Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Tajemství lékáren, kde zapomenete na nemoci už kvůli jejich vzhledu

aktualizováno 
Lékárna jako instituce, obchod, kde se prodávají léčivé prostředky, vznikla poměrně nedávno, až ve čtrnáctém století. Do té doby se nemocní obraceli na bylinkáře nebo babky kořenářky, někdy také kováře, kteří zároveň zastupovali zubaře.

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks | foto: Martin Veselý

Kdo se vyznal v léčivých látkách, ať už rostlinného nebo živočišného původu, patřil k velmi váženým odborníkům, jejichž neobvyklé znalosti měly navíc příchuť tajemna a exotiky. Tomu odpovídal i luxusní interiér lékáren, zvlášť od sedmnáctého století, kdy vzniklo mnoho městských i klášterních lékáren, často v hospitálech řádu milosrdných bratří.

Doma DNES

V těch, které vznikaly jako součást klášterního areálu, se většinou výzdoby ujali stejní umělci, takže je zvlášť působivá a bohatá. Využívat služeb lékárníka si však nemohl dlouho dovolit každý člověk, byla to luxusní záležitost, což dával dostatečně najevo i honosný interiér z ušlechtilých materiálů.

Některé zvlášť cenné se zachovaly do současnosti a je zajímavé porovnat je s trendy jednadvacátého století, kdy místo ušlechtilých dřev a zdobných maleb přichází ke slovu minimalismus, bílá barva a osvětlení pomocí LED pásků.

Nejstarší lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Zatímco lékárna v Kuksu je již čistě muzejní záležitostí, tu brněnskou Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří v Brně stále provozuje. Řád se vždy zaměřoval na péči o nemocné, jejíž součástí byla i příprava léků, bylinných likérů, čajů a různých zdravotních potřeb.

Fotogalerie

Lékárna je přímo začleněná do budovy kláštera, takže i na ni vypracoval stavební plány František Grim, syn slavného brněnského architekta Mořice Grima.

Dodávala léky do klášterní nemocnice, kde se léčili například ranění z bitvy u Slavkova. Příznačné bylo, že bratři nejdřív vybudovali objekt nemocnice, pak teprve přistoupili ke stavbě kostela a dalších budov. Konvent včetně lékárny i kostel prošly na přelomu nového tisíciletí rozsáhlou rekonstrukcí.

Nenechte si ujít: V areálu kláštera byl obnoven i starý nemocniční sál pro osmdesát pacientů, kde se dnes konají koncerty a kulturní akce. Osm metrů vysoká klenba sálu dává prostoru jedinečnou akustiku.

Historická nemocniční lékárna, Letovice

Nádherná lékárna, kterou vybudovali milosrdní bratři, dnes slouží jako reprezentační a jednací místnost nemocnice a zároveň lékařská knihovna. Prohlídky jsou proto možné jen po předchozí telefonické dohodě.

Lékárna je umístěna přímo v přízemí hlavní budovy letovické nemocnice a sousedí s kanceláří ředitele. Velmi působivý prostor prošel pečlivou obnovou, jak vestavěné lékárenské skříně s policemi a téměř třemi stovkami zásuvek, tak výmalba stropu a stěn v rokokovém stylu.

Historická nemocniční lékárna v Letovicích

Historická nemocniční lékárna v Letovicích

Jejich autorem byl zřejmě člen řádu, talentovaný Jan Cimbál, který se zaměřil na scény vyjadřující poslání řádu, tedy uzdravování nemocných, službu nemocným a pomoc bližním.

Nenechte si ujít: Na stropě lékárny se vznášejí andílci, kteří mají symbolizovat například čtyři roční doby, tři druhy počasí (déšť a bouřku představuje andílek sedící na temném mraku, který tluče do hmoždíře) nebo přírodní živly – například alegorii vzduchu poznáte podle andílka s vějířem a holubicí. Ostatní už určitě zvládnete určit sami.

Barokní lékárna brněnských alžbětinek, Brno

Expozice Muzea města Brna na hradě Špilberk nabízí návštěvu pozdně barokní lékárny řádu alžbětinek, který ve městě vybudoval klášterní špitál s lékárnou. Její zařízení město odkoupilo od řádu, který stále bojoval s finančním zajištěním, pro své muzeum již roku 1908. Vysoké regály mají ve spodní části zásuvky a horní otevřené či prosklené police zdobí rozestavěné lékárnické nádoby. Uzavíratelná skříň na léky je zdobená řezbami a sochami tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, světců Kosmy a Damiána.

Tajemná Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

V letní turistické sezoně lze na klatovském náměstí jen pár kroků od proslulých katakomb navštívit další dochovanou historickou lékárnu. V roce 1639 si tu pořídil dům lékárník Tobiáš Stilling, později ji převzal řád jezuitů.

Název má podle bílého rohu mořského narvala, dodnes zavěšeného v interiéru nad vchodem. Býval považován za roh bájného jednorožce a používal se na výrobu mastí a prášků. Zařízení lékárny včetně lékárnického stolu (táry) pochází z roku 1773 a vyhovovalo provozu až do roku 1966, kdy zde byla upravena expozice místního vlastivědného muzea.

Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

Bohatá vyřezávaná výzdoba ve stylu bavorského baroka je nesmírně působivá i dnes, regály s vinutými sloupy stále zaplňují nádobky na léky z různých materiálů.

Nenechte si ujít: Sousedící laboratorium neboli přípravna léků skrývá celoevropský unikát, kterým je zachovaná třístupňová lékárenská pec na sušení bylin. Dále je zde k vidění třeba zařízení na míchání mastí nebo destilační aparát.

Stylová Adamova lékárna, Praha

Stavba pětipatrového nájemního domu na Václavském náměstí z let 1911–1913 měla od počátku v zadání obsáhnout v přízemí lékárnu. Ta je dodnes funkční a vybavená původními majestátními regály s intarziemi.

Výklenky zdobí výjevy na keramických kachlích ve tvaru mís s ovocem. Ve stylu art deco celý dům i s lékárnou navrhl až v pozdější době doceněný architekt Emil Králíček, jehož dílem je i hotel Zlatá husa nebo palác Diamant ve Spálené.

Nenechte si ujít: Budova Adamovy lékárny prostupuje až na Jungmannovo náměstí, kde ji doplňuje kubistická lucerna, dobře známá z turistických průvodců. Její autorství bylo Emilu Králíčkovi připsáno teprve poměrně nedávno.

Muzejní lékárna U Granátového jablka, Kuks

František Antonín Špork byl mimořádnou osobností barokní doby, mimo jiné mu vděčíme i za to, že dnes u nás existuje druhá nejstarší zachovaná lékárna ve střední Evropě. Rozhodl se totiž založit v Kuksu nedaleko od své rezidence a lázní (obě stavby se do dnešních dnů nedochovaly) domov pro přestárlé válečné veterány.

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Zprovoznění hospitálu se sám již nedožil, ale jeho dcera dílo dokončila a pozvala řád milosrdných bratří, aby se ujal jeho provozování. Hned prvním krokem nového převora bylo v roce 1743 zřízení lékárny. Dostala název U Granátového jablka, podle symbolu znovuzrození. Zároveň bratři založili bylinkovou zahradu, která lékárnu zásobovala.

Hospitál fungoval až do roku 1938, kdy bratři i s obyvateli hospitálu, o které pečovali, museli odejít. Další vývoj celému objektu dlouhodobě nepřál, až po zásadní renovaci se roku 2015 opět lékárna odhalila návštěvníkům. Vedle nádherně řemeslně provedeného vybavení lze žasnout i nad obsahem lékárnických nádob v policích, takzvaných stojatek. Byla v nich třeba dračí krev, španělské mušky, račí oči nebo prášek z lebky oběšence.

Nenechte si ujít: Zdejší velmi zajímavá a interaktivní expozice Českého farmaceutického muzea s názvem Kouzlo apatyky představuje vývoj lékáren od baroka do dvacátého století. Návštěvník si může vyzkoušet práci lékárníka, třeba vyrobit vlastní tablety nebo rozmělňovat léčiva v třence.

Lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Moderní lékárna Korunka Veveří, Brno

Síť lékáren s názvem Korunka reprezentuje podobu lékárny podle představ zákazníků jednadvacátého století. Na klienty má působit přátelsky, ale i profesionálně, zároveň však má personálu umožnit rychlou, efektivní obsluhu. V roce 2015 vznikla jako pilotní projekt celé sítě právě brněnská pobočka.

Jsou na ní jasně zřetelné všechny klíčové prvky konceptu, který si připravila firma Adam Ruibr Architects pro celou síť: přehledná dispozice, vhodné osvětlení, vzdušné uspořádání. Důležitým aspektem je potisk s motivem trávy na regálech a tárách. K novým prvkům patří dvojice křesílek pro posezení nebo malý dětský koutek. Jako základní barva je zvolena bílá, která evokuje čistotu. Bílé jsou regály a táry z lamina, dále také stěny a strop.

Nenechte si ujít: Velmi aktuálním prvkem je použití LED pásků zafrézovaných v podlaze, na regálech a na kruhových podhledech. Jejich barevnost lze měnit (viz galerie).

Autor:
  • Nejčtenější

Eva Pilarová svou chalupu milovala. Je to krásné stavení jako z pohádky

Načerpat sílu a energii jezdívala Eva Pilarová (†80) do bývalého statku, který byl přebudován na útulnou chalupu s...

Mezonet ve starém paneláku se po rekonstrukci posunul o desítky let

I v panelácích vznikaly v minulosti mezonety. Nebylo jich mnoho a trpěly stejnými neduhy jako jiné panelové byty....

Dům ze dřeva a kamene prorůstá do terénu. Absolutní soukromí zaručeno

Odlehlý dům v malebném mexickém regionu Valle de Bravo navrhlo studio CC Arquitectos jako promyšlený soubor materiálů a...

Jak se bydlí v mrakodrapu V Tower v Praze: nábytek slouží výhledu

O stavbě stometrového mrakodrapu V Tower na Pankráci se vede spousta polemik. Jedno je však jisté, zejména byty ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z horské chaty plné jelenů mají skvělý výhled rovnou na sjezdovku

Dvoupodlažní chalet s výhledem na Klínovec a okolní kopce je prostě splněný sen majitelů. I díky tomu, že jim autorka...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky
Premium

Futuristický byt připomíná sci-fi filmy. Inspirací bylo muzeum

Za návrhem interiéru Vidnoje v moskevském domě stojí architektonické studio Maxim Kashin Architects, které se zhlédlo v...

Domy z jeho modulů lze postavit za necelých 24 hodin. A levně

Architekt Ray Kappe vymyslel domy, které lze za dostupné peníze postavit i na pozemcích ve strmých kopcích či na...

Rodina našla svůj ráj. Vrátila se do přírody a k původním tradicím

Elegantní oblá vila nad jezerem v bulharském městě Batak je poetickým místem, kde se skvěle nechytají jen ryby, ale ve...

Jak se bydlí v mrakodrapu V Tower v Praze: nábytek slouží výhledu

O stavbě stometrového mrakodrapu V Tower na Pankráci se vede spousta polemik. Jedno je však jisté, zejména byty ve...

Najdete na iDNES.cz