Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stromy kolem pavilonu Terra na EXPO vyrábějí elektřinu a získávají vodu

Dubaj (od redaktora iDNES.tv) - Jeden ze tří hlavních pavilonů světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji rozhodně nepřehlédnete. Futuristický objekt totiž tvoří obrovský kruh ve tvaru leknínu o průměru 130 metrů a celý je ze solárních panelů. Okolo něj pak ze zahrady pouštních rostlin rostou jakési zmenšeniny střechy hlavní budovy.

Oba útvary celé stavbě dávají vzhled jako z budoucnosti nebo sci-fi filmů. Jejich tvar přitom není výsledkem čisté designové invence, ale pečlivých úvah a propočtů, které měly jediný cíl, postavit budovu, která bude krásná a zároveň stoprocentně soběstačná. 

„Na návrhu jsme pracovali s vědomím, že bude stát v horkém dubajském klimatu. Pokud totiž zvládneme postavit budovu, která bude soběstačná i v takovém prostředí, pak dokážeme takový koncept uplatnit kdekoliv na světě,“ vysvětluje Andrew Whalley, jeden z autorů návrhu.

Střecha pavilonu má tvar leknínu, aby přes den co nejdéle zachytávala sluneční paprsky a v případě deště zachytila co největší množství vody. Večer navíc funguje i jako houba a nasává vlhkost ze vzduchu. Tím vytváří vodu, kterou pavilon využije následující den. 

Střecha pavilonu udržitelnosti Terra na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji

Stejnou úlohu plní i 18 energetických stromů, které budovu obklopují. Ty se navíc během dne otáčejí za sluncem a spolu se střešními panely tak zvládnou vyrobit 11 MWh elektřiny. Za rok jí vyrobí tolik, že by to průměrnému elektromobilu stačilo na cestu ze Země až na Mars.  

Pavilon navrhli architekti z ateliéru Nicholase Grimshawa, kteří si už práci na světových výstavách vyzkoušeli. Třeba v roce 1992 navrhli britský pavilon pro EXPO v Seville. „Pokusili jsme se vyjít z toho, co jsme si vyzkoušeli v Seville, kde jsme využili solární panely a různé způsoby chlazení a posunout celý koncept a řešení o ohromný kus kupředu,“ popisuje Whalley.

„Energetické stromy“ u pavilonu udržitelnosti Terra na světové výstavě EXPO...

Záchranná stanice pro rostliny

Energetické stromy obklopující hlavní stavbu vyrůstají ze zahrady typicky pouštních rostlin. „Většinou to jsou ‚emirátské‘ druhy. Některé jsme našli v poušti, jiné vyhozené jako odpad, ale přivezli jsme je sem a dokazujeme, že umějí vyrůst do krásy,“ popisuje ředitel pavilonu John Bull. Sazenice si navíc zájemci můžou koupit v nedalekém zahradním centru.

Ačkoliv jde o místní druhy, neobejde se většina z nich bez umělé závlahy. „Hadice jsou však skryté pod zemí, abychom co nejvíc zamezili ztrátám  kvůli odpařování. Tím jsme schopní ušetřit až 75 procent vody ve srovnání s tradičním zavlažováním,“ říká Bull.

V zahradě však rostou i stromy ze vzdálenějších koutů světa. Třeba z Madagaskaru sem architekti nechali dovézt sazenice baobabů, které jsou typické svými mohutnými kmeny, v nichž zadržují vodu. „Jsou skvělým důkazem toho, jak se příroda dokáže adaptovat v jakémkoli prostředí, zvlášť když jí necháme dostatek času a prostoru,“ dodává Bull. 

Telefon, nebo prales?

Expozice v pavilonu začíná na rozcestí. Návštěvníci se musí rozhodnout, jestli se vydají do hlubin oceánu nebo mezi kořeny stromů. Obě trasy je velmi poutavou a interaktivní formou seznámí s rozmanitostí a krásou přírody. „O to větší dopad pak mají otázky, které jim za touto cestou pokládáme,“ přibližuje Bull.

Expozice Laboratoř budoucích hodnot v pavilonu Terra na světové výstavě EXPO...

Hned za touto částí totiž následuje rozlehlá místnost připomínající špinavou továrnu z doby průmyslové revoluce, která je plná rezavějících strojů a kotlů. V ní návštěvníci najdou páky, pomocí kterých si můžou například vybrat, jestli by se až do konce života vzdali všeho masa nebo veškeré zeleniny.

„Ptáme se také, jestli by byli schopní vzdát se svého mobilu, aby zachránili deštný prales, který však nikdy neviděli,“ doplňuje Bull.

Otázky autoři expozice připravili spolu s environmentálním psychology. Cílem je přimět návštěvníky k zamyšlení nad dopady rozhodnutí, která činí. 

EXPO 2020 končí už 31. března. Pavilon Terra však po tomto datu z areálu nezmizí. Celé výstaviště se má proměnit na udržitelnou čtvrť. Jak bude vypadat a jakou roli bude hrát v proměně celé Dubaje, to se dozvíte v článkovém videu. 

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...