Sídlo ve tvaru růžových bublin je od architekta Anttiho Lovaga.

Sídlo ve tvaru růžových bublin je od architekta Anttiho Lovaga. | foto: Profimedia.cz

Dům z růžových bublin: architektura, která ohromí

  • 22
S tisíci maličkými okýnky a průzory, třpytícími se na slunci, působí jako z jiného světa. Majitelem tohoto unikátního sídla ve tvaru růžových bublin je módní návrhář a sběratel Pierre Cardin, který se v 70. letech zamiloval do "bublinové" architektury Anttiho Lovaga a nechal si od něj navrhnout své dnešní sídlo.

Růžové bubliny


"Mým cílem bylo postavit dům na místě, které umožní vyniknout stavbě, jež by ohromovala svět", vysvětluje Pierre Cardin, jehož palác se nachází v Théoule-sur-Mer na pobřeží jižní Francie nedaleko města Cannes.

A je skutečně plný výstředností. Najdete v něm dokonce i amfiteátr, kde se pořádají různé kulturní a společenské akce. Jeho kapacita představuje pět set míst k sezení na ploše tři sta sedmdesát metrů čtverečních.

Již při vstupu do rezidence vás zaujme přijímací salon o pěti stech metrech čtverečních, jenž pojme až tři sta padesát hostů.

Růžové bubliny

Čalouněná křesla byla navržena samotným Pierrem Cardinem. Prostor, formy a zakřivení této místnosti jsou dokonale přizpůsobeny funkci a pohybu uvnitř.

Také panoramatický salon umístěný na konci útesu a vyčnívající nad Středozemním mořem stojí za zhlédnutí.

A v neposlední řadě deset pokojů s dekoracemi navrženými současnými umělci, jako jsou Patrice Breteau, Jérome Tisserand, Daniel You, François Chauvin či Gérard le Cloarec.

Růžové bubliny

Každý z těchto pokojů působí originálním dojmem, umocněným působivými výhledy do zahrad a na mořský záliv.

Nábytek typický pro 70. léta ladí s obloukovou architekturou Anttiho Lovaga. Světlo, které proniká četnými okny dovnitř, vytváří opravdovou hru světla a stínu.

Vše od podlahy až ke stropu, z interiéru do exteriéru tvoří kulaté formy. "Jde o tělesné křivky ženy," říká s oblibou Pierre Cardin, "vše je smyslné". K tomuto komplexu patří i zahrady o velikosti 8 500 m², bazén a vodní nádrže s kaskádami.

Růžové bubliny

Antti Lovag a jeho revoluční architektura
Cílem Anttiho Lovaga bylo zharmonizovat člověka s přírodou a architekturou. "Zapomeňte na ostré úhly a rohy a představte si dům s přirozenými oblými tvary."

To je základní myšlenka, které Antti Lovag přizpůsobuje své stavby. Pro něj to znamená především návrat ke kořenům, zpět k základním principům bydlení našich předků.

Antti Lovag, jenž je po matce Fin a po otci Rus, se narodil v Maďarsku v roce 1922. Nejprve vystudoval ve Stockholmu námořní architekturu a poté pokračoval na studiích v Paříži.

Růžové bubliny

Na začátku 60. let se po boku Jacquesa Couëlla začal zabývat organickou architekturou, která se inspiruje přírodou. Cílem bylo vytvořit co nejpřirozenější formy obydlí, jež budou v harmonii s okolním prostředím a zároveň s lidskými tvary a křivkami.  

Lovag však nezůstal jen u staveb a rozšířil principy své práce i do ostatních částí domu: nejen nábytek (otáčecí kulaté skříně), ale i okna přizpůsobil obloukům tak, aby světlo již nepůsobilo lomeným dojmem, ale pronikalo dovnitř přirozenou cestou.

Růžové bubliny

Dům z bublin - historická památka
V roce 1971 se díky finanční podpoře lyonského průmyslníka Pierra Bernada pouští do první stavby "domu z bublin".

V roce 1975 byla zahájena stavba Cardinova paláce z bublin, který byl dokončen až v roce 1989.

V pořadí třetí dům tohoto typu, postavený v období 1986-1989 v jihofrancouzském městě Tourette-sur-Loup (20 km na západ od Nice), byl zařazen v roce 1989 francouzským ministerstvem kultury mezi historické památky.

Nyní žije šestaosmdesátiletý Antti Lovag v jednom ze svých prvních bublinových domků v Tourette-sur-Loup a jako člen asociace Člověk a bydlení aktivně pokračuje v šíření své filozofie dalším generacím.

 
Módní návrhář Pierre Cardin ve svém domě z bublin