Dům ve tvaru srdce na okraji Havlíčkova Brodu zvítězil nejen v kategorii Soukromý interiér novostavba, ale stal se i absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi.
„Zadání investora a jeho koncová parcela na okraji města svou polohou i tvarem byly impulsem a inspirací k vytvoření organické formy pro nový rodinný dům. Projektu jsme začali od první chvíle říkat ´srdce´, protože vzniklý půdorys tento tvar zřetelně evokuje,“ vysvětluje architektka Daniela Polubědovová.
Navrhla nejen architektonickou podobu domu, ale i celý interiér a dokonce i zahradu. Každý detail je pečlivě vypracovaný, a odpovídá tak celkovému konceptu.
Inspirace přírodou
„Přírodní motivy se promítly i do vybavení interiéru nejen ve výběru zvoleného materiálu a barev, jako jsou staré dřevo, přírodní kámen, dřevěné masivní fošny, odstíny světle zelené, blankytně modré či temná zelená, ale i ve tvarosloví designových prvků,“ popisuje autorka.
Třeba kliky či zábradlí jsou odlité z hliníku ve tvaru reálných klacíku či větví, pro kování posloužily lístky břízy. Kladky koupelnových otopných žebříků byly odvozeny z dřevěných špalíků tak věrně, že na nich můžete počítat letokruhy.
Sám investor měl na stavbu s dispozicí 5+kk dva základní požadavky, a to vysoké stropy a také to, aby dům nabízel pocit bezpečí. Sám pak poskytl autorce dva velké benefity: důvěru a čas, nijak na ni nespěchal. Celý projekt od návrhu až po nastěhování tak trval pět let.
Čekání se vyplatilo, třeba i v tom, že po nastěhování byla také zahrada ve stavu „dokončení“, rostliny byly dostatečně vzrostlé. Tomu napomohlo i to, že architektka zvolila nejrůznější trávy, bambusy, popínavé rostliny a kameny. Výsledek tak připomíná japonskou zahradu, navíc vyžaduje minimum údržby.
Daniela Polubědovová vysoce hodnotí spolupráci s investorem, který se zapojil i do realizace stavby, zajistil třeba odlití speciálně navržených klik či zábradlí.
Originální pojetí
V době, kdy většina architektů preferuje „energeticky úsporné“ kostky a kvádry, zvolila Daniela Polubědovová pro dům tvar, který při pohledu shora (či na půdorys) připomíná tvar srdce.
Dům usadila do svažitého terénu tak, aby jeho spodní část posloužila pro zázemí stavby (je zde umístěna garáž, technologie, dílna, prádelna, sušárna a podobně), horní část slouží jako obytná.
Vedle hlavního obytného prostoru jsou zde další čtyři pokoje, ložnice rodičů, dětský pokoj, pokoj pro hosty a pracovna. Ze všech místností lze vyjít přímo na zahradu, na dřevěnou terasu.
Organické tvary se promítly také do interiéru, k nepřehlédnutí jsou zejména v kuchyni propojené s jídelní a obývací části.
Dokonce se zde objevily i určité detaily z exteriéru, například povrch skříněk má „vlnkovitý“ povrch (typický pro tvorbu Daniely Polubědovové), obdobný, jaký se objevil na fasádě z odolného cortenového plechu. Ten „nestárne“ a je bezúdržbový.
O soutěžiDo dalšího ročníku soutěže Interiér roku se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky od 1. 10. 2018. Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna 2019 na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“. |