Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Obchoďák Máj, vila Věry Chytilové. Slavný ateliér SIAL stavěl i v Praze

  1:00
Proslulý ateliér SIAL dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Střípky geniálního stavitelství nalezneme i na území Prahy. Na výstavu o ateliéru SIAL můžete zajít do galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí, končí 22. května.
Obchodní dům Máj navrhli architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který roku 1968 založil autor ještědské televizní věže Karel Hubáček.

Obchodní dům Máj navrhli architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který roku 1968 založil autor ještědské televizní věže Karel Hubáček. | foto: Profimedia.cz

Televizní vysílač na Ještědu ve tvaru rakety zná asi každý. Autorem je architekt Karel Hubáček se svým ateliérem SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) - zřejmě nejvlivnějším sdružením, jaké architektura u nás v druhé polovině minulého století měla.

Martin Rajniš

Architekt Martin Rajniš

Narozen 16. května 1944 v Praze. V 60. letech vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Po studiích přišel do Sialu Karla Hubáčka a Miroslava Masáka, kde setrval až do roku 1979. Nyní má vlastní ateliér E-M. R. A. K.

Jeho nejznámější realizace

  • Obchodní dům Máj 1975
  • Pavilon na EXPO 1986
  • Továrna Sipral 1996
  • Česká poštovna na Sněžce 2007
  • Rozhledna Bára u Chrudimi 2008

Rajniš: "Hubáček se z bolševiků nikdy nepodělal"

Významným členem SIAL byl Martin Rajniš. Na Hubáčka vzpomíná jako na člověka, který se před nikým nesklonil.

"V naší zemi je velmi cenným zbožím odvaha a tu Hubáček měl. Věděl, jací jsou bolševici, a přestože je měl neustále za zády, nikdy se z nich nepodělal," říká známý architekt. Rajniš se do ateliéru dostal na konci 60. let jako talentovaný architekt ze Školky SIAL.

To bylo jakési jakési postgraduální učiliště pro absolventy vysokých škol. Mladý architekt měl velké štěstí, hned se dostal k práci na návrhu obchodního domu Máj na Národní třídě.

"Naše stavba nerespektovala tehdy běžnou architekturu a mnoha lidem se nelíbila," vzpomíná Rajniš. "Ale strana obchoďák potřebovala, aby se lidé nebouřili, proto ji prosadila," říká Rajniš.

"Autoři do svého projektu promítli právě moderní architektonický směr hi-tech, kterému doba probíhající normalizace příliš nepřála," vysvětluje kurátor výstavy o SIAL Jakub Potůček. Původní ocelová konstrukce s mnoha prosklenými plochami však během realizace ustoupila železobetonové mase.

Technické věže se staly dominantami okraje Prahy

Jednou z posledních památek na odvážné řešení je eskalátorová hala s výraznou prosklenou stěnou. "Ta však po nedávných úpravách ztratila svůj půvab, protože ji zakryla neprůhledná skla," říká Potůček.

Obchodní dům Máj navrhli architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který roku 1968 založil autor ještědské televizní věže Karel Hubáček.

Obchodní dům Máj
realizován: 1975
autoři: Martin Rajniš,
Miroslav Masák, John Eisler

Návrh obchodního domu sledoval právě moderní architektonický směr hi-tech. Původní prosklené části však ustoupily betonové mase. Obchoďák měl na fasádě číslo 02 - po Kotvě byl totiž druhý. Komunisté ho přejmenovali na Máj.

Přesto budova, jež se otevřela lidem v roce 1975, patří mezi významné stavby té doby. Jisté vystřízlivění projektantů z bezmezné víry v techniku je patrné na další stavbě, pod kterou jsou podepsáni pracovníci libereckého ateliéru. Na meteorologické věži na Libuši.

"Hubáček nechal na vysokou betonovou konstrukci věže vystavět hranatou nástavbu z neomítaného zdiva s výrazně žlutými kruhovými okny," popisuje Potůček dominantu stojící od roku 1974 na okraji Modřanské rokle.

Další výraznou stavbou, viditelnou ze všech stran, je modrá věž na Dívčích hradech nad Smíchovem sloužící již 37 let jako vodojem. Tvoří ji tři tubusy propojené ocelovou konstrukcí s trojúhelníkovým schodištěm.

"V těchto válcích jsou vedeny průtokové kanály, které slouží k vyrovnání tlaku v potrubí při přečerpávání vody. Techničtější charakter stavby tedy odpovídá přímo účelu, kterému slouží," popisuje Hubáčkovu věž Potůček.

Odvážná vila režisérky Chytilové se normalizace nezalekla

Velice zajímavou stavbou je i vila režisérky Věry Chytilové v Troji. Podle Potůčka jde o jeden z mála objektů tohoto typu postavených na území Prahy v období normalizace.

Velice zajímavou stavbou je vila režisérky Věry Chytilové v Troji. Autorem je...

Jejím autorem je Emil Přikryl a Chytilová si vybrala právě jeho návrh, protože se jí líbil velký obytný prostor o několika úrovních, na který navazovaly kajuty pro členy rodiny.

Poslední realizací, kterou Karel Hubáček v Praze má, je divadlo Disk na Starém Městě. Na úpravě stávající budovy pracoval tento "guru" SIAL s Jiřím Hakulínem v letech 1996 až 1999. "Divadlo je umístěno ve vnitrobloku a jeho střecha má připomínat ponorku," upozorňuje Potůček.

Proslulý ateliér SIAL stavěl i v Praze

Meteorologická věž na Libuši z roku 1974 od Karla Hubáčka. Na vysokou...

Meteorologická věž na Libuši
realizována: 1974
autor: Karel Hubáček

Na vysokou železobetonovou konstrukci věže autor navrhl hranatou nástavbu s neomítaného zdiva. Netuctový výraz stavby podpořila "ponorková" kruhová okna se žlutými zárubněmi. Věž je dominantou sídliště na Libuši.

Vyrovnávací věž nad Zlíchovem
realizována: 1974
autor: Karel Hubáček

Vyrovnávací věž nad Zlíchovem z roku 1974. Autorem je Karel Hubáček. Modrá věž...

Modrá věž na Dívčích hradech slouží jako vodojem. Tvoří ji tři tubusy propojené ocelovou konstrukcí s trojúhelníkovým schodištěm a proskleným pláštěm.

Ve válcích jsou vedeny průtokové kanály, které slouží k vyrovnávání tlaku v potrubí. Vrcholek byl bílý a vytvářel písmeno H - Hubáček.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Dům si postavil v prý nejkrásnějším městě na světě. Nemá důvod ho opouštět

Granada, opěvované historické centrum Andalusie, s pestrým mixem kultur, národností a historie má další novou stavbu,...

Neznámý poklad. Pod hladinou Vltavy se skrývá nejstarší jez ve střední Evropě

Premium V Praze se skrývá poklad. Nevšímavě ho míjíme jen proto, že nám přijde obyčejný. Staroměstský jez u mnohem slavnějšího...

Velké nápady pro malé i větší děti udělají radost i dospělým

Zatímco dospělí mají své veletrhy aut, módy či designu, děti mohou jen čekat, zda jim pořadatelé „dospěláckých“ výstav...

České lustry opět nadchly celý svět, inspiraci našly v moři i na obloze

Chvála už zní skoro jako klišé: česká svítidla opět zazářila na veletrhu Euroluce v Miláně. Jenže je to tak. Už před...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...