Nikam nepůjdete. Aktivní matka postavila dětem kolem domu čtyři byty

aktualizováno 
Izraelská architektka Anat Gayová společně s manželem koupila v telavivské čtvrti Neve Cedek dva rozpadající se domky. Z nich vytvořila nový domov pro sebe, muže, děti i nájemníky. Loni dokončený projekt o rozloze 180 metrů čtverečních je rozdělený na část rodičů a potomků.

Městská vilka stojí v telavivské čtvrti Neve Cedek. | foto: Anat Gay Architect

Anat Gayová oslaví příští rok už 27 let v branži, a celé takřka tři dekády se drží hesla architekta a teoretika antického Říma Vitruvia. Ten tvrdil, že každá realizace musí stát na třech nejdůležitějších pilířích: trvanlivosti, užitečnosti a kráse. 

Fotogalerie

Se stejnou vizí a elánem se pustila i do práce na vlastním bydlení, které v sobě snoubí přátelskou otevřenost, ale zároveň všem svým obyvatelům nabízí dostatečně intimní zákoutí. 

V domě se dá žít pospolu, ale přitom nezávisle. Svobodu dodávají samostatné vchody a dostatek sociálního zázemí, koupelen a kuchyňských koutů. Až čtyři v podstatě samostatné bytové jednotky umístila Gayová na jedinou parcelu. 

Domu vštípila prostou jednoduchost a nadčasovou skromnost. Každý z obyvatel si dotvoří na jednoduchém a funkčním základu vlastní prostor podle svého vkusu.

Původní kamenné domy nevyhovovaly požadavkům rodiny, ani dnešním standardům moderního bydlení. Přesto dodaly novému celku genia loci, kouzelnou atmosféru místa, kterým kráčely dějiny. 

Gayová pracovala s konceptem dokonale propojeného interiéru a exteriéru, všechny pokoje v domě jsou napojené na vnitřní patia, nebo spojené s odpočinkovými terasami a balkony. 

Korunou celé městské vilky je kované točité schodiště, jehož ladná spirála připomíná umělecké dílo, a je zároveň splněným snem architektky, která si podobné elegantní schodiště přála celý život. 

Vinná réva, granátovníky a bylinky prostupují celým domem a osvěžují atmosféru původního dláždění, kamenných stěn a soudobých betonových ploch. 

Korunou celé městské vilky je kované točité schodiště, jehož ladná spirála...

Korunou celé městské vilky je kované točité schodiště, jehož ladná spirála připomíná umělecké dílo, a je zároveň splněným snem majitelky, která si podobné elegantní schodiště přála celý život.

Plánů na osazení je mnoho a slibně se rozvíjejí. Dům se brzo promění v obyčejné kulisy, které najdou jen všímavější. Dominantou bude zeleň: olivovníky, fíkovníky, klementinky a citroníky, břečťan i popínavé růže. 

Vedle kovových detailů, původního pískovce a velkých prosklených stěn v domě kraluje další tradiční materiál – osvědčené dřevo, které do domu vnáší patrnou rustikální estetiku. 

Z něj jsou například vyrobeny i tzv. japonské schody, které svou nepravidelnou dynamikou ozvláštňují prostor, architektka je ovšem zvolila hlavně z toho důvodu, že nezabírají příliš mnoho místa a mohou sloužit i jako alternativní posezení.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Josef jezdil s manželkou Šárkou za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže...

Slavný horolezec bydlí v úžasné roubence z borovicového dřeva

Legendární horolezec Zoltán Demján, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount...

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

Dali bytu v paneláku přednost před domkem za Prahou. A nelitují

Tento byt získala tříčlenná rodina výměnou za garsoniéru. Byl nejvyšší čas, protože na svět se chystal další potomek, a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záchrana koupelny za 70 tisíc. V ceně proměny je i nová pračka a sušička

Kamila nedávno zdědila po babičce starý dům. Mladá maminka dvou dětí potřebuje zašlé obydlí zásadně proměnit. Nejvíc ji...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Vilu zakrývá obří pergola. Majitel se chrání i betonovým plotem a krytem

Vysokým betonovým plotem obehnaná vila v íránské provincii Mázandarán je na první pohled výjimečná. Tvoří ji čtyři...

Premium

Dům s korzetem. V pražském Suchdole zarůstá architektonická rarita

Osudy domu v pražském Suchdole nebyly dlouho nijak neobvyklé. Budova z třicátých let sloužila původně k rekreaci a byla...

Architekt Jean Nouvel dostal pokutu 170 milionů eur. A tak se soudí

Slavný francouzský architekt Jean Nouvel se rozhodl soudit s pařížskou filharmonií, jejíž nové sídlo podle jeho...

Bývalý válečný bunkr se změnil v moderní sídlo hodné agenta 007

Moderní sídlo na pobřeží anglického Kentu by svou polohou a dvěma podzemními chodbami skvěle posloužilo tajnému...

Najdete na iDNES.cz