V centrálním atriu je černá lesklá kuchyňská linka a černé oblázky jako...

V centrálním atriu je černá lesklá kuchyňská linka a černé oblázky jako koberec. Malé nádvoří osvěžuje interiér celého domu. | foto: Architects Collaborative

Z malého pozemku vytěžili maximum. V novém domě jsou všichni šťastní

  • 21
Malý nárožní pozemek v Novém Dillí vyžadoval hodně fantazie. Majitelé se proto obrátili na studio Architects Collaborative, které jim navrhlo dům pro dvě generace. Rodinná městská vila s otevřeným nádvořím a geometrickou fasádou všem obyvatelům skvěle slouží.

Architekti Madhav Maini a Abhishek Saxena přemýšleli, jak nový dům na pozemku ve čtvrti Janakpuri začlenit do stávající zástavby a současně z něho vytěžit maximum. 

Ateliér Architects Collaborative je multidisciplinárním designovým studiem, které se snaží do každého svého projektu vnést přesah a najít v něm něco nečekaného. 

Ze všeho nejdříve se proto Maini a Saxena zamysleli nad materiály, které použijí. Volba padla na poctivé a nadčasové teraco, přírodní masivní dřevo, cihly a beton. 

Průhled dolů do atria. Patra patří odpočinku, jsou zde dvě samostatné ložnice.

Teprve od nich odvodili identitu domu: jednoduché tvary a tlumené, neutrální palety barev jsou silným kontrastem k barevně vzrušené indické náladě. Domov podle nic má mít zklidňující funkci a být místem, kam se může člověk uchýlit před stresem okolí.

Retro nádech stavby s jasným odkazem k sedmdesátým létům minulého století je jako předzvěst opět nastupujícího trendu, který kopíruje náladu ve společnosti. Lidé mají často ve chvílích nejistoty tendenci se vracet tam, kde podle vzpomínek bývalo dobře.

Tvůrci vysvětlují, že nová městská vila však nemá být jen tichou vzpomínkou, ale také poctou kvalitní indické architektuře, jež před padesáti lety zamíchala kartami s tehdy zaběhlými stavebními tradicemi.

Cihla k cihle v její syrové podobě a střídání zajímavých povrchů podlah dodávají domu energii. Šperkem domu je další nápaditá struktura - betonový kazetový strop, který interiéru dodává experimentální výjimečnost a trojúhelníková geometrie se nese přesně ve stylu estetiky sedmdesátých let.

Čtyři podlaží domu s centrálním atriem jsou zárukou zajímavého interiéru, ve kterém si každý z členů rodiny najde vlastní kout. Společnému setkávání také nic nebrání. V hlavní obytné části od sebe zelení osázené nádvoří odděluje kuchyňský a jídelní kout od posezení.  

V patrech jsou dvě samostatné ložnice. V obou se našlo místo nejen na lůžka,...

Majitelé si jako velcí filmoví fanoušci kromě klasické televize pořídili i velkoformátové plátno na příležitostné domácí promítání. V patrech jsou dvě samostatné ložnice. V obou se našlo místo nejen na lůžka, úložné prostory a privátní sociální zázemí, ale také na pracovní kouty, které jsou v dnešní době již nezbytností. 

Prosklené stěny, se kterými lze podle potřeby pohybovat, oživují dům a přináší jeho obyvatelům více variant, jak si prostor užít. Svěží a netradiční jsou i nábytkové kusy. Většina vestavěného nábytku byla vyrobena na míru. Sedacímu nábytku dominují přírodní materiály a prvotřídní kůže, nechybí však ani sezonní trendy, jako jsou třeba elegantní křesla s vídeňským výpletem.

, pro iDNES.cz