Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

  1:00aktualizováno  1:00
Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a téměř nic jim nezbylo. Pak se na ně usmálo štěstí. Podědili pozemek za městem a rozhodli se stavět. Ale jen za to málo, co měli. Vysněný dům vykouzlil architekt Daniel Moreno.

Quito leží v nadmořské výšce 2 850 metrů a pyšní se nejstálejším počasím v Ekvádoru: vyrovnanou teplotu doprovází slunečné nebe. Přezdívá se mu město věčného jara.

Fotogalerie

To všechno hrálo do karet mladé rodině, která se rozhodla přestěhovat z centra města do svépomocí postaveného levného domku vhodného pro celoroční bydlení. 

Nejprve mladá rodina uvažovala o populárním bydlení v přestavěných dopravních kontejnerech. Když však začali manželé shánět podrobnosti, zjistili, že bydlení podle jejich představ kontejnery nemohou jednoduše poskytnout. 

Museli by provést větší úpravy, které samozřejmě zvýší celkové náklady, navíc nebyly aktuálně žádné kvalitní a vyhovující kontejnery dostupné.

Vysněných šedesát pět metrů čtverečních pro ně nakonec vykouzlil mladý ekvádorský architekt Daniel Moreno. Levnou kombinací pilotové kovové konstrukce z betonářských výztuží, dřevěných ploch a skleněných výplní vznikl až nebývale elegantní domek. 

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

Tvůrce měl na návrh a přípravu projektu pouhý měsíc, další dva se intenzivně budovalo. Rodina totiž musela opustit nájemní bydlení v tříměsíční výpovědní lhůtě.

Na dostatečně členitý prostor třech oddělených zón: společného obytného prostoru s kuchyní a jídelnou, ložnice rodičů, dětského pokojíků a sociálního zázemí, navíc navazují opečovávané záhonky a zelené plochy, doplněné dalšími kovovými konstrukcemi. 

Instalace prkenných stěn krok za krokem

Instalace prkenných stěn

Stavbu provedla rodina svépomocí – podíleli se na ní přátelé i široké příbuzenstvo – a nový dům tak mladé majitele stál jen pořizovací náklady na materiál a architekta.

Ten myslel o krok napřed. Pokud se rodina rozroste, nebo si bude jejich společné bydlení žádat větší prostor, není problém moduly domu kdykoliv napojit na další a stavbu tak zvětšit o další pokoje. 

Exteriéru i interiéru domku dominuje útulné dřevo se znatelnou kresbou. Veškeré vybavení a zařízení putovalo s rodinou ze starého bytu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Krásný odpočinek u moře. Bydlet můžete ve svém už za dva miliony

Lotte, Algarve, Luz, Portugalsko. Vila s dispozicí 4+kk o obytné ploše 217...

Koupit si dům či byt u moře je pro mnohé nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, kde v Praze stojí nejlepší stavby postavené po roce 1989?

Moderní pražské stavby

Po roce 1989 vznikla v hlavním městě řada staveb, které lze považovat za projev kvalitní moderní architektury....

Dům za Prahou. Je báječně jednoduchý, pohodlný a přátelský k návštěvám

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich...

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich rodinami. „Chtěli jsme, aby dům byl moderní...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Najdete na iDNES.cz