V kině Světozor se ocitnete ve slavných filmových scénách i na WC

  1:00aktualizováno  1:00
V době multiplexů zmizela už spousta kin. Nepřežila ekonomicky, některá doplatila na privatizaci budov, kde sídlila. Pražské kino Světozor už funguje 101 let, a nejen to. Díky rekonstrukci se dokonce podařilo implantovat do jeho interiéru slavné filmové scény.

Prostor přímo proti baru je inspirovaný filmem Osvícení. | foto: Andrea Thiel Lhotáková

„Dočetla jsem se, že když se na začátku 20. století začaly stavět na Václavském náměstí velké paláce, vedení města majitele nutilo, aby udělali něco pro lidi. Pak jim dovolili postavit domy vyšší. Tak vzniklo v centru spoustu divadel, kin i lázně, ty byly třeba v Paláci Koruna. Bohužel v době privatizace se na to zapomnělo,“ vysvětluje MgA. Marcela Steinbachová, která v roce 2006 vyhrála soutěž na první etapu rekonstrukce kina Světozor. Přišla totiž s nápadem integrovat slavné filmové scény do interiéru kina.

OSA 9

Světozor funguje od roku 2004 jako artové kino, od roku 2007 pak s třemi dalšími (Aero, Evald a MAT) pod společnou značkou OSA 9 (číslice symbolizuje tramvaj číslo 9, která má biografy na své trase).

Světozor se neustále mění, po první vlně rekonstručních prací v letech 2007 až 2008 přišla další v roce 2017, třetí sál se podařilo otevřít v říjnu 2018.

„Světozor má totiž na rozdíl od jiných zaniklých kin na Václavském náměstí štěstí na majitele paláce. „Vlastník si uvědomil, že je kino důležité, že přitahuje lidi do pasáže,“ objasňuje Petr Jirásek, ředitel kina Světozor.

Svět filmu

Architektka Marcela Steinbachová vnesla do kina slavné filmové scény, kino dostalo nové sedačky, ozvučení, oponu i zvukovou izolaci. Omezené finance se sice odrazily na provedení rekonstrukce či materiálech, ale i tak se prostor výrazně změnil. Barevný základ je především černý a bílý.

Velký sál po rekonstrukci má pouze 26 řad, sedadla si můžete i „adoptovat“.

Velký sál po rekonstrukci má pouze 26 řad, sedadla si můžete i „adoptovat“. .

„Snažili jsme se najít typové scény, které hodně lidí zná, jsou významné nebo je dělali významní scénografové,“ objasňuje Marcela Steinbachová.

Novou podobu dostal také bar či záchodky: na toaletách se dostanete do „scén“ z filmů Pianistka, Pulp Fiction, Amélie z Montmartru, Brutální Nikita, Idioti či Mechanický pomeranč.

Kávu si můžete vypít na „scéně“ z Osvícení a Twin Peaks, bar kina vymaloval mistr českého komiksu Jaromír 99.

V loňském roce pak připravila architektka Steinbachová projekt nového, už třetího sálu. Vznikl v místě bývalé šatny a kanceláře. Opět je barevně neutrální, pomocí světel lze však vytvářet různé světelné atmosféry.

V prostoru celého kina pak návštěvník ocení zachování původních stavebních i interiérových prvků, podařilo se odstranit i nežádoucí „nánosy“ z různých dob. Tyto úpravy prospěly výrazně také vstupnímu prostoru s pokladnou, kde je i prodejna Terryho ponožky.

Dámské toalety po rekonstrukci – první zprava scéna z filmu Mechanický...

Dámské toalety po rekonstrukci - první zprava scéna z filmu Mechanický pomeranč, druhá toaleta je podle filmu Pianistka.

Světová rarita – český filmový plakát

Zakladatelem unikátní sbírky a prodejny s filmovými plakáty a dalšími artefakty v prostorách pokladny kina je Pavel Rajčan, který před jednadvaceti lety založil kino Aero a v roce 2005 právě Terryho ponožky.

Unikátní archiv plakátů je ukrytý za plátnem velkého sálu. Obsahuje neuvěřitelných 100 000 plakátů, převážně českých. Najdete zde fenomenální filmové plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu.

Nově zrekonstruovaná chodba, stěny slouží pro vystavení uměleckých filmových...

Nově zrekonstruovaná chodba, stěny slouží pro vystavení uměleckých filmových plakátů.

„České filmové plakáty, které vznikaly do roku 1989, jsou světovým unikátem. Nemusely být komerční, nepotřebovaly loga a někdy ani fotografie herců. Za patnáct let jsme připravili přibližně 200 výstav ve světě, od Japonska až po USA. S obrovským úspěchem, Dnes musejí být filmové plakáty úplně stejné všude ve světě, kde se promítají,“ vysvětluje Pavel Rajčan.

A vzpomíná, jak kdysi řekl Jiří Suchý, že jeho největším kulturním zážitkem na konci 60. let byly vylepené filmové plakáty. Tato „galerie na ulici“ dovolovala prezentovat výborné návrhy umělců, kteří často ani nemohli jinak vystavovat. Plakáty jsou digitalizované a přístupné na webu, takže Terryho ponožky vlastně suplují činnost státních organizací, jako jsou Uměleckoprůmyslové muzeum nebo Moravská galerie Brno.

Stoletá historie

Kino Světozor na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice sídlí v Paláci České banky, který byl postavený v období secese a moderny v letech 1914 až 1918. Pod projektem je podepsaný slavný architekt Osvald Polívka, autor (mimo jiné) Obecního domu, Živnobanky, Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí nebo Nové radnice na Mariánském náměstí. Fasádu ovšem navrhl Josef Sakař.

Fotogalerie

Stavba kina, u jeho zrodu stála společnost Kinema, probíhala současně s výstavbou domu, dokončena byla v prosinci 1918. Původní název Elektra vystřídalo nové jméno – Světozor. Je docela zajímavé, že společnost založil advokát Vladimír Srb, bývalý pražský starosta, poslanec a majitel advokátní kanceláře.

Sál sice neměl balkon, ale byl hodně dlouhý a svažitý, s kapacitou přibližně 700 míst. Nějakou dobu zde fungoval i kabaret, ale prostor se po roce 1957 vrátil původnímu účelu. Rok poté proběhla rekonstrukce na panoramatické kino, odstranit se musely zadní lóže.

Současnost – vstup do pasáže

Současnost - vstup do pasáže

Zajímavou kapitolu v historii kina představuje Kinoautomat, nainstalovaný zde v roce 1971. Kvůli němu musely zmizet i postranní lóže a počet řad se snížil na 26. Úspěšný Kinoautomat však po dvou letech skončil zákazem „shora“.


Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Další z rubriky

Dům z 600 tisíc PET lahví nerozeznáte od tradičního. Přečká i hurikán

Kanadská stavební firma přišla se zajímavým projektem. Na jihovýchodním pobřeží...

Kanadská stavební firma přišla se zajímavým projektem. Na jihovýchodním pobřeží Nového Skotska ve městě Metaghan...

KVÍZ: Víte, kde v Praze stojí nejlepší stavby postavené po roce 1989?

Moderní pražské stavby

Po roce 1989 vznikla v hlavním městě řada staveb, které lze považovat za projev kvalitní moderní architektury....

Seznamte se s imitacemi materiálů do interiéru. Předčí i originály

Dvířka koupelnového nábytku z Glaxxu jsou mnohem lehčí, než kdyby byla ze skla,...

Mezi módní materiály v interiéru dnes patří sklo, beton či kov. Jenže jejich některé vlastnosti nemusí každému...

Najdete na iDNES.cz