie Rakouská. Země chtěla získat nezávislost na bílých vládcích. To se podařilo v roce 1889, kdy byla vyhlášena republika.

Touhu změnit rozvojovou zemi schovanou v tropech ve světovou velmoc symbolizoval i plán vybudovat uprostřed státu nové zářivé a sebevědomé hlavní město a tato idea plnila srdce Brazilců snad dvě století. Žádná vláda se ale do obřího plánu nepustila.

Juscelino se po návratu do Jižní Ameriky živil jako lékař a později vstoupil do politiky. Když v Evropě začaly zuřit boje 2. světové války, stal se starostou milionového města Belo Horizonte, později guvernérem státu Minas Gerais.

Lidé ho milovali, snad pro jeho středně levicové cítění, kdy se uměl bavit se státníky i s dělníky, snad pro jeho snahu plnit sliby nebo prostě pro jeho povahu. A v roce 1956 si ho ve volbách vybrali za prezidenta.

„Tehdy se pustil do jednoho z největších dobrodružství lidstva ve 20. století. Za tři roky, jeden měsíc a pět dní vyrostlo v pustém vnitrozemí vzdáleném tisíc kilometrů od kypících pobřežních velkoměst, kde se do té doby rozvíjela veškerá brazilská kultura, ekonomika i politika, město Brasília,“ píše Fričová.

To je pravá česká odvaha

Brasília se stala zřejmě největším „památníkem“ potomka českého emigranta a je jím dodnes. Vždyť první dojem každého, kdo přilétá do hlavního města, utváří hlášení: „Vítejte na mezinárodním letišti Juscelina Kubitscheka, v Brasílii.“

Kubitschek se ke svému původu vždy hlásil. „Víte, my Češi jsme proslulí tím, že máme hezké holky a pořádné chlapy,“ pronesl už coby prezident při jednom slavnostním přípitku. „Novináři o něm někdy žertem říkali, že je ‚bláznivý Čech‘, protože ‚kdyby byl jen obyčejný Brazilec, nikdy by Brasílii nedostavěl‘,“ vypráví spisovatelka Fričová.

Sám Juscelino podle dochovaného stenografického zápisu přijal československou delegaci v roce 1959 slovy: „Podle mínění mých osobních přátel je to právě díky vlastnostem, které jsem zdědil po svých českých předcích, že jsem se pustil do tak velkolepého díla, jako je přestavba Brazílie v průmyslový stát.“

Když v roce 1964 došlo v Brazílii k vojenskému převratu a moci se chopila armáda, Kubitschek musel do exilu a dlouhé roky žil ve městech Evropy i Spojených států amerických. Devět let po návratu do vlasti zemřel při neobjasněné dopravní nehodě - jeden závěr tvrdí, že šlo o atentát, jiná zpráva komise to popírá. Na jeho pohřeb přišlo 350 tisíc lidí.

Katedrála Zjevení Panny Marie svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce. Inspirací však byla trnová koruna. Před katedrálou stojí sochy čtyř apoštolů.

Zářivé srdce Brazílie

Výsledek soutěže na urbanistický plán Brasílie byl zveřejněn porotou 16. března 1957. Na přelomu dubna a května topografové vytyčili na vybraném místě v Centrální vysočině dvě základní zkřížené osy podle vítězného plánu Lucia Costy. Za symbolický počátek výstavby se považuje 3. květen 1957, kdy se na místě konala eucharistická polní mše.

Brazilská metropole Brasília se stala 21. 4. 1960 hlavním městem Brazílie a nahradila Rio de Janeiro, které bylo hlavním městem od roku 1763. Mladé město postavené ve 20. století bylo již v roce 1987 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Stavba nové metropole v centru země i s názvem Brasília byla od roku 1891 zanesena v brazilské ústavě, ale až Juscelino Kubitschek se do náročného úkolu pustil a stavbu nařídil.

Moderní město navrhl slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer a urbanista Lucio Costa. Brasília má jednotlivé čtvrti přesně oddělené a město protkávají široké několikaproudé silnice s mimoúrovňovými křižovatkami. V centru města stojí velkolepé budovy, které symbolizují typickou architekturu 50. a 60. let 20. století.

Na náměstí Tří mocností stojí budova národního kongresu, nejvyššího soudu, památník připomínající založení města a palác Planalto, kde sídlí úřad prezidenta. Důležitou budovou je také moderní katedrála Zjevení Panny Marie, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce. Mezi zajímavé mosty patří obloukový Ponte Juscelino Kubitschek.

Metropole leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v průměrné nadmořské výšce 1 172 metrů, pramení zde řeka Tocantins a má 2,6 milionu obyvatel.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Sexuální predátor Diddy tady pořádal zvrhlé večírky. Za dům chce 1,5 miliardy

Luxusní rezidence rapera Seana Diddyho Combse v Los Angeles je na prodej za 62 milionů dolarů, v přepočtu za 1,5 miliardy korun.

6. prosince 2024

Z temné kuchyně mají po rekonstrukci útulný prostor plný světla

Můžete mít pocit, že dostatek všeho zabíjí kreativitu. Pokud se musíme potýkat s těžkostmi, překonávat překážky a improvizovat, něco se v nás probudí. Z nedostatku vznikají skvělé věci. Jako...

6. prosince 2024

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

České sklo je ideální vánoční dárek: neztrácí na ceně, ale naopak

Praktické dárky do bytu radost určitě udělají, designové mají ještě jednu výhodu: obdarovaný by se je asi jen tak nekoupil, ať už kvůli ceně, nebo proto, že by pravděpodobně sáhl po něčem, co právě...

5. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...