Kavárna Archa vznikla v prostorách bývalého nakladatelství stejného jména.

Kavárna Archa vznikla v prostorách bývalého nakladatelství stejného jména. | foto: Adéla Bačová

Židle, které miloval Le Corbusier, oceníte i v kavárně Archa ve Zlíně

  • 4
Kavárna Archa je situovaná do funkcionalistické budovy z 30.let v centru Zlína. Původně v jejích prostorách sídlilo nakladatelství Archa, díky kterému už několik desetiletí nese svůj název. Po letech dostala kavárna konečně důstojný vzhled.

Nakladatelství Archa se v průběhu let proměnilo v kavárnu, jež v tomto roce prošla pod vedením designérky Adély Bačové náročnou rekonstrukcí. Ve svém návrhu se autorka vrátila ke kořenům budovy, hlavním inspiračním zdrojem se tak stal funkcionalismus.

Nejslavnější židle, s nimiž přišel Michael Thonet: geniální „čtrnáctka“ a pak také křeslo č. 30.

„Cílem rekonstrukce kavárny Archa bylo vytvořit svébytný prostor, který nehledá inspiraci ve stávajících trendech, ale v historii svého města,“ uvádí Bačová.

A dodává: „Inspirovali jsme se například Památníkem Tomáše Bati nebo prací světového architekta Le Corbusiera, pro kterého je typická práce s barevnými plochami v interiéru. Vytvořili jsme místo, které reaguje na tradiční architekturu města Zlína a zároveň přichází se svěžím provedením.“

Kdopak by se barev bál

Prostor kavárny je velmi čistý. Bílé a modré plochy na stěnách jsou doplněny tmavými skleněnými prvky, ve kterých se odráží teplé světlo svítidel. Dominantní prvky jsou zvýrazněné červenou barvou, díky tomu vzniká paleta barevného obrazu přetavená do jednotlivých částí interiéru.

Kontrastem k čisté geometrii prostoru jsou židle TON z ohýbaného dřeva, použité byly klasické modely č.14, č. 811 a křesla č.30, které často ve své tvorbě využíval i zmíněný Le Corbusier. Organické tvarosloví se promítá i v zavěšených vázách z kolekce Blocks, které se vyrábějí v malé dílně na Moravě.

Proměnou prošla i terasa kavárny.

Rekonstrukcí prošla i venkovní terasa. „Pojítkem mezi interiérem a exteriérem se stala květinová stěna, díky ní je interiér více intimní. Pohled zvenku zase doplňuje odraz nedalekých stromů či Trantírkova domu,“ uzavírá Bačová.