Jak taková „designová“ restaurace vytvořená podle tohoto konceptu vypadá, se můžete podívat třeba v prostorách centrálního pivovaru Budějovického Budvaru, do pivnice Budvarka. Ta patří do první vlny restaurací v novém konceptu, který IO Studio navrhlo koncem roku 2015. V následujících pěti letech se objeví po celé republice.
„Naším úkolem bylo vytvořit moderní řetězec restaurací se silnou firemní přítomností značky Budějovický Budvar. Prostor s lidským rozměrem, kde se člověk cítí příjemně a uvolněně. Zamíchali jsem do konceptu optimismus s trochou humoru, který je našemu národu tak blízký,“ vysvětluje architekt Luka Križek, jeden z autorů.
Originální interiér navrhl společně s kolegou Radkem Bláhou, a to výrazně odlišně od konkurenčních řetězců. „V navrženém řešení stylizujeme notoricky známé prostředí z českých pivnic v jeho syrovosti a lidovosti. S nadsázkou jej převádíme z všední obyčejnosti do harmonicky vybroušeného konceptu. Z všednosti vytváříme krásu a prémiovost,“ tvrdí architekt Luka Križek.
„Nebáli jsme se použít pivní tácky, přepravky, pivní barel, třetinkovou sklenici, láhev či pivní zátky a převedli jsme je do stylizovaných architektonických detailů či grafických piktogramů. Ty svojí jednoduchostí a čitelností vytváří nezaměnitelné a zapamatovatelné ikony,“ dodává.
Kvalitu konceptu nejlépe dokazuje ocenění Red Dot Communication Design Award 2017. To uděluje Design Zentrum Nordrhein Westfalen v německém Essenu od roku 1955 v několika kategoriích a patří k nejprestižnějším na světě. V mezinárodní porotě pracuje hned několik desítek odborníků z celého světa.
Univerzální koncept
Pivnice Budvaru můžete nalézt v historických domech stejně jako v novostavbách, proto bylo velmi důležité, aby architekti navrhli flexibilní interiér a nábytek, který umožní využít jej v různých prostorech, třeba od sklepení ve starých měšťanských domů až po moderní novostavby.
„Investor kladl velký důraz na unifikovanost a jednoduchost montáže navrženého mobiliáře s ohledem na časovou omezenost aplikace interiéru. Proto navržený koncept pracuje s dvanácti stěžejními prvky, které tvoří základní pilíř konceptu,“ objasňuje Luka Križek.
A jak takové prvky vypadají? Jde o kónické polosloupy připomínající třetinkovou sklenici s přetékající pivní pěnou, výčep inspirovaný typickým černým budvarským sudem, výplně stěn obložené pivními tácky skládanými do geometrické kompozice, kožené opěráky lavic šité ve tvaru pivních lahví či centrální osvětlení inspirované pivními přepravkami.
V prostoru se silně uplatňuji také nástěnné grafiky v pěti různých variacích. „Stylizací motivů víčka, přepravky, láhve, sklenice či potrubí výrobní technologie a pomocí hravých kompozic jsme vnesli do interiéru další vtipný a výrazný prvek. Výsledná podoba grafik je navíc emocionálně podtržena tím, že jsou tištěné na exkluzivní materiál, stěny interiéru jsou totiž obložené nerezem, mědí či mosazí,“ popisuje Luka Križek. Grafiky vznikly ve spolupráci s výtvarníkem Janem Padyšákem.
Další ikonický prvek interiéru představuje dlažba skládaná jako mozaika do tvaru pivních přepravek ze tří barevných odstínů keramiky. Navazuje tak na grafiku stěn.
„Ve velké míře využíváme motiv loga skládaného z jednotlivých písmenek frézovaných z masivního dubu. V interiéru je uvidíte na drobných detailech nábytku. Motiv písmenek jsme typografickým způsobem využili i na atypických svítidlech,“ doplňuje architekt Križek.
Atypicky navržené prvky doplňují dřevěné židle TON Merano, které jsou jediným „konfekčně“ dodávaným prvkem interiéru. Je to docela symbolické: židle Merano od italského designéra Alexe Guflera (jméno dostala podle rodiště mladého italského autora) získala prestižní „červený“ puntík neboli Red Dot Design Award už v roce 2011.
Barevné řešení interiéru vychází z přirozené barevnosti použitých materiálů. Další barvy jsou pak komponovány v monochromatické paletě tak, aby byl interiér sladěný do jedné barevné škály. Volně stojící mobiliář je tak provedený v přírodním světlém dubu, dubové obklady stěn jsou tónované do šedého odstínu.
Černé zámečnické prvky kontrastují s měděnými narůžovělými detaily, které suplují firemní červenou barvu. Čalouněné prvky byly provedeny z brašnářské kůže, takže jsou velmi odolné. Interiér ve vybraných místech barevně oživují grafické motivy.
„Součástí konceptu jsou i individuálně navržené jídelní lístky, pivní tácky, porcelánové soudky na příbory, porcelánové mističky na podtácky, přepravky na dochucovadla a kompletní venkovní vzhled restaurace.
O projektuAutoři: IO Studio - Ing.arch. Luka Križek, Ing. Radek Bláha Ocenění: Red Dot Communication Design Award 2017 Rok dokončení: 2016 Dodavatel interiérové části: Interiors manufacture & design Dodavatel stavební části: Demostav Klient: Budějovický Budvar |
Ing. arch. Luka Križek*1977 2010 – dokončil studium na ČVUT na, Fakultě architektury Architekt a designér tvořící návrhy od rodinných domů až po veřejné stavby. V současnosti spolupracuje s českým výrobcem světel společností HALLA, pro které navrhl kolekci světel ARBO. 2007 - zakladatel a majitel architektonického kanceláře IO Studio s.r.o. 2014 - otevření showroomu v Opletalově ulici v Praze, k prezentaci Ocenění: 2017 Red Dot Award Concept Design 2017 za kolekci světel Clap Clap 2017 Red Dot Award Communication Design 2017 za koncept restaurací Budvarek Budweiser Budvar 2016 Národní cena za architekturu v kategorii: Interiér roku: Multifunkční sál SPŠ Na Třebešíně 2015 ICONIC AWARDS 2015 – Winner: za koncept bankovních poboček ERA pro ČSOB 2015 ICONIC AWARDS 2015 – Winner: za Vodafone Customer Experience Centrum 2015 Restaurant and Bar Design Awards Shortlisted: Red Cafe 2014 German Design Award Nominee 2015: Collection of ARBO Lightings for HALLA 2014 Národní cena za architekturu v kategorii: Interiér roku, čestné uznání: Radegast Brandýs nad Labem 2014 A’ Design Award, Category: Interior Space and Exhibition Design: Vodafone Data Store Flagship 2014 A’ Design Award, Category: Furniture, Decorative Items and Homeware Design: Holan Kitchen 2012 Národní cena za architekturu v kategorii: Interiér roku: Vodafone Customer Experience Centrum |