Íránský styl: vstupní „kopule“ a pak „krabice...

Íránský styl: vstupní „kopule“ a pak „krabice... | foto: Ája Bufka

V Beverly Hills si Íránci postavili Malý Teherán. Žijí si zde po svém

  • 40
Beverly Hills v Los Angeles má přezdívku Malý Teherán od doby, kdy radikální muslimští duchovní na konci 70. let minulého století svrhli Muhammada Rezá Pahlavího. Do městečka filmových hvězd tehdy přišly tisíce íránských rodin s majetkem, se kterým ani hollywoodské celebrity nemohly soupeřit.

K magnetům oblasti Beverly Hills patří mimo jiné to, že je synonymem bohatství, má příjemné klima, bezpečnou obytnou enklávu a špičkový školní systém. S bohatými migranty přišel architektonický styl, kterému se tady přezdívá „perský palác“.

Schodiště - pohled shora do přízemí

Z pohledu ulice vypadají domy jako několikapatrový šlehačkový dort. Někdy je vpředu umocněn řadou nadrozměrných sloupů, jindy má kopuli nad vchodem. Za ní se ukrývá obrovská krabice dominující a zastiňující svou velikostí veškeré okolí. 

Dlouhá tradice

Už pět tisíc let před Kristem charakterizovaly perskou architekturu bohatě zdobené vznešené formy. Neexistovaly žádné triviální budovy, dokonce i zahradní pavilony mají vlastní důstojnost, krásu a šarm. Mezi kardinální „hříchy“ perských paláců postavených v Beverly Hills však patří rozšíření zastavěné plochy nemovitosti na úkor trávníků a parkovacích ploch bez ohledu na okolí.

Styl byl nakonec zcela zakázán v roce 2004, přestože měl své přednosti vycházející z tradičního životního obydlí bývalých íránských horních deseti tisíc. K nim patří otevřené prosvícené prostory, ve kterých se velké rodiny mohou scházet s přáteli a několika generacemi příbuzných k jídlu, konverzaci i zábavě dětí.

Interiéry představují extravaganci leštěného mramoru a rozsáhlých schodišť, pozlaceného nebo postříbřeného rokokového nábytku a třpytivých lustrů. Íránská architektura využívá hojně symbolů geometrie, jako jsou kruhy a čtverce. Plány jsou často založeny na symetrii.     

Proměny generací

Dnes mladší členové perské komunity už upřednostňují méně ozdobný styl a v tom, stejně jako v mnoha důležitějších věcech, představují generační rozdíl mezi minulostí v Teheránu a současností v Los Angeles. Přestože se přistěhovalci z části podvolili americkým zvyklostem, pořád si pevně drží své základní hodnoty a starodávné zvyky.

Mezi obývacím pokojem a jídelnou nejsou žádné stěny.

K nim patří páteční večeře, kterých se účastní nejméně šedesát lidí. Často proto uvádějí takové shromáždění jako důvod, proč potřebují velké domy. To, že jsou příliš hluční a baví se až do ranních hodin, pokládají za samozřejmost.

Kulturní šok pro místní obyvatele je o to větší, že se liší od předcházejících skupin přistěhovalců do Ameriky. Nejsou chudí, nevzdělaní a nestydí se. Jsou hrdí na své kulturní dědictví a nebojí se odlišovat od ostatních.

K jiným rozdílům patří i pozvání k návštěvě. Íránci očekávají, že hosté přijdou tak o hodinu později, než zní pozvánka, zatímco místní se snaží dorazit včas. Navíc Američané zasedají obvykle k večeři mezi 18 a 19 hodinou. Peršané začínají podávat jídlo až hodinu před půlnocí. Takže američtí hosté často opouštějí íránské večeře hladoví, protože se jich vlastně nedočkali, a hostitelé se objeví, až když všichni odcházejí.  

Jak se bydlí mladým Peršanům

Mezi zajímavé budovy v perském stylu patří dům postavený v roce 2009 v Santa Monice, kde jejich výstavba není omezena. Má odhadní cenu téměř 12 milionů dolarů. Nabízí víc než tisíc čtverečních metrů obytné plochy s vysokými stropy a otevřeným půdorysem. Jde o neobyčejné místo ve velice žádané lokalitě s prostorem k bydlení, obchodním jednáním i zábavě.

Přízemí domu je zcela otevřené, místnosti na sebe navazují.

Vchod z ulice připomíná letištní kontrolní rámy. Vede do chodby s vysokými, až pětimetrovými stropy. Řada nadrozměrných salonků, které neoddělují žádné vzájemné stěny, je přepychově vyzdobena. Hlavním dekorativním materiálem interiérů na stěnách je benátský štuk. Od vchodu z ulice po východ na opačné straně k bazénu jsou jednotlivé prostory rozlišeny jen nábytkem umístěným podél stěn v přízemí budovy.

Moderní lustry a stropní systém osvětlení připomínají grandiózní koncertní sály a divadla. Ve dne překypují přirozeným světlem z prosklených stěn i stropních světlíků, které odrážejí lesk mramoru z podlahy a třpyt opulentních rámů zrcadel na stěnách. Gurmánská kuchyň je vybavena profesionálními spotřebiči a elegantním jídelním prostorem se stoupajícími skleněnými stěnami, které odkrývají klidnou terasu a výhled na bazén.

Při čekání na večeři mohou hosté odpočívat.

Kuchyň je umístěna jako poslední část dlouhé chodby před vstupem na venkovní pozemek tak, že může bez problémů sloužit zároveň hostům uvnitř i venku. Velkolepé třípatrové schodiště odhaluje interiéry sídla ve třech podlažích.

Součástí domu je domácí kino, bar a herna v podzemí. Separátní obydlí pro hosty je nad garáží určené pro čtyři auta. Celkem je zde pět ložnic a deset koupelen. Exteriér kompletuje patio, bazén s vířivkou, barbecue a otevřené ohniště. Střešní terasa má výhled na oceán i město.