

Nikdy není pozdě vytvořit si pro sebe vlastní nový prostor, kde se můžete kreativně nadechnout. Na místě staré polorozpadlé stodoly vykvetl nový obytný ateliér. Shlíží k chráněné oblasti panenské přírody islandské zátoky Breiðafjörður.
Autor: Studio BUA
Neutéct od historického kontextu, a přitom vytvořit prostor, kde bude moci majitelka se svým manželem trávit veškerý pracovní i volný čas, ať už sami, nebo s přáteli a rodinou. Nelehké zadání se podařilo splnit architektonickému studiu Bua, které má kanceláře v Oslu i Londýně.
Autor: Studio BUA
Dům patří umělkyni Guðrún Kristjánsdóttirové a jejímu partnerovi, rozhlasovému novináři a publicistovi Ævarz Kjartanssonovi. Zátoku si vybrali jako relaxační oázu, ve které naplňují dny aktivitami, které nelze v jejich druhém domově v Reykjavíku provádět, jako je třeba plavba na kajaku.
Autor: Studio BUA
Přestavbu stodoly ze třicátých let se jim podařilo dokončit loni, prý i díky covidovým restrikcím. Z volného času jim neubíraly návštěvy vernisáží, výstav ani další společenské povinnosti, na které je jinak život manželů bohatý.
Autor: Studio BUA
Skutečnost, že nemohli vytáhnout paty z domu, ovlivnila celou realizaci. Ve vedlejší vesnici totiž zůstali právě architekti, kterým přestavbu zadali, řemeslníci, tesaři a všichni ostatní, kteří se na dokončení podíleli. Pocházejí také z nejbližšího okolí.
Autor: Studio BUA
Majitelé nedávno v životě zpomalili a začali víc odpočívat. A dům jim v tom pomohl. Podařilo se v něm skloubit velkorysé bydlení, vzdušný ateliér, zájmy a koníčky, jako je například psaní.
Autor: Studio BUA
Stavba díky citlivému architektonickému řešení drží kontinuitu se svým předchůdcem, zemědělským stavením.
Autor: Studio BUA
V domě jsou kromě společenských obytných prostor s kuchyní a jídelnou v přízemí také dvě samostatné ložnice s koupelnami. Prim hraje obytný ateliér.
Autor: Studio BUA
Gudrun Kristjansdottir vystavovala nejen na Islandu, ale i v evropských, asijských nebo amerických metropolích. Její unikátní malířská technika je vysoce ceněná právě proto, že využívá i staré tradiční metody a používá je v nových kontextech – podobnost s domem je jasně patrná.
Autor: Studio BUA
Inspirací tvůrkyně je neustále se měnící islandské počasí a světlo. Ve svých dílech se snaží zachytit tento věčný pohyb.
Autor: Studio BUA
Precizní detaily zpracování každého koutu v domě ukazují krásu jednoduchých a nadčasových přírodních materiálů, mořené březové překližky a pohledového betonu.
Autor: Studio BUA
Nejkrásnější pohled na fjordy bývá ze schodiště.
Autor: Studio BUA
Namořená barevnost překližkových obkladů rozhodně není dílem náhody, ale dokonale a velmi pečlivě namíchanou paletou odstínů, které se liší na jednotlivých stěnách a obkladech v barevných nuancích. Namíchala je sama majitelka a inspirovala se právě barevností okolní přírody.
Autor: Studio BUA
Ze schodišťové galerie se shlíží dolů do ateliéru.
Autor: Studio BUA
Studio Bua založili v roce 2017 Mark Smyth, Sigrún Sumarliðadóttir a Giambattista Zaccariotto.
Autor: Studio BUA
Kuchyně s výhledy do přírody je balzámem pro duši.
Autor: Studio BUA
Čtenářský koutek s panoramatickými výhled do krajiny je pro manžele odměnou.
Autor: Studio BUA
Vše je zařízeno puristicky a jednoduše, bez velkých nákladů na provoz a údržbu.
Autor: Studio BUA
S okolím víkendového domu mají manželé velké plány. Už letos vypěstovali hned několik druhů zeleniny. Do budoucna by byli rádi alespoň částečně soběstační.
Autor: Studio BUA