Zastavěná plocha je 46 metrů čtverečních a užitná plocha měří 56 metrů...

Zastavěná plocha je 46 metrů čtverečních a užitná plocha měří 56 metrů čtverečních. | foto: BoysPlayNice, archiv Atelieru Štěpán

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů, během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Autorem zajímavé dřevostavby je architekt Marek Štěpán.

Moduly domu, který připomíná díky terase palubu parníku, byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku. Zastavěná plocha je 46 metrů čtverečních, užitná plocha měří 56 metrů čtverečních a terasy nabízejí 30 metrů čtverečních. K domku patří i přístřešek na auto velký 36 metrů čtverečních. 

Freedomek od architekta Marka Štěpánka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Inspirací mu bylo přespání v jednom půldomku ve Zlíně. K baťovským domkům se dřevostavba přibližuje měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru.

Dům byl sestavený na pozemku během jednoho dne.

Nemovitost je vyrobena z 95 procent ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Přesné frézované spoje ve tvaru lichoběžníku jsou udělány velmi jednoduše a jejich pevnost je obrovská. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den – noc. 

Fasáda ze severského modřínu je difuzně otevřená. Dům vytápí sálavé panely, větrá se lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyrobený z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.

Stavba pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené „selským rozumem“, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. 

„Nepoužíváme nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy. Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto domku v příjemné výši 21,5 tisíce korun,“ vysvětluje architekt. 

Atelier Štěpán

Atelier Štěpán byl založen v roce 1997 manželi Vandou a Markem Štěpánovými. Zabývá se architekturou, veřejným prostorem a designem. Od té doby se vyprofiloval do podoby firmy tvořící kvalitní českou a moravskou architekturu. To bylo vícekrát oceněno, o čemž svědčí několik významných ocenění.