Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

aktualizováno 
Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux, předloni získala malý podkrovní byt v centru. Obrátila se na architekty ze studia A6A, kteří její sny dokázali zhmotnit.

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města Bordeaux. | foto: A6A

Maëlle Despouysová se po studiích urbanismu v Paříži a Barceloně před šesti lety rozhodla vrátit do rodného Bordeaux a zúročit zkušenosti posbírané ve světě. S vlastním bydlením si dala na čas. 

Fotogalerie

Přesně věděla, co chce. Více než na metrech čtverečních jí záleželo na tom, aby byl byt v její oblíbené čtvrti, nedaleko práce, podporoval tvůrčího ducha a zároveň byl klidnou oázou vhodnou k odpočinku. 

Vše splňoval elegantní rohový činžák z 19. století, stojící přesně mezi barokním kostelem svatého Pavla a brutalistní, nyní nově opravenou velkolepou sportovní arénou.

V posledním patře, přímo pod střechou, kde dříve bývala jen hnízda vlaštovek a mansardové byty služek, si zrekonstruovala 49 metrů čtverečních. Stačí otevřít dveře do garsonky a z rušných ulic města jste rázem v klidném prostředí s výhledem na modré nebe.

Tým architektů ze studia A6A, Roberto de Uña, Michel Hardoin, Philippe Jolivet a Antoine Ragonneau vytvořili promyšlenou borovicovou vestavbu. Studio se sídlem v Bordeaux dostalo do ryze městských prostor, kde po staletí nebylo po přírodě ani památky, vůni lesa i exotických dálek.

V bytě zůstaly jako vzpomínkové artefakty i odhalené staré stěny nebo kusy původní podlahy. Sjednocujícím motivem je dřevo. Příčka dělí prostor na tři hlavní zóny: společenskou část s kuchyní, soukromou ložnici, lázeň a sociální zázemí. Do poslední části, která je třešinkou na dortu, vede jednoduchý žebřík. Dostanete se tak do patra s příležitostným lůžkem pro návštěvy.

Byt patří Maëlle Despouysové, která se po studiích urbanismu v Paříži a...

Byt patří Maëlle Despouysové, která se po studiích urbanismu v Paříži a Barceloně před šesti lety rozhodla vrátit do rodného města Bordeaux.

Architekti využili vysoko posazených oken a navrhli pódium. Na něj umístili pracovní sezení, zároveň je v něm spousta úložného prostoru pro všechny majitelčiny věci a v jeho středu vznikla kompozice pro příjemné posezení. Podobně se pódium opakuje i v ložnici. Místo sedačky je ve středu lůžko s nočními stolky.

O dekorace interiéru, který je kromě nábytku na míru vybaven jednoduchými a funkčními kousky z IKEA, se postarala sama majitelka. Přivezla si je jako suvenýry, se kterými má spojené zážitky z cest. Bohatě vyšívaným textiliím s folklórními motivy konkuruje nádobí a keramika z Mexika, obrazy pochází z Bretaně i Maroka, na zemi leží ručně vázaný přírodní koberec, stěny zdobí také vlastní umělecké fotografie. 

Modrozelené ladění interiéru není náhodné. I barvami se majitelka chtěla přiblížit prázdninám na venkově. Skutečnou relaxací je pro ní koupel – z důmyslně zabudované vany je totiž nejlepší výhled na kostelní věž.

Autor: pro iDNES.cz
Témata: architekt, Bordeaux

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Další z rubriky

Senzační koleje. 400 studentů má ubytování díky štědrému daru nadace

Studentské koleje Tietgen v dánské Kodani stojí od roku 2006. Zajímavou podobu...

Studentské koleje Tietgen v dánské Kodani stojí od roku 2006. Zajímavou podobu jim vtiskla architektonická kancelář...

České soběstačné domy šetří vodu a jsou nezávislé na dodávkách elektřiny

Studenti měli za úkol navrhnout na konkrétním pozemku v Českém Krumlově malý...

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Najdete na iDNES.cz