Nuda nemotivuje. Řekněte kancelářím open space definitivní sbohem

  1:00aktualizováno  1:00
Sektorový nábytek divné barvy, neosobní prostředí a fádní zasedačky. Sterilní a neurčité pracovní prostory zná každý, kdo byl někdy zaměstnán v běžné kancelářské budově. Progresivní majitelé firem dali šedi sbohem a "druhý domov" proměňují na atraktivní pracoviště.

AVG, Brno. Březový háj přináší do kancelářského prostoru zajímavý detail. Lakovaný bambus bez umělého ukotvení ke stropu vytváří dojem volného růstu. | foto: AVG

Otevřené a velkoplošné kanceláře se staly oblíbené v 70. letech minulého století. Kromě finančních úspor byla hlavním důvodem víra ve vyšší produktivitu zaměstnanců. Sdílené prostředí jim mělo umožňovat vzájemnou rychlejší a snazší komunikaci.

Tento koncept však brzy ukázal své první trhliny. Vedle rychlého šíření infekcí mnohé vědecké studie prokázaly, že otevřené prostory a ruchy v nich neprospívají našemu mozku.

Atraktivní kanceláře

Shon moderní kanceláře a nežádoucí vyrušování totiž podle studií může vést k poklesu pracovní pohody o třicet procent a snížení produktivity až o patnáct procent. 

Zaměstnancům neprospívá ani sterilní, unifikované a neosobní prostředí, které v těchto kancelářích často vládne.

"Tyto neblahé vlivy na výkon podřízených si v současné době uvědomuje také čím dál více progresivních majitelů především českých společností, kterým na jejich zaměstnancích záleží," říká Jaromír Popek, ředitel společnosti U1, která se specializuje na design a následnou výrobu nekonvenčních administrativních a komerčních prostor.

Tento přístup se na první pohled může zdát nákladný, ovšem ve výsledku se firmě vrátí ve formě vyšší efektivity, zodpovědnosti a loajality zaměstnanců. Lidé, kteří se v práci cítí příjemně, se do ní rádi vracejí a odvádějí lepší výkony.

"Pozitivně působící pracovní prostředí se časem vždy přetaví do podpory korporátní identity a kladného vnímání celé společnosti," vysvětluje Jaromír Popek.

Y Soft, Brno. Klidové zóny přímo v srdci společnosti jsou určené pro zábavu,...

Y Soft, Brno. Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti.

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a...

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a současně slouží jako nástěnka, na kterou lze věšet různé předměty.

Pokud se vedení společnosti už rozhodne upustit od stereotypních a neosobních kanceláří a vložit do budování vlastních originálních prostor čas a peníze, je nutné si vše pečlivě naplánovat.

Architektonické skvosty versus tvrdá realita

"Ve své praxi se bohužel často setkávám i s druhým extrémem. Firmy se rozhodnou vybudovat velkolepé a originální prostory a po nastěhování najednou zjistí, že jsou na první pohled v nádherném prostředí, avšak funkčnost pokulhává," vypráví Radek Mašinda, designér z brněnské společnosti U1.

Přepracování nových prostor pak mnohdy představuje podobně nákladnou položku jako celá realizace. Základem je tedy nejen estetické, ale především komplexní řešení.

"Vnímáme jako velkou výhodu, když vznik projektu a jeho následná výroba a realizace vznikají pod jednou střechou. Spolupráce se zadavatelem proto nekončí u vizualizací a grafických návrhů, ale jsme doslova u každého šroubku. Procházíme všechny fáze stavby či rekonstrukce prostor a máme tak jistotu, že vše klapne, jak má," říká Mašinda.

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní...

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní při práci.

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou...

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou i takovéto místnosti součástí moderních kanceláří.

Kromě architektury interiéru je totiž nutné vyřešit i takové detaily, jako je umístění a počet zásuvek na jedno pracovní místo a podobně. Vše musí být dostupné a s ohledem na rozvoj současných technologií i dobře fungovat.

Dlouhodobá spolupráce s jednou společností navíc umožňuje proniknout do struktury zaměstnanců a lépe porozumět potřebám všech lidí, kteří v ní pracují.

"Pro klienty se vždy snažíme navrhnout řešení přesně na míru. Výjimkou tedy nejsou prostory zahrnující herní kouty, spací boxy či dokonce malou prádelnu se sušičkou a žehličkou, jako tomu bylo v případě společnosti Kentico Software," uzavírá Jaromír Popek.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

České soběstačné domy šetří vodu a jsou nezávislé na dodávkách elektřiny

Studenti měli za úkol navrhnout na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý...

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve...

Pod vámi oceán, nad hlavou nebe. Spaní na síťovém lůžku je hitem

Luxusní hotelový resort Grand Park Kodhipparu na atolu Severní Malé na...

Luxusní hotelový resort Grand Park Kodhipparu na atolu Severní Malé na Maledivách nabízí zajímavý nocleh. Hosté si...

Najdete na iDNES.cz