Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byty přecpané designovými kusy nemusím, říká designér Filip Streit

  1:00
Na první pohled by se mohlo zdát, že pro průmyslového designéra Filipa Streita je funkce a technické vylepšení budoucího produktu zásadním, ale i jediným cílem. Proto nás překvapí, jak často se ve vztahu k designu zmiňuje o emocích.
Privátní SPA s revolučním řešením lehátek iNWave, firma USSPA, 2015

Privátní SPA s revolučním řešením lehátek iNWave, firma USSPA, 2015 | foto: Archiv Filipa Streita

Vychází to z jeho potřeby „polidštit“ každý detail, který navrhuje. Díky tomu i dveřní kování, stavební stroj, PET láhev či zdravotnické lůžko působí hezky a neobyčejně přátelsky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Jaké jste měl v dětství zájmy? Bavilo vás kreslit nebo něco vyrábět?
Od malička jsem se projevoval kreativně i manuálně. Ale fakt je, že o kreslení design vůbec není. Spíš o přemýšlení a představivosti. Podstatné je projít si procesem výrobním a nezáleží, zda jde o slepování papírových modýlků nebo stloukání nábytku z prken.

Kreslit ale umíte...
Dá se říct, že tvar má člověk v hlavě, ten vidí. Při naší týmové práci proto slouží kresba k přenesení myšlenky, pomáhá nám sdělit svou představu kolegům. Většinou však jde o nějaké symboly a náznaky, ty krásné malůvky vznikají jen pro časopis nebo prezentace.

Jste členem studia Divan Design. Považujete za výhodu pracovat v týmu?
Ano, baví mě především rychlost celého procesu. Sám se člověk zacyklí, protože nemá s kým diskutovat o daném problému, chybí mu zpětná vazba, a tím se tak rychle neposouvá. Další výhodu vidím i v tom, že si můžete vzít volno, zatímco ostatní v týmu projekt podrží.

Stropní svítidlo Flower pro firmu Ateh, 2008

Za osvětlení Flower pro firmu Ateh jste jako první a zatím jediný Čech získal prestižní ocenění Good Design Award Chicago. Jak vzpomínáte na úspěch?
Cenu jsem popravdě moc neprožíval, až tolik pro mě neznamená. Podle mě nelze srovnávat mezi sebou projekty z různých oblastí designu, jak se říká míchat jablka s hruškami. Dostat značku a ocenění si zaslouží každý kvalitní design. Soutěže považuji za určitou formu byznysu, pokud však nejde o soutěž, vyhlášenou konkrétním výrobcem na návrh konkrétního výrobku, který teprve vznikne.

Považuji vás více za technicky laděného designéra. Co vás přivedlo u svítidla Flower ke tvaru květiny?
Majitel si přál ohebné svítidlo na husím krku. A onen organický prvek ve mně evokoval rostlinu. Nápad vznikl téměř okamžitě.

Nicméně pro brněnskou firmu Ateh jsem nejdříve navrhl svítidlo Motor za použití kruhové zářivky jako zdroje. Poté jsem se snažil zabalit ho do netradiční formy. U Květu jsem řešil především tvar s aplikací zdroje jako u Motoru.

Mezi vaše větší projekty patří také řada nábytku do kanceláří a ve zdravotnictví. Jaké byly vaše cíle?
Navrhnout pro klienta nový produkt, jenž firmu posune na jinou úroveň. Vznikla řada nábytku, skládající se ze stolu a skříněk, které mají atypickou technologii olepování hran. Díky tvarování jsme dosáhli designového prvku, kdy hrana slouží zároveň jako madlo.

Šlo o ojedinělý projet, hodně zajímavý, až revoluční, protože jsme pro náš záměr museli vyvinout i nový výrobní nástroj. Při projektu jsme se zabývali také vylepšováním technologických procesů, máme patent na výrobu laminodesek, pod které dostaneme jakýkoliv obraz či dekor. Naše know-how spočívá v technologii tisku pod laminát.

U klasické technologie se musí vyrobit tisíce metrů s jedním motivem, aby se zaplatila výroba tiskařského válce. My dokážeme vytisknout i jediný originál. Zákazník si tak může aplikovat vlastní motiv, brand, firemní barvy či fotografii. Nic pro nás není problém.

Kam chodíte na nápady, čím se inspirujete?
Vždy stavím na nějakém principu. V období studia jsem preferoval geometricky jednoduchý styl, pak následovalo hodně technické období se snahou o funkčnost a nyní jsem ve fázi, kdy přemýšlím na základě konkrétní emoce, pro kterou je věc vytvořena.

Když navrhuji lékařský přístroj, dělám jej tak, aby vzbuzoval v ošetřovaném pocit, že mu přístroj pomůže a nemusí se jej bát. Spousta věcí díky technickému vzhledu vyvolává v lidech nedůvěru a to je potřeba změnit. Nemusí jít jen o zdravotnictví. Každý produkt má své požadavky na emoce.

Úklidová sada pro firmu Spokar, 2009

Zaujalo mě, že navrhujte i „obyčejné“ předměty, jako je smetáček s lopatkou nebo dveřní kování.
Vše se dá vylepšit. Kdyby se nedalo, neměli bychom co dělat. V případě smetáčku a lopatky šlo o úsporu materiálu. Řešil jsem konstrukci, která měla být dostatečně pevná, a přitom se použilo co nejmenší množství materiálu.

Z formálního hlediska jsem chtěl, aby sada působila čistě a zajímavě. Také u dveřního kování Trend šlo o úsporu materiálu. Historicky jsme navázali na řadu, která se u nás vyrábí přes dvacet let, a proto vzešel požadavek vymyslet něco nového s úsporou při výrobě. Ačkoliv šlo většinou o technické detaily, ve finále vznikl esteticky vyladěný celek.

Máte recept, jak vyvážit rozhodnutí, na čem při zařizování bytu ušetřit a kdy si pořídit značkový design?
Myslím si, že je potřeba rozlišovat, na co věc potřebuji, proč ji kupuji, zda ji opravdu musím mít a jestli ji budu využívat tak, jak je konstruovaná. Zda bude pro mě přínosem nebo půjde jen o vyhozené peníze.

Také vybavení, které v interiéru nevidíme, doporučuji řešit s ohledem na finance, například uvnitř vestavěné skříně nemusím mít vymazlený pořadač, stačí mít nástěnný závěsný systém s policemi. Před ně si pak zvolím drahé posuvné dveře, které interiér povýší. A přehánět by se to nemělo ani s doplňky, stačí dvě až tři věci, které budou zajímavé, a ty už kombinovat se staršími kousky i neznačkovým designem.

Jste náročný na vlastní bydlení?
Mám rád moderní interiéry, které však musí vzbuzovat domácí teplo. Byty přecpané designovými kusy nemusím, takový interiér na mě nepůsobí dobře ani mě nezaujme. Člověk by měl použít při zařizování selský rozum a cit. Interiér stojí na celku, tvoří jej podlaha, členění prostoru, velký efekt udělá i rozmístění a typ osvětlení.

Dámský městský motocykl pro firmu Kentoya, 2003

Dětský kočárek Terix pro firmu Patron, 2009

Co vás na profesi designéra baví nejvíce?
Především výzvy, které díky mé práci ve studiu Divan Design přicházejí. Spoustu kamarádů mě „tahalo“ do firem na pozici podnikového designéra, ale není to můj šálek kávy, zkrátka jsem si ne dovedl představit, že bych se věnoval pouze jednomu tématu třeba tři roky.

Baví mě pokaždé vstupovat do nových vod a přenášet zkušenosti a technologie z jednoho oboru do druhého. A v momentě, kdy zjistím, že postup není běžný, jak bych očekával, přicházejí nové možnosti, které mě baví a jsou pro mě zajímavé. Většinou pracuji tak na patnácti projektech naráz.

Při vaší profesní vytíženosti zbývá vám čas na koníčky a relaxaci?
Vždy jsem toužil mít vlastní kapelu, hrál jsem ve školní skupině na trumpetu, nyní hraji v současné kapele Les a love na kytaru a čerstvě začínám na bicí. Hrajeme na soukromých večírcích i na svatbách, ale na vlastní věci ani zkoušky nemáme bohužel čas. Kdysi jsem vrcholově sportoval, dneska se věnuji sportu už jen rekreačně. Čemu jsem však za poslední dva roky doslova propadl, je paragliding. Naprosto mě dostal.

Filip Streit

*1979
Úspěšný český designér absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér Design výrobku pod vedením Otakara Diblíka, Michala Froňka a Jana Němečka.

Zaměřuje se především na průmyslový design, spektrum jeho činností je však velmi široké, vždy ho však baví vstupovat do nových projektů a hledat ideální řešení.

Již během studií se účastnil soutěží a společných výstav, jeho práce pro firmu Belda získala ocenění v publikaci Ikony designu, později v roce 2009 byl oceněn za svítidlo Flower pro brněnskou firmu Ateh a jako jediný Čech se tak stal držitelem ceny Good Design Award Chicago.

Od roku 2003 je společníkem ve studiu Divan Design. Žije a pracuje v Praze.

Modulární systém sedacího nábytku Open port pro firmu LD seating, 2014

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

„Král Instagramu“ Dan Bilzerian prodává své extravagantní sídlo. Podívejte se

Američan Dan Bilzerian je hráč pokeru a hvězda sociálních sítí. Je mu 44 let a právě se rozhodl prodat své luxusní sídlo v Las Vegas se sedmi ložnicemi, pěti koupelnami, garáží pro 16 aut, a dokonce...

10. prosince 2024

Češi si postavili v Malibu luxusní vilu, s povolením museli pomoc právníci

Malibu je oblíbenou destinací pro celebrity z mnoha důvodů. Patří k nim soukromí, luxus a blízkosti Los Angeles. Příroda tady nabízí místo, kde hvězdy mohou odpočívat a schovat se před veřejností....

7. prosince 2024

Skladatel Daniel Barták žije v unikátním bytě se studiem na pražském Smíchově

Domov hudebního skladatele Daniela Bartáka, vybavený profesionálním nahrávacím studiem, už navštívila řada ikon české umělecké scény. Netradiční byt je velký 120 metrů čtverečních. „Tento článek...

4. prosince 2024

Sexuální predátor Diddy tady pořádal zvrhlé večírky. Za dům chce 1,5 miliardy

Luxusní rezidence rapera Seana Diddyho Combse v Los Angeles je na prodej za 62 milionů dolarů, v přepočtu za 1,5 miliardy korun.

6. prosince 2024

„Šmejdi“ už falšují i okna, střešní krytiny nebo nábytek. Jak to poznat

Podvody přes internet jsou v módě, ale podvodníky najdete i v obchodech. Dokonce se můžete nechat napálit i u takových produktů, jako jsou okna, střecha nebo nábytek. Prodejci tvrdí, že jde o...

11. prosince 2024

Skladatel a spisovatel Bergman utíká na chatu. Bazénu se chce nadobro zbavit

Bez ruchu a šumu velkoměsta si skladatel a spisovatel Richard Bergman nedokáže svůj život představit. A ač bydlí v hlavním městě, pravidelně utíká z jeho dosahu na vzdálenější předměstí, kde má vše,...

11. prosince 2024

„Král Instagramu“ Dan Bilzerian prodává své extravagantní sídlo. Podívejte se

Američan Dan Bilzerian je hráč pokeru a hvězda sociálních sítí. Je mu 44 let a právě se rozhodl prodat své luxusní sídlo v Las Vegas se sedmi ložnicemi, pěti koupelnami, garáží pro 16 aut, a dokonce...

10. prosince 2024

Nad hlavou mají vrtuli z letadla, na zdi parkety. Byt ve starém statku

Třípodlažní byt v budově patřící do historického panského dvora se stal velkou výzvou. Díky poctivé řemeslné práci a souladu mezi mladou rodinou a architektem vznikl během rekonstrukce atypický a...

10. prosince 2024

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...