Majitelé malého bytu v Šírázu si nemohli z finančních důvodů dopřát větší rozlohu. Stačilo trochu odvahy, kterou za pomoci architektů překonali hranice stereotypu.
Třicetimetrovou garsonku rozšířili o dalších patnáct metrů čtverečních jednoduchým protažením části obytných místností na střechu. Díky tomu vznikla celoročně obývaná venkovní jídelna s čile využívaným grilem a kuřárna.
Druhým důležitým rozhodnutím bylo zvětšení oken do největších možných rozměrů. Bezpečnostní bariérou je rostlinami porostlé mřížoví, které zároveň chrání interiéry před prudkým letním jižním sluncem.
Autorům projektu se povedlo uchopit byt o rozloze čtyřicet pět metrů čtverečních tak, aby výsledek vypadal jako velkorysý loft. Museli se oprostit od klasického uspořádání bytu na jednotlivé pokoje: všechny funkční zóny jsou sloučeny v jediné místnosti. Navzájem se ale neruší, architekti jim to nedovolili.
Kuchyňská linka s potravinovou skříní a lednicí, úložné prostory i technické zázemí včetně pračky zůstávají elegantně skryté v promyšleném systému hladce lícujících skříňových stěn. Skříně s prostorem na ukládání věcí jsou umístěné ve schodech vedoucích k oknu, které zároveň slouží k sezení, nebo zabudované v překladech nade dveřmi.
Zajímavostí je nad stropem zavěšené dvojlůžko, které lze na lanech mechanicky spustit až na zem. Při vytažení nezabírá milimetr plochy ani pozornosti. Každodenní manipulace s lůžkem navíc napomáhá k dokonalému odvětrávání a zdravému spaní, tvůrci s humorem tvrdí, že denní stlaní nahrazuje posilovnu.
Architekti v tiskových materiálech přiznávají, že se při navrhování inspirovali tradičními perskými houpačkami nano a houpacími sítěmi, nazývanými abrak, které fungují na stejném principu. Z historických kořenů vychází i systém větrání a zatemňování oken, orosi. Okna dělená na tři horizontální díly lze vysunout tak, že obyvatelům bytu neschází bezprostřední kontakt s venkovním okolím a vizuálně je neruší.
Prostor se může proměnit v obytnou kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, ložnici nebo pracovnu a sloužit samotnému majiteli, rodině, nebo partě přátel na návštěvě. K jednoduché proměně přispívá i systém světel a reflektorů se stmívači, připravených na několika vodících lištách a jednoduché moderní lustry.
I tady použili architekti jeden z osvědčených starých triků: díky násobení stejného výrazného prvku interiér působí rozlehlejší, než ve skutečnosti je.
Prostoru dominuje dřevo, veškerý nábytek byl vyroben přesně podle návrhu architektů. Jen díky precizní práci a součinnosti řemeslníků vše ladí, lícuje a hladce dohromady funguje. Do interiéru ještě kromě unikátního barového stolku přibude také rohová sedačka.