"Držet originál jeho výkresu, to je jako držet třeba notový záznam od Mozarta. Lutyens stavěl vily a honosné budovy na různých místech světa. Proslul i jako autor urbanistického plánu pro nové hlavní město Indie Dillí," říká ústecký historik Martin Krsek.
Z ústecké Setuzy po různých finančních machinacích v 90. letech zůstalo jen torzo a majitel koncem loňského roku přistoupil k demolici nepotřebných budov. K jejich vyklízení přizval historiky, kteří se tak dostali k dokumentům z doby, kdy podnik rodiny Schichtů býval největší továrnou na mýdlo a prací prášky v Evropě.
"Narazili jsme na několik složek, které jsou nadepsány jmény jednotlivých členů rodiny. Uvnitř byly projekty jejich rodinných sídel," popisuje objev Krsek.
Nejtlustší a nejrozmanitější složka nesla jméno Georg Schicht. Podnik řídil s bratrem Heinrichem od počátku 20. století a za jeho éry vystoupala ústecká firma do nejvyšších pater podnikatelské sféry. Vrcholem jeho manažerských aktivit bylo iniciování vzniku nadnárodního koncernu Unilever, který existuje dodnes.
Schicht si plány nechal poslat kvůli přestavbě zámku
Unilever vznikl roku 1929 spojením největších výrobců pracích prostředků a jedlých tuků v Evropě a Georg Schicht se stal jeho prezidentem. Centrála Unileveru sídlila v Londýně, takže se tam ústecký rodák i s rodinou přestěhoval. Jako své rodinné sídlo si vybral zámek vévody Sackwilla na panství Buckhurst poblíž Londýna.
Význačnou stavbu z počátku 17. století si chtěl Schicht nechat upravit pro pohodlné bydlení. Do Ústí si tak nechal poslat různé výkresy zámku, aby mohl se svým architektem Paulem Brockardtem na dálku plánovat přestavby.
Tak se na sever Čech dostalo i několik historických plánů ze starší přestavby zámku v roce 1903, kdy světoznámý architekt Lutyens navrhl přistavět jedno křídlo, provedl drobné úpravy v interiérech a položil základ obdivované zámecké zahradě. Když byly práce hotové, skončily výkresy v podnikovém archivu, kde čekaly na své objevení přes 80 let.
Ze složky Georga Schichta lze vyčíst, že chtěl v Londýně stavět ještě luxusní byt a někde na venkově víkendovou vilu. Jak dlouho bydlel na zámku Buckhurst, není z pramenů zřejmé. Dnes památku nabízí rod Sackwille k pronájmu pro podnikové večírky a lze se tam nechat i oddat.