To sousedé nečekali. Manželé si postavili dům na 31 metrech čtverečních

  1:00aktualizováno  1:00
Takeši Hosaka pro sebe a svou ženu postavil v Tokiu jednopokojový dům s plochou 18 metrů čtverečních. Originální bydlení vyžaduje velkou dávku odvahy. Bariéra mezi domem a ulicí je totiž minimální. Od chodníku je dělí jen malý záhonek, který majitelé vznosně nazývají „zahradou“.

Japonský architekt Takeši Hosaka dlouhá léta sní o tom, že postaví velkorysou kapli nebo chrám. Jeho vřelý vztah k okázalé sakrální architektuře vychází z pravidelných návštěv jokohamského kostela, který je shodou okolností zdoben vitrážemi s pražskými gotickými motivy. 

Fotogalerie

Rozhodnutí pojmout realizaci garsoniéry o miniaturní rozloze osmnáct metrů čtverečních jako samostatný dům, navíc jako prostor ve stylu hodném galerie nebo právě církevní stavby, si žádalo obří dávku odvahy.

Světlo klouže po šedivých betonových stěnách tokijského domku a za okny proudí chodci. Kdo nerad sedává v kavárně u okna, kde je na něj vidět, by v tomto domě štěstí nenašel. 

Čtyřiačtyřicetiletému Hosakovi a jeho ženě originální bydlení nevadí. Tvůrce, který při navrhování projektů dovede vytěžit všechny přednosti pozemku, které ostatním mohou zůstat skryté, navrhl jednopokojovým dům do jisté míry z nouze.

V dopise věnovaném této realizaci popisuje celý příběh. „Deset let jsme spokojeně žili v domě, který jsem nám navrhl v Jokohamě. Při jeho navrhování jsem hledal inspiraci v knize Genesis, řídil jsem se vyprávěním o stvoření světa. V roce 2015 jsem dostal nabídku na práci na Univerzitě Waseda a denní dojíždění, kdy jsem trávil tři hodiny ve vlaku, se ukázalo jako příliš úmorné,“ vzpomíná na chvíli, kdy začal vyučovat na jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v Japonsku.

Podařilo se mu po dlouhých měsících hledání najít ve velmi drahém Tokiu pozemek o přesné rozloze 31,41 metrů čtverečních a na něm začít stavět. Nedá se říct, že by malá rozloha architekta zarazila. 

„Manželka tehdy četla historickou publikaci o životě v sedmnáctém století, kdy čtyřčlenné rodiny žily v domcích menších než deset metrů čtverečních,“ glosuje s tím, že jejich osmnáct metrů čtverečních je oproti tomu úplný palác a dodává, že třeba i slavná Le Corbusierova chata Cabanon je rozlohou ještě menší. 

Světlo ze střešního světlíku umí vykouzlit po stěnách až duchovní atmosféru.

Světlo ze střešního světlíku umí vykouzlit po stěnách až duchovní atmosféru.

Při návrhu se tvůrce tentokrát inspiroval činnostmi, podle kterých se stavěly starověké římské paláce, jako je hudba, drama, koupele nebo studium. Ani chrámová nálada, ke které přispívá nejen výběr klasických uměleckých děl, ale i sklon střechy a světlík vedoucí vzhůru k nebi, nevznikla plánovaně. 

Takeši Hosaka si nechal udělat simulaci světelné situace na pozemku a se zklamáním zjistil, že během zimních měsíců není parcela dostatečně osvětlená přirozeným slunečním svitem. Namísto nářků si uvědomil, že stejnou problematiku řeší i všichni skandinávští architekti. Světlíky, které navrhl, neslouží jen prakticky, ale jsou také dramaticky efektní.

Interiér domu je účelně podkládán tak, aby si důležité zóny nepřekážely. Skromné vybavení domu pochází z předchozího domova. Bariéra mezi domem a ulicí je minimální – od chodníku je dělí jen malý záhonek, který majitelé vznosně nazývají „zahradou“. 

I to je důkaz toho, že spokojení obyvatelé nemovitostí vnímají své bydlení ne prostřednictvím obří rozlohy či výše stavebních a zařizovacích nákladů, ale díky radosti z maličkostí.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nový rohový dům na Václavském náměstí změnil název, emoce zůstaly

Výběrové řízení na stavbu domu vyhrála pražská pobočka architektonické...

Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The...

Pro sebe a manželku postavil dům. Na focení si přizval svůdné krásky

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský...

Elegantní řadovou novostavbu si postavil pro sebe a svou manželku brazilský architekt Carlos Café v hlavním městě...

Rekonstrukce bytu po letech pronájmu byla nutná. Výsledek vás nadchne

Probouráním příček a sjednocením podlahové krytiny vznikl velký světlý prostor...

Po několikaletém pronajímání majitelé uznali, že nastal čas pro využívání bytu pro vlastní potřeby. Aby tomu tak mohlo...

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Český pavilon Expo 2015 v Miláně

Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural...

Deset let šetrných budov v Česku: podívejte se na ty nejlepší

2015 - LIKO-Noe: projekt ve Slavkově je ukázkou kancelářské budovy budoucnosti....

Před deseti lety byla otevřena centrála ČSOB v Radlicích, první certifikovaná šetrná budova. Ve stejném roce vznikla z...

Další z rubriky

Architektonické studio Chybík+Krištof je nejlepší na světě

Český pavilon Expo 2015 v Miláně

Ocenění Design Vanguard 2019, určené pro nejlepší mladé architekty, si letos od amerického měsíčníku Architectural...

Nejlepší skláři budou soutěžit již popáté. Přijďte se podívat

4. ročník Sklářského sympozia: 1. místo – volná tvorba, Petr Slavík

Již pátý ročník Sympozia broušení skla se uskuteční ve Světlé nad Sázavou. Soutěžit budou čeští i zahraniční skláři,...

Všichni chtějí žít v Tel Avivu. Nejlepším řešením bytové krize je demolice

Bude Tel Aviv soutěžit s Dubají, kterou proslavily skoro kilometrové...

Autobus projíždí z jižního do severního Tel Avivu. Zatímco sever je plný předzahrádek, trávníků a stromů, tady na jihu...

Najdete na iDNES.cz