Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

„Jižák“ slaví 45 let. Největší betonové město vyrostlo na perfektním místě

Kdo tohle mohl navrhnout? Byl při smyslech? Tak se ptali první obyvatelé pražského Jižního Města, když bezcílně bloumali zabahněnými ulicemi a hledali obchody a funkční telefonní budky.

První obyvatelé pražského sídliště Jižní Město (1976) | foto: ČTK

Poučit se z chyb při stavbě dosavadních sídlišť – to byla motivace architektů, kteří navrhovali největší soubor paneláků u nás. Proč tedy na jihovýchodním okraji Prahy vyrostla další anonymní „králíkárna“, jejíž (ne)fungování zachytila ve filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště z roku 1979 režisérka Věra Chytilová

V 60. letech minulého století se v hlavním městě běžně tyčily panelové domy. Režim se ale rozhodl netroškařit. Co takhle postavit celé město z betonu? „Jižák“ se začal plánovat v roce 1964. Měl stát v okolí vsí Háje a Chodov, jež tenkrát ležely za hranicemi Prahy. 

Sídliště Jižní Město. Dělníci v 70. letech minulého století montují panelové domy. Výstavba první části sídliště trvala tři roky.

V dalších letech se konalo několik architektonických soutěží, které měly navrhnout podobu celého prostoru o rozloze kolem 1 200 hektarů, kde mělo najít domov asi 80 tisíc lidí. Urbanisté navrhovali živé město se širokými ulicemi, s bohatou občanskou vybaveností a plné míst k odpočinku a setkávání obyvatel. 

Za každou cenu se chtěli vyhnout neosobnímu prostoru s monotónní zástavbou. Vybrané území bylo pro podobný záměr perfektní. Ve stejnou dobu se v místě zahajovala výstavba dálnice D1, zároveň se tam budoval přivaděč pitné vody z vodní nádrže Švihov, známé spíše jako Želivka.

Navíc v těsném sousedství vznikala hostivařská přehrada, s rozlohou 42 hektarů největší vodní plocha v Praze. Kolem ní bylo vysázeno 240 hektarů lesa. Jižní Město mělo být dokonalé.

Místo bez duše

Stavba začala poměrně nenápadně. U obce Chodov se v březnu 1967 objevila maringotka se třemi zabahněnými muži. Byli to geologové, kteří začali s průzkumem podloží. V okolí vyhloubili zhruba 120 děr hlubokých až šest metrů. 

Samotná výstavba vypukla o čtyři roky později, a to poměrně paradoxně v Hájích, místě nejvíce vzdáleném od tehdejší hranice Prahy. Jeřáby a bagry poté vzaly útokem také nedaleký Chodov. 

Vetřelci z Dánska

Mezi československými typy panelových domů se na Jižním Městě objevil jeden „vetřelec“. Vláda v 80. letech koupila v Dánsku licenci na výrobu dílců soustavy Larsen-Nielsen. Jejich obyvatelům však sousedé nemuseli závidět. Vybavení v podobě oken, bytových jader a výtahů bylo stejné jako v ostatních domech. „Dánské“ paneláky se daly poznat podle světlých vodorovných pruhů ve spodních částech obvodových panelů.

Území na východ od dálnice D1 dostalo název Jižní Město I a od původních plánů se dost lišilo. Proč? Za vším stál zejména nedostatek peněz, honba za co největším počtem postavených bytů a také zoufalá nepružnost tehdejší výroby. 

Většina unikátních prvků z návrhů vzala za své a stavělo se z toho, co bylo „na skladě“. Pod ministerstvem kultury sice vznikla komise, která měla dohlížet na „kulturní úroveň výstavby“, ale její činnost vyšuměla doztracena.

V okolí budoucí stanice metra Opatov mělo vzniknout centrum celého území. Výstavní část s nejvyššími domy, ale stavitelé ji úplně škrtli a prostranství dodnes zeje podivnou prázdnotou. Celkově to tedy dopadlo jako na každém jiném sídlišti, jen ve větším měřítku. První nájemníci se stěhovali v roce 1976 a čekala je řada let života v místě bez duše, kde v anonymitě přežívají tisíce vykořeněných lidí.

Podzemní dráha začala na Jižní Město jezdit v roce 1980. O tom, jak vypadalo okolí konečné stanice Háje (tehdy Kosmonautů), si lze udělat obrázek v závěru komedie Vesničko má středisková (1985), v níž si bezradný Otík nejprve prohlíží svůj nový byt a následně se v davu lidí vydá přes provizorní dřevěnou lávku k metru.

S novou zástavbou se těžko smiřovali také obyvatelé původních obcí. Část rodinných domů byla zbourána, majitelé těch ostatních se učili žít ve stínu šedivých obrů.

Sídliště významně proměnilo tvář předměstí. Ukazovala to výstava Dvě Prahy: 

15. června 2020

Chudák tatínek!

Jedním z nespokojených starousedlíků byl i spisovatel Miloslav Švandrlík. „Chudák tatínek! Kdyby se dožil chvíle, kdy byly v Chodově zbořeny desítky domků a ty, které zůstaly, se změnily v obytný ostrůvek uprostřed ohavného Jižního Města, asi by hořce zaplakal,“ posteskl si autor Černých baronů.

Situace na sídlišti se zlepšovala jen pomalu. V roce 1979 začala na opačné straně dálnice D1 vyrůstat další etapa, takzvané Jižní Město II. Architekti se opět pokusili vzepřít zavedenému systému výstavby a částečně uspěli. 

Oblast Roztyl měla intimnější charakter, na domech se objevily atypické prvky, třeba předsazené vstupy se závětřím. Jednotlivé obytné skupiny pojmenované Slunce, Voda, Země a Vzduch se od sebe lišily barvou, objevil se i první orientační systém.

Po roce 1989 ale výstavba panelových domů ustala, takže Jižní Město II se nedokončilo a k původně plánované panelové zástavbě do sousedních Kunratic už nedošlo.

Sousoší kosmonautů u stanice metra Háje

Panelový rekordman

Původní návrhy Jižního Města počítaly s budovami, jež měly více než 30 podlaží. Nejvíc se této metě přiblížil hotel Kupa u stanice metra Háje, který byl dokončen v roce 1980. 

Skládá se ze dvou výškových budov propojených v horní části mostním přechodem. Vyšší z věží měří 81 metrů a má 23 pater, takže jde o nejvyšší panelový dům u nás. 

Původně sloužil pro ubytování zaměstnanců podniku Stavby silnic a železnic, nyní patří ministerstvu vnitra a bydlí v něm policisté a hasiči. A název Kupa? Stavba měla mít netypickou kupolovitou střechu, takže se jí podle toho začalo přezdívat. 

Bydlíte rádi na Jižním Městě?

ANO1164
NE566

4. prosince 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Moderátorka Sandra Pospíšilová si užívá rodiny v novostavbě u Brna

Moderátorka zpráv na CNN Prima News Sandra Pospíšilová (35), kterou diváci znají především pod dívčím jménem Parmová,...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Znárodněný statek opravuje už dvacet let. Vybudovala zde i penzion

Denisa už dvacet let zachraňuje majetek po předcích. S rodinou bydlí v takřka dvě stě let starém velkostatku v Polabí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Voxel žije s rodinou na samotě v horách. Je to náročné, ale krásné

Až na samém konci světa, daleko a vysoko v horách jesenických nachází se malebný domek s rozlehlou zahradou. Za své...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Bankovní dům nabízí nejen kanceláře, ale i kavárnu či galerii s uměním

Domy finančních společností vždy vypadaly jako úctyhodné stavby vzbuzující respekt a důstojnost. Moderní bankovní...

Lehokolo, ponožkoboty i létající tříkolka představují průmyslový design

Letošní podzim patří designu. Jsou to žně. Tento název ostatně dostal do svého názvu i druhý ročník přehlídky...

Skvělý dům pro život jim vytiskli za sedm dnů. Nepříjemná je pouze cena

Texaská vesnička nové doby se zrodila v tiskárně. Stejní vývojáři tisknou i základnu pro Mars. Něco si vytisknout je...

Koupil si pro sebe rozpadlou továrnu. Má 1+kk na 200 metrech čtverečních

Rozpadlá továrna na koberce padla do oka starému mládenci z Teheránu, který toužil po krásném novém domově. Demolici...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...