Nuda nemotivuje. Řekněte kancelářím open space definitivní sbohem

  1:00aktualizováno  1:00
Sektorový nábytek divné barvy, neosobní prostředí a fádní zasedačky. Sterilní a neurčité pracovní prostory zná každý, kdo byl někdy zaměstnán v běžné kancelářské budově. Progresivní majitelé firem dali šedi sbohem a "druhý domov" proměňují na atraktivní pracoviště.

AVG, Brno. Březový háj přináší do kancelářského prostoru zajímavý detail. Lakovaný bambus bez umělého ukotvení ke stropu vytváří dojem volného růstu. | foto: AVG

Otevřené a velkoplošné kanceláře se staly oblíbené v 70. letech minulého století. Kromě finančních úspor byla hlavním důvodem víra ve vyšší produktivitu zaměstnanců. Sdílené prostředí jim mělo umožňovat vzájemnou rychlejší a snazší komunikaci.

Tento koncept však brzy ukázal své první trhliny. Vedle rychlého šíření infekcí mnohé vědecké studie prokázaly, že otevřené prostory a ruchy v nich neprospívají našemu mozku.

Atraktivní kanceláře

Shon moderní kanceláře a nežádoucí vyrušování totiž podle studií může vést k poklesu pracovní pohody o třicet procent a snížení produktivity až o patnáct procent. 

Zaměstnancům neprospívá ani sterilní, unifikované a neosobní prostředí, které v těchto kancelářích často vládne.

"Tyto neblahé vlivy na výkon podřízených si v současné době uvědomuje také čím dál více progresivních majitelů především českých společností, kterým na jejich zaměstnancích záleží," říká Jaromír Popek, ředitel společnosti U1, která se specializuje na design a následnou výrobu nekonvenčních administrativních a komerčních prostor.

Tento přístup se na první pohled může zdát nákladný, ovšem ve výsledku se firmě vrátí ve formě vyšší efektivity, zodpovědnosti a loajality zaměstnanců. Lidé, kteří se v práci cítí příjemně, se do ní rádi vracejí a odvádějí lepší výkony.

"Pozitivně působící pracovní prostředí se časem vždy přetaví do podpory korporátní identity a kladného vnímání celé společnosti," vysvětluje Jaromír Popek.

Y Soft, Brno. Klidové zóny přímo v srdci společnosti jsou určené pro zábavu,...

Y Soft, Brno. Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti.

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a...

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a současně slouží jako nástěnka, na kterou lze věšet různé předměty.

Pokud se vedení společnosti už rozhodne upustit od stereotypních a neosobních kanceláří a vložit do budování vlastních originálních prostor čas a peníze, je nutné si vše pečlivě naplánovat.

Architektonické skvosty versus tvrdá realita

"Ve své praxi se bohužel často setkávám i s druhým extrémem. Firmy se rozhodnou vybudovat velkolepé a originální prostory a po nastěhování najednou zjistí, že jsou na první pohled v nádherném prostředí, avšak funkčnost pokulhává," vypráví Radek Mašinda, designér z brněnské společnosti U1.

Přepracování nových prostor pak mnohdy představuje podobně nákladnou položku jako celá realizace. Základem je tedy nejen estetické, ale především komplexní řešení.

"Vnímáme jako velkou výhodu, když vznik projektu a jeho následná výroba a realizace vznikají pod jednou střechou. Spolupráce se zadavatelem proto nekončí u vizualizací a grafických návrhů, ale jsme doslova u každého šroubku. Procházíme všechny fáze stavby či rekonstrukce prostor a máme tak jistotu, že vše klapne, jak má," říká Mašinda.

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní...

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní při práci.

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou...

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou i takovéto místnosti součástí moderních kanceláří.

Kromě architektury interiéru je totiž nutné vyřešit i takové detaily, jako je umístění a počet zásuvek na jedno pracovní místo a podobně. Vše musí být dostupné a s ohledem na rozvoj současných technologií i dobře fungovat.

Dlouhodobá spolupráce s jednou společností navíc umožňuje proniknout do struktury zaměstnanců a lépe porozumět potřebám všech lidí, kteří v ní pracují.

"Pro klienty se vždy snažíme navrhnout řešení přesně na míru. Výjimkou tedy nejsou prostory zahrnující herní kouty, spací boxy či dokonce malou prádelnu se sušičkou a žehličkou, jako tomu bylo v případě společnosti Kentico Software," uzavírá Jaromír Popek.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

Architektem roku je Stanislav Fiala. Miluje dřevo, kámen i improvizaci

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala,...

Mlýn, hájovna, usedlost i fara. Parádní bydlení je v Česku na dosah

domy

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné hájovně s vlastní studnou,...

Aby dnes dům v LA zaujal, musím něčím šokovat. Nejlépe čelní fasádou

Čelní fasády ve stylu filmových kulis se dnes prosazují stále častěji.

Wow není jen citoslovce, ale i nový styl architektury v Los Angeles. Vyznačuje se neobvyklým designem, který musí...

Špinavou montovnu nahradil krásný dům plný zeleně a vytouženého klidu

Na jižním průmyslovém předměstí australského Sydney si postavili dům. Na...

Na jižním průmyslovém předměstí australského Sydney si postavili dům. Na pozemku bývalé montovny kvokají slepice a...

Najdete na iDNES.cz