Vstupte do romantického hotelu, kde se tajemno prolíná se současností

aktualizováno 
Málokterý dům se může pochlubit, že je známý jeho majitel už z počátku 16. století i jeho následovníci. Jenže Český Krumlov je v tomto směru unikátní, stejně jako stavba v Klášterní ulici, kde dnes najdete malý romantický hotel.

Pokoj Mák představuje jediný dvoupokojový apartmán v hotelu. Ložnice je přístupná tajnými dveřmi v knihovně. Jen vypínač napoví, kudy vejít. Je zde dřevěný strop, na podlaze smrkové fošny s namalovaným vzorem. K lenošení láká křeslo podle návrhu Adolfa Loose. Nad ním je na kovovém rameni zavěšený křišťálový lustr – tradiční prvek v nezvyklém řešení. Pro pobavení je zde i hrací stůl. | foto: Thomas Skovsende

Hotel Monastery Garden, který dnes v domě najdete, proměnili architekti ze studia ti architekti na „prostor plný imaginace s lehkým nádechem tajemna“. Tak projekt označují sami jeho autoři.

Dvoupatrová budova hotelu má klasicistní průčelí. Autorem stavební částí...

Dvoupatrová budova hotelu má klasicistní průčelí. Autorem stavební částí projektu je ateliér ko-a.

Podle přání majitelů pojali hotel „zážitkově“, každý z deseti pokojů je proto naprosto jiný. Spojuje je však jedno: motiv místních bylin a květin na velkoformátových tapetách i obrazech. Ty také daly jméno jednotlivým pokojům. Koneckonců dům stojí jen kousek od vstupu do klášterních zahrad, takže volba motivů byla jasná.

Architekti, Martin Machů a Anna Holešovská, se jen museli vypořádat s předchozí nepříliš povedenou rekonstrukcí, která naštěstí nezasáhla původní cenné stavební prvky, zejména polokruhově valené klenby v přízemí a prostor s křížovými klenbami.

Stavba má totiž gotické základy a zachovanou pozdně renesanční dispozici, která byla přestavěná v období klasicismu. Novodobé rekonstrukce se věnovaly (naštěstí) spíše jen interiérům.

Prožít si město

Představa investorů byla jasná: malý boutique hotel s bistrem, kam by turisté přijížděli nikoli za pouhým přespáním, ale aby si zde mohli „prožít město“, prostě za zážitky.

Fotogalerie

„Místo se pro nás stalo hlavní inspirací. Hotel bohužel prošel v minulosti necitlivou rekonstrukcí, nemohli jsme tedy příliš navazovat na historické vrstvy. Atmosféru tajemna, imaginace a určité ušmudlanosti jsme museli vybudovat znovu,“ vysvětluje architekt Martin Machů.

Jít cestou historických replik autorům projektu nepřišlo ani na mysl, od počátku věděli, že chtějí vytvořit hravý, nadčasový a zároveň neokoukaný prostor, sice s určitou nostalgií, ale také s moderním vybavením, jež současný turista vyžaduje.

Ano, je zde klimatizace, wi-fi, televize, smart cloudové řešení, hostům však na očích nejsou. Třeba i díky tomu, že televize v dřevěném rámu nabízejí v době, kdy je nesledujete, obrazy slavných malířů. Vtipným řešením jsou i velké obrazy, které nahrazují posuvné dveře, především do koupelen.

Kombinace designových solitérů, příjemných materiálů, tapet s květinovými motivy i stylových kousků pomohla vytvořit prostor, kde lze prožít a nasát atmosféru města, které přitahuje svou historií návštěvníky z celého světa.

WC bistra - dveře jsou řešené zavěšeným obrazem na skrytém posuvu. WC jsou...

WC bistra - dveře jsou řešené zavěšeným obrazem na skrytém posuvu. WC jsou kompletně černé, pouze jedna stěna je s tapetou podle vlastního návrhu.

„Město je malé, nikam se zda nespěchá. Hotel a bistro by měly být útočištěm pro každého, kdo si chce zdravě zalenošit v útulném prostředí a prožít si malebnost Krumlova co nejintenzivněji,“ dodávají Martin Machů a Anna Holešovská.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Proměna za 20 tisíc vyšla nakonec mnohem dráž. Výsledek je ohromující

Václav je muzikant, bydlí v pronájmu a touží po originálním a osobitém bydlení. Zároveň si neví rady s nefunkčním...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Spasí návrháři svět před změnou klimatu? Designblok hledí do budoucnosti

Může design zlepšit svět? Letošní výstava Designblok, která začala pro veřejnost 17. října, chce dokázat, že ano. Proto...

Život na zámku v Česku. Krásné bydlení, nádherná zahrada a svatý klid

Milovníci historie mají v České republice z čeho vybírat. Noví majitelé historických nemovitostí se mohou do svého...

Premium

Povodně i špatná rekonstrukce. Slavnou plovárnu zachránil až spásný nápad

Podlouhlá budova u Vltavy v těsném sousedství sídla české vlády má za sebou poměrně pestrou historii. Občanská plovárna...

Byt z 50. let zažil šok. Je z něj švihák, který se těší na rodinu

Byt v domě z 50. let v pražských Hodkovičkách potřeboval kompletní rekonstrukci. Mladá rodina oslovila studio Collarch...

Najdete na iDNES.cz