Pohled ke vstupním dveřím do domu, kterým se vine spirála schodišť jako...

Pohled ke vstupním dveřím do domu, kterým se vine spirála schodišť jako alternativní dělení prostoru rodinného domu. | foto: Akihisa Hirata a Koichi Torimura

Rodina bydlí spokojeně v dlouhé nudli. Nemají příčky, stěny ani dveře

  • 63
Odvážní mladí manželé Sakura a Ryo Sugiorovi si postavili v Tokiu dům pro sebe a své dvě děti. Stavba je to značně nekonformní. Tvoří ji dlouhá nudle s obytnou plochou 80 metrů čtverečních, na které je poskládáno 44 úrovní.

Dlouhá nudle, která z jedné strany ústí do poetické ulice s rezidenční zástavbou a místo do zeleně hledí na betonové parkoviště, se přes všechna omezení stala přívětivou rodinnou oázou se střešní terasou. Nejvíce se z neotřelého rodinného domku radují nejmladší obyvatelé: hernou se jim stal celý dům naprosto bez výjimky. 

Na osmdesáti metrech čtverečních je plno schodů, podest a oken a neobvyklých zákoutí na neuvěřitelných čtyřiceti čtyřech úrovních. Domek jedním tahem provede příchozího od garáže až po střešní terasu. Konstrukci celého esíčka drží jako kotvy tři hlavní betonové pilíře. Zrušeny jsou příčky, stěny i dveře. Vše nahradilo horizontální členěné schodiště.

Do vzniklého prostoru se musely vtěsnat všechny životní potřeby a funkční zóny čtyřčlenné rodiny. Nejníže je umístěna garáž s technickým zázemím, následuje koupelna a prádelna.

Schody pokračují přes první ložnici s obytnou společenskou zónou a další ložnicí a následně přechází do nejvyšší úrovně, kde na kuchyňský kout navazuje jídelna s přímým vstupem na slunnou terasu osazenou zelení.

Mladí manželé s dcerkou Ran a synem Genem povýšili unikátní způsob bydlení na životní styl a s vtipem ho pojmenovali „futon lifestyle“ podle tradiční tenké japonské matrace, s kterou si můžete ustlat kdekoliv a po použití ji zase obratně srolovat a uschovat. V běžných domech schody pouze propojují jednotlivé místnosti, Sugiorovi si zvolili bydlení přímo na schodech.

Autorem myšlenky je sedmačtyřicetiletý architekt Akihisa Hirata, který před třinácti lety založil vlastní projekční a designérské studio a dnes je profesorem na fakultě architektury Kjótské univerzity. Jeho neotřelé projekty na sebe poutají pozornost i na evropských výstavách a přednáškách, kterých se často účastní. Se skromnými pozemky se musí při své práci poprat často, japonské podmínky jsou tím proslulé.

Nejvýše je umístěná v domě obytná terasa, na kterou navazuje jídelna a kuchyňský kout.

Neutrálnímu bílému interiéru s dřevěnými nadčasovými podlahami a vestavěným na míru vyrobeným skrytým úložným nábytkem dominuje velkolepá policová stěna knihovny. Jednotlivé nábytkové kusy vybírali majitelé společně s architektem tak, aby se jim nekoukaly a neopotřebovaly ani po letech užívání.

Jídelní stůl pochází od tradiční dánské značky Fritz Hansen, malé úložné prostory pořídili u italské firmy Kartell. Důkazem dobrého výběru jak zařízení, tak celého konceptu je, že do domu se rodina nastěhovala před pěti lety, když byly starší dcerce Ran tři roky, a dosud nebylo třeba nic měnit.

, pro iDNES.cz