„Prostorové uspořádání kanceláří Penta Real Estate a Penta Investments na Masaryčce vychází z koncepce pevného centrálního jádra, které obsahuje veškeré podpůrné funkce, a dále z prstenců okolo ‚jádra‘, které jsou transparentní a obsahují samotná pracovní místa,“ popisuje architekt Klaška ze studia Klaska ltd.
Toto prostorové uspořádání se odráží v materiálové paletě celého prostoru. Pevné jádro je zhotoveno z dubového dřeva, které kontrastuje se zasklenými příčkami prstenců s pracovními místy.
Klientská a interní pracovní zóna jsou vzájemně oddělené. Na rozhraní těchto dvou zón je navržená komunitní zóna umožňující variabilní použití pro neformální setkávání, diskuse, odpočinek, oslavy, školení nebo prezentace.
Není náhoda, že Jakub Klaška navrhl kanceláře v Masaryčce, řadu let pracoval právě v ateliéru Zahy Hadid a v současné době učí i na University College London, kde vede magisterský program v ateliéru architektury.
Projekt přihlásil investor, Penta Real Estate, do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Veřejný interiér (kanceláře, huby a coworkongová centra). Již devátý ročník soutěže, do níž se přihlásilo rekordních 233 projektů, měl uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhlo opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024. Výsledky najdete zde.
Efektní recepce
Klientská zóna začíná velkorysou recepcí, která je umístěna na pozadí krásných výhledů na komplex Masarykova nádraží. Po levé straně recepce najdete ostrůvek s posezením pro návštěvníky. Samotnou recepci tvoří dřevěný skulpturální pult, který přechází přes stěnu až do podhledu, vznikl tak dominantní prvek vstupních prostor.
Klientská zóna dále obsahuje sekvenci zasedacích místností oddělených skleněnými příčkami vyvinutými Davidem Chipperfieldem a ústí do prostoru atria s hlavním skulpturálním schodištěm spojujícím 8. a 9. patro.
Zlatá fasáda za půl miliardy není jedinou předností Masaryčky, podívejte se |
Interní pracovní zóna klade důraz na kvalitní akustiku, optimální uspořádání, návaznost na komunitní prostory a celkově na zdravé pracovní prostředí. Architekti využili i uměleckou sbírku investora do prostor kanceláří, takže můžete mít občas i pocit, že procházíte moderní galerií.
Tato díla jsou doplněna funkčními objekty vyrobenými na míru, které fungují jako sochařská díla. Mezi tyto objekty patří obě dřevěné recepce, skulpturální schodiště a stůl pro partnery firmy.
Ten je skvělou ukázkou technologického designu. Tvoří jej totiž tvarově unikátní konstrukce z karbonu s integrovanou dřevěnou deskou pokrytou kůží v oblastech dotyku pro optimální ergonomický zážitek.
Individuální pracovní místa jsou vybavena repasovaným nábytkem z předchozího sídla firmy, aby se i nadále využil jejich životní cyklus. Výběr doplňujícího nábytku vychází z potřeby flexibility a funkčnosti cílových prostor.
„Materiálová základna projektu upřednostňuje udržitelnost a trvanlivost. Podlahy lobby a chodeb ve veřejně přístupných částech jsou z tradičního a zejména odolného teraca, stěny centrálního jádra byly obložené kombinací dřevěného obkladu a feltových desek z recyklovaných materiálů, což zajišťuje nízký dozvuk,“ dodává na závěr architekt Klaška.