Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U Prahy vyrostl slavný dům z odpadu. Dohlížel i herec Dušek

  1:00
Během jednadvaceti dnů postavilo čtyřicet nadšenců nedaleko Prahy dům z hlíny, pneumatik, lahví i starých plechovek. Nápad amerického architekta Michaela Reynoldse, který tyto domy staví po celém světě už téměř čtyřicet let, se obejde bez napojení na elektrické i kanalizační sítě.
Stavba "Zeměnky" na Sázavě, podílelo se na ní 40 lidí.

Stavba "Zeměnky" na Sázavě, podílelo se na ní 40 lidí. | foto: Archiv ČT2

Soběstačná stavba nedaleko městečka Sázava u Prahy, která se vymyká všem představám o ekologických či pasivních domech, se nestavěla pro soukromníka. Projekt amerického architekta Reynoldse slouží jako informační a vzdělávací centrum soběstačného bydlení.

Zájemci o návštěvu jej mohou navštívit, vstupné je 70 korun. Dům i s pozemkem patří občanskému sdružení Zeměloď, které jej postavilo za dary a příspěvky z vlastních zdrojů (více zde). Na webových stránkách sdružení můžete rovnou nahlédnout i na účet, abyste si mohli ověřit výdaje i příjmy sdružení.

S myšlenkou "EarthShip" neboli "zemělodě" přišel architekt Michael Reynolds již před desítkami let, svůj koncept i systém výstavby postupně doplňuje o moderní poznatky. Dům u Prahy je první nejen v Česku, ale také ve střední a východní Evropě. 

Tři týdny stavěly Zeměnku, jak dům sdružení pojmenovalo, čtyři desítky lidí ze čtyř kontinentů a patnácti zemí. Mezi těmi, kteří stavbu podpořili, nemohl chybět herec Jaroslav Dušek. Má k takovému přístupu osobně velmi blízko, vlastníma rukama si postavil hliněný domek (více zde).

Pneumatiky slouží Reynoldsovi jako stavební materiál všude po světě.

Na Zeměnku s dvěma místnostmi, koupelnou, WC a zaskleným prostorem pro pěstování zeleniny (a čištění vody)  se kromě hlíny, štěrku a použitých pneumatik použily různé odpadní produkty.

Jen skleněných lahví, jež nadšenci sbírali přibližně rok, byste tu napočítali 13 500 kusů. Ideálním "nalezištěm" bylo okolí diskoték. Na odvezení lahví se musel použít kamion, všechny je vymyla, roztřídila a vysušila maminka Martina Pruška, jednoho z hlavních organizátorů.

"Když lahve odváželi, prohlásila, že se jí bude po těch lahvích stýskat," vysvětlovala jedna z účastnic stavby v dokumentu Zeměloď pluje, který natočil Viliam Poltikovič (ČT2 v pátek 7. září v 16:15).

V dokumentu je vysvětleno nejen fungování celé stavby, ale zazní i názory architekta Reynoldse či českých i zahraničních dobrovolníků vysvětlující proč dávají podobnému způsobu výstavby a bydlení přednost.

"Musela jsem dělat práci, která mě nebavila, abych si vydělala na drahý nájem," vysvětluje ve filmu například jedna ze zahraničních účastnic.

Na stavbě se pod vedením architekta Reynoldse podíleli lidé ze čtyř kontinentů a 15 zemí.

Soběstačné domy

Michael Reynolds využívá u svých domů dešťovou vodu, nepotřebuje tak studnu. Pomocí antibakteriálních filtrů dosáhne toho, že je voda pitná. Odpadní vodu čistí filtrační rýhy i rostliny, architekt v hojné míře staví na poznatcích z biologie .

Dům se prosklenou stranou obrací k slunci, na sever směřují až dva metry tlusté stěny, které do sebe akumulují teplo. Není tedy nutné topit, i když pro jistotu, vzhledem k podnebí v Česku, nechal zde architekt Reynolds nainstalovat i kamínka. S nutností jejich použití však moc nepočítá.

Energii pro běžný provoz domu obstarávají solární panely na střeše. Reynolds své domy koncipuje tak, aby se majitelé mohli zcela vyhnout napojení na dodavatele energií i vody.

Po světě postavil již kolem 500 domů, od USA, Mexika, Haiti, Japonska, Velké Británie, Francie, Španělska, Švédska až po Andamanské ostrovy zničené tsunami. Všude se snažil přizpůsobit domy místním podmínkám.

Jako hlavní "odpadní" materiál na nosné zdi používá pneumatiky, v Česku jejich počet dosáhl 380 kusů. Pro kritiky o případné škodlivosti má jednoznačnou odpověď: fyzici z univerzity ve Wisconsinu zkoumali používané materiály na stavbu zemělodí a zjistili, že uvolňují mnohem méně škodlivých látek než domy stavěné z klasických materiálů.

Čelní zasklený prostor propouští dovnitř světlo a teplo, slouží i pro pěstování zeleniny.

Reynolds, jemuž se přezdívá "architekt odpadu", se chystá i na stavbu vícepodlažních domů. Tento projekt plánuje realizovat v Číně.

Autor:
  • Nejčtenější

Komu patří lodžie? SVJ mi nařídilo ji vyklidit, prý není v mém vlastnictví

Premium

Bydlím ve vlastním bytě a v lodžii mám různé věci, protože se mi nikam jinam nevejdou. Skladuji tam vše ve skříních a různých komodách a skříňkách. Z ulice to nevypadá zle. Společenství vlastníků...

Krásné roubené chalupy na horách rovnou k nastěhování. Podívejte se

V českých horách je na prodej velké množství chalup, ať už roubených nebo klasických. Horské nemovitosti obklopuje krásná příroda a čerstvý vzduch. Sjezdovky mají často na dosah.

Srub postavili v bývalém dětském táboře. Z kohoutků v domě jim teče minerálka

Sylva vyrostla v paneláku, ale celý život toužila po chalupě. „Možná to bude znít trochu nadneseně, ale už jako holka jsem věděla, že Šternberk je moje osudové místo,“ vzpomíná. O zbytek už se...

Zpěvačka I am Rosie žije v pražských Letňanech. O sexu natáčí podcast Donaha!

Zpěvačka I am Rosie se zabydlela v pražských Letňanech. Jelikož byl její současný byt zařízený jen částečně, mohla ho doladit podle svých představ. Na místě svého bydliště oceňuje především klid,...

Staví domy na pozemcích, nad kterými by si jiný jen odplivl. A skvělé

Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio...

Podnik Elektro-Praga byl v dezolátním stavu. Je z něj unikátní Planeta Hlinsko

Unikátní vzdělávací centrum v Hlinsku návštěvníkům poskytuje zábavný pohled na procesy a úkazy, které se odehrávají na planetě Zemi. O jeho vznik se zasloužilo město, když opravilo budovu s...

13. ledna 2025

Staví domy na pozemcích, nad kterými by si jiný jen odplivl. A skvělé

Dejte mi ten nejhorší pozemek, a já na něm postavím dům. I tak by se dala charakterizovat tvorba architektky Sally Ogle. Ta se svými kolegy, Benem Mitchell-Anyonem a Timem Gittosem, založila studio...

13. ledna 2025

Garáž přestavěli na luxusní bydlení. Přestavba je vyšla na 1,7 milionu korun

Christina a Jeff Starmerovi z Jacksonvillu na Floridě chtěli umožnit synovi Lymanovi samostatné bydlení. A napadlo je udělat byt z nevyužívané garáže. Za přestavbu zaplatili 68 tisíc dolarů, v...

12. ledna 2025

Dům, který popírá zaběhnutá pravidla, je už architektonickou ikonou

I v Kalifornii začínali dnes proslulí architekti, především návrhy rodinných domků. Možná i díky tomu, že Los Angeles charakterizují statisíce obydlí v nejrůznějších stylech. V městské čtvrti...

11. ledna 2025

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...