Celková cena se v přepočtu mírně přehoupla přes dva miliony korun.

Celková cena se v přepočtu mírně přehoupla přes dva miliony korun. | foto: Mito Covarrubias a S+ diseno

Dům za dva miliony korun má 148 metrů čtverečních. Stavěl se tři měsíce

  • 48
Aktivní a činorodá Mexičanka se začala v šedesáti letech naplno věnovat koníčkům a plnit si přání. Odstěhovala se z centra města Zapopan na jeho okraj a nechala si postavit dům z kontejnerů, odkud každé ráno podniká vyjížďky na koni.

K životní změně stačil úspěšné Mexičance malý impuls. Když se jednou vracela z práce domů, zahlédla staveniště, kde vyrůstal dům, který se jí okamžitě zalíbil. V tu chvíli si řekla, že je nejvyšší čas bydlet podle svých představ, odejít do důchodu a užít si zasloužené volno.

Dlouho vlastnila krásný pozemek obklopený přírodou nedaleko rodného města Zapopan ve státě Jalisco ve středním Mexiku. U stavbyvedoucího si vyžádala kontakt na architekty domu, který jí padl do oka, a obratem se s nimi spojila. Šlo o Saru Tamezovou z mexického studia S+ diseno. Podobně impulsivní bylo i plánování domu.

Architektka Sara Tamezová na první setkání s klientkou vzpomíná jako na schůzku s velmi svéráznou dámou. „Přišla s tím, že nechce na svém novém domě jedinou křivku. Řekla to tak přesvědčeně a skálopevně, že jsem se musela pousmát a žertem se zeptat, zda by tedy dům měl vypadat jako krabice nebo kontejner. Odpověděla naprosto vážně, že ano, přesně tak. Chtěla dům, který bude vypadat jako kontejner. A bylo rozhodnuto.“

Od prvních skic se podoba domu výrazně nezměnila, použitý materiál umožnil rychlé jednání. Projektování trvalo čtyři měsíce, za další tři měsíce byla stavba hotová a připravená k nastěhování.

Dům o celkové rozloze 148 metrů čtverečních se skládá z jednoduchých přepravních kontejnerů a neměnila se na nich ani původní základová, žlutá a šedá barva.

Může se hodit

Britská Čtvrť

Moderní bydlení v rezidenci Britská Čtvrť Vám nebude nic chybět.

Další byty k prodeji v Praze v nabídce na Reality.iDNES.cz.

Stavba má dvě podlaží: první patří společenskému prostoru, ve kterém je propojena kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem s bezprostředním vstupem na terasu a do zahrady. V přízemí je situována i majitelčina ložnice s koupelnou a prádelna s malou provozní dílnou. Hostinská ložnice má prostornou šatnu, samostatnou koupelnu i vlastní vchod. Díky tomu se mohou rodina nebo přátelé zdržet v domě, jak je libo.ů

Na první pohled výjimečně jednoduché bydlení v přepravních kontejnerech s sebou nese i spoustu úskalí: bylo nutné dobře vyřešit kvalitní zvukovou i tepelnou izolaci. Kovová konstrukce není dobrá pro střídání horka a chladu a nerozumí si ani s pravidelnými kapkami deště, které by se bez skvělé izolace mohly z rytmického koncertu proměnit v noční můru.

Interiéry domu navrhovala také Sara Tamezová.

Celková cena za novostavbu je však stále velmi výhodná: v přepočtu se jen lehce přehoupla přes dva miliony korun. Do budoucna plánuje majitelka dokoupit ještě solární panely, na které zatím nezbyly finance.

Interiéry domu navrhovala také Sara Tamezová. Protože majitelka nehodlala za nové bydlení utratit všechny své úspory, musel tým pracovat s velmi omezeným rozpočtem. Většina kusového nábytku, jako jsou židle, stoly a sedačky, je převezena z klientčina starého domova.

Ten si majitelka zařizovala sama a v průběhu posledních dvaceti let si pořídila samé ikonické a kvalitní kousky, které slouží každému prostoru. I díky známému nábytku bylo zabydlování pro majitelku rychlé a pohodlné. Nové a na míru vyrobené jsou pouze vestavěné nábytkové stěny s úložným prostorem, knihovny a kuchyňská linka.

Materiálově výraznému domu nepřekážejí použité barvy: šedé a antracitové podlahy, bílé stěny a černé plechové schodiště jsou důstojným základem pro další moderní kousky nábytku a doplňky.

Sara Tamezová, která se věnuje i grafickému designu a návrhům interiérů, podobné menší zakázky s napnutým rozpočtem miluje. „Největší radost mi udělalo, když mi majitelka napsala dopis, ve kterém mi popsala, jak je ve svém novém domově šťastná a spokojená a jak si užívá každý den. Pocit, že jsem přispěla k tomu, aby se někdo tak skvěle cítil, je jednoduše k nezaplacení,“ přiznává pro iDNES.cz architektka, která je s majitelkou domu v kontaktu i po třech letech od jeho dokončení.

, pro iDNES.cz