Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

aktualizováno 
Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux, předloni získala malý podkrovní byt v centru. Obrátila se na architekty ze studia A6A, kteří její sny dokázali zhmotnit.

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města Bordeaux. | foto: A6A

Maëlle Despouysová se po studiích urbanismu v Paříži a Barceloně před šesti lety rozhodla vrátit do rodného Bordeaux a zúročit zkušenosti posbírané ve světě. S vlastním bydlením si dala na čas. 

Fotogalerie

Přesně věděla, co chce. Více než na metrech čtverečních jí záleželo na tom, aby byl byt v její oblíbené čtvrti, nedaleko práce, podporoval tvůrčího ducha a zároveň byl klidnou oázou vhodnou k odpočinku. 

Vše splňoval elegantní rohový činžák z 19. století, stojící přesně mezi barokním kostelem svatého Pavla a brutalistní, nyní nově opravenou velkolepou sportovní arénou.

V posledním patře, přímo pod střechou, kde dříve bývala jen hnízda vlaštovek a mansardové byty služek, si zrekonstruovala 49 metrů čtverečních. Stačí otevřít dveře do garsonky a z rušných ulic města jste rázem v klidném prostředí s výhledem na modré nebe.

Tým architektů ze studia A6A, Roberto de Uña, Michel Hardoin, Philippe Jolivet a Antoine Ragonneau vytvořili promyšlenou borovicovou vestavbu. Studio se sídlem v Bordeaux dostalo do ryze městských prostor, kde po staletí nebylo po přírodě ani památky, vůni lesa i exotických dálek.

V bytě zůstaly jako vzpomínkové artefakty i odhalené staré stěny nebo kusy původní podlahy. Sjednocujícím motivem je dřevo. Příčka dělí prostor na tři hlavní zóny: společenskou část s kuchyní, soukromou ložnici, lázeň a sociální zázemí. Do poslední části, která je třešinkou na dortu, vede jednoduchý žebřík. Dostanete se tak do patra s příležitostným lůžkem pro návštěvy.

Byt patří Maëlle Despouysové, která se po studiích urbanismu v Paříži a...

Byt patří Maëlle Despouysové, která se po studiích urbanismu v Paříži a Barceloně před šesti lety rozhodla vrátit do rodného města Bordeaux.

Architekti využili vysoko posazených oken a navrhli pódium. Na něj umístili pracovní sezení, zároveň je v něm spousta úložného prostoru pro všechny majitelčiny věci a v jeho středu vznikla kompozice pro příjemné posezení. Podobně se pódium opakuje i v ložnici. Místo sedačky je ve středu lůžko s nočními stolky.

O dekorace interiéru, který je kromě nábytku na míru vybaven jednoduchými a funkčními kousky z IKEA, se postarala sama majitelka. Přivezla si je jako suvenýry, se kterými má spojené zážitky z cest. Bohatě vyšívaným textiliím s folklórními motivy konkuruje nádobí a keramika z Mexika, obrazy pochází z Bretaně i Maroka, na zemi leží ručně vázaný přírodní koberec, stěny zdobí také vlastní umělecké fotografie. 

Modrozelené ladění interiéru není náhodné. I barvami se majitelka chtěla přiblížit prázdninám na venkově. Skutečnou relaxací je pro ní koupel – z důmyslně zabudované vany je totiž nejlepší výhled na kostelní věž.

Autor: pro iDNES.cz
Témata: architekt, Bordeaux

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

Roky sbírali stavební materiál a hledali pozemek. Teď mají skvělý dům

Hlavní obytný prostor je živý, vzdušný a díky otevřenému krovu působí luxusním...

Na okraji chilského města Puerto Varas, kde se o nedělích běžně pečou staročeské koláče, zcela v duchu prvních...

Špinavou montovnu nahradil krásný dům plný zeleně a vytouženého klidu

Na jižním průmyslovém předměstí australského Sydney si postavili dům. Na...

Na jižním průmyslovém předměstí australského Sydney si postavili dům. Na pozemku bývalé montovny kvokají slepice a...

Úředníci jim nechtěli povolit přístavbu, tak vymysleli obytné vejce

Souboje s úředníky svádějí investoři a architekti po celém světě. Belgická...

Souboje s úředníky svádějí investoři a architekti po celém světě. Belgická architektonická firma dmvA měla pro kancelář...

Mlýn, hájovna, usedlost i fara. Parádní bydlení je v Česku na dosah

domy

V České republice se prodává velké množství zajímavých nemovitostí. Bydlet můžete v příjemné hájovně s vlastní studnou,...

Najdete na iDNES.cz