Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podzemní dům se vymyká. Je skvělou pozorovatelnou zalitou denním světlem

Tma, vlhko a chlad. Zatuchlý vzduch podzemního bunkru. Tak si asi většina lidí představí bydlení pod zemí, a nic takového je pochopitelně neláká. Projekt rodinného domu z okolí nizozemského Eindhovenu nic takového nezná. Je světlý, hřejivý. A uvnitř voní lučními květinami.
Dům stojí na hranicích chráněné přírodní rezervace.

Dům stojí na hranicích chráněné přírodní rezervace. | foto: Rob van Esch

Usínat v ložnici šest metrů pod zemí, to nezní moc lákavě. Jenže v podání, které nabízí realizovaný projekt podzemního rodinného domu z Nizozemska, je ta nabídka naopak velmi svůdná. O denní světlo ani v tom nejnižším podlaží totiž nouze není. Zato je tu klid a soukromí pro všechny, a potěšující je i nízká spotřeba energií a bezprostřední blízkost přírody. Tou to také všechno začalo.

Té nedotčené přírody, alespoň v tom smyslu jako ji známe u nás, totiž v rovinatém Nizozemsku mnoho nezbylo. Proto tu také zbývající střípky vzácné krajiny usilovně chrání. Národními parky, kterých mají jednadvacet, a přírodními rezervacemi. Bedlivě též sledují, zda rozrůstání okolní zástavby nějak přírodu nenarušuje. Novostavby se v blízkosti chráněných území zpravidla nepovolují.

Rodinný dům, ležící v těsném sousedství přírodní rezervace u Eindhovenu, si ale cestičku k realizaci dokázal najít. Jednak tím, že v katastrálních mapách nahradil již existující starou stavbu. A také proto, že vlastně není vidět.

Téměř celý je skrytý pod zemí a splývá s terénem. Je totiž z větší části zasazený pod úroveň terénu, své obyvatelné jádro schovává pod zemní val. Ve své viditelné nadzemní části přitom svými parametry odpovídá kozímu chlívku, který tu stál prve.

Z obývacího pokoje je krásný výhled na okolní krajinu.

Takové nahrazení starého objektu za nový už přísným nizozemským úředníkům závadné nepřišlo. Zvlášť, když nahlédli do stavebního projektu a uviděli, že celý tento záměr vlastně přírodu místu svou stavbou spíše navrací. Střecha překrytá vegetací se stává součástí mírně zvlněné krajiny, rodinný dům na pozadí rozvolněné zeleně prakticky není vidět.

Dílo přírodu nenarušuje, odpovídá požadavkům územnímu plánu a fakticky podtrhuje význam chráněného území ve svém sousedství.

Vzhůru dovnitř, tedy dolů

„Už od počátku to byla zakázka, která se vymyká,“ připouští architekti studia WillemsenU, kteří byli pověřeni vypracováním návrhu. „Klienti zpravidla očekávají, že práce architektů bude na výsledku vidět. Tady ale bylo požadováno, aby toho bylo vidět co nejméně.“

Rodinný dům, rozložený mezi tři podlaží, byl navržen podobně jako ledovec. I z něj totiž nad hladinu vystupuje jen malá část. Kompaktní objem domu je do země zanořen tak, že v nejnižší etáži se nachází ložnice a technické prostory. Místnosti, které si denní světlo tolik nežádají.

Nad nimi se nachází obytné prostory a další pokoje. Teprve v třetím podlaží se dům setkává s úrovní terénu a vykukuje na povrch. Tady se nachází denní místnosti, kuchyně, obývací pokoj a jídelna. Platí ale, že ani nejnižší podlaží není zbaveno přirozeného osvětlení.

V zatravněné zemní střeše osazené světlovody vedou šachticí odrazem sluneční paprsky až do nejspodnější ložnice. Světlo dolů vnáší rovněž prosklený plošinový výtah.

Toto nevšední dispoziční řešení mělo pár sympatických benefitů. Problémem uvnitř například nejsou letní vedra ani lezavá zima, teplota je tu stabilní. Hmota okolní zeminy totiž působí jako perfektní izolace. Řešení vytápění tepelným výměníkem se vzhledem k hloubce zanoření objektu, nejnižší podlaží je šest metrů pod terénem, také přímo nabízelo. A sympaticky umenšilo provozní náklady.

Dům-most si postavili v záplavové oblasti Berounky. Stoletá voda nemá šanci

Obyvatelé také mají ve svém podzemním sídle opravdové soukromí. Pohledů nenechavých sousedů se tu obávat skutečně nemusí. Tento dům mají opravdu jen sami pro sebe. Obydlí je bezbariérové, jednotlivé úrovně jsou otevřené, bez zbytečných chodeb a prahů. Je to prostorné místo, pro dospělé i pro děti.

Interiér určitě není ponuře tmavý, jak by se dalo u „podzemního“ domu tušit. Naopak žije nádhernou hrou světla a stínů mezi uzavřenými a otevřenými prostorami. Zakřivená střecha se otevírá nad schodištěm a výtahem, takže světlo skutečně proniká hluboko do domu. A tam, kde je to možné, se nabízí nádherné výhledy na oblohu rámovanou krajinu kopce.

Chválit se tu dá udržitelnost, nízká spotřeba energií. I to, že střecha se stává součástí okolní krajiny, a přispívá k biodiverzitě.

Tento dům si z okolní přírody neukusuje, neosobuje si pro sebe další prostor. Naopak se stává nárazníkovou zónou blízké rezervace, dalším ochranným pásmem. Což je u obydlí, které nabízí 170 metrů čtverečních užitné plochy, přinejmenším neobvyklé. Ani ten kontakt s přírodou tu také není nějak polovičatý. Když vystoupíte na zápraží, jste hned v centru dění. Za zpěvu ptáků a vůně pestrobarevných květin. Prvním krokem z domu tu totiž vstupujete na louku a na horizontu je les.

Dům, který není vidět – protože se z větší částí kryje pod zemí – je tak skvělou pozorovatelnou. Chráněnou krajinu ve svém okolí velebí a vytváří opravdu nevšední prostor pro život celé rodiny, které navíc pasivně šetří za energie.

Technické parametry:

  • Název projektu: The House Under the Ground (Dům v podzemí)
  • Typ projektu: novostavba rodinného domu, v podzemí
  • Architektonické studio: WillemsenU
  • Lokalizace: Eindhoven, Nizozemsko
  • Vedoucí architekt: Frank Willems
  • Stavební dozor: Van Oers Weijers
  • Hlavní dodavatel stavby: BurgtBouw
  • Strukturální inženýring: Adviesbureau Van de Laar
  • Osvětlení: Lichtmeesters
  • Krajinářský návrh, úpravy terénu: Bert Huls
  • Klient: soukromý majitel
  • Rok dokončení (finalizace): 2023
  • Užitná plocha: 170 m2
 Kč
  • Nejčtenější

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní nedostatek bydlení pro mladé rodiny „králíkárny“ zdejšího sídliště nedokázaly. Plánovalo...

10. listopadu 2024

Dům na samotě u jezera je nádherný, ale nesmíte se dívat na horory

Najít dům u jezera a zároveň poblíž města bývá velká výzva. Mladá dvojice architektů však měla štěstí. Původně si představovali „skleněný dům“, nakonec však po strávené noci v lese a po zhlédnutí...

9. listopadu 2024

Báli se sterilní bílé a nudy, byt jim zaplnily pastelové barvy a obliny

Nebývá zvykem, aby architekt jásal nad „polotovarem“, který představuje byt v developerské novostavbě. Často musí řešit hodně změn, aby byl klient s konečnou podobou interiéru spokojený. Jenže mnohé...

5. listopadu 2024

Pozemek koupili v dražbě. Dům v Soběslavi postavili sami a neměnili by

Ještě před narozením našeho prvního dítěte jsme se rozhodli, že se chceme z Prahy přestěhovat zpět do Jihočeského kraje, odkud oba pocházíme. Když jsme se dozvěděli o dražbě stavebních pozemků v...

6. listopadu 2024

Architekti si rozdělili ceny. Porota ocenila koncertní sál i chatku

Česká cena za architekturu už zná své vítěze. Porota vybírala z 307 přihlášených prací, které u nás vznikly za posledních pět let. Vítězství si odnesl Koncertní sál v Karlových Varech od Petra Hájka,...

8. listopadu 2024

Nemám peníze, byt chci opustit. Majitelka trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě

Bydlím v nájemním bytě a mám smlouvu na dobu určitou do poloviny roku 2025. Bohužel jsem přišla o práci a jsem bez jakéhokoli příjmu, píše Kamila do seriálu Pronájem pod lupou.

12. listopadu 2024

Z nudné dřevostavby je po rekonstrukci fantastický dům plný světla

Na rozlehlý pozemek v rekreační osadě na Nymbursku, mezi urostlé duby a plot obrostlý habry, byla před lety zasazena montovaná, „nemastná neslaná“ dřevostavba. Až její nedávný facelift katapultoval...

12. listopadu 2024

Dobříš se dočkala krásného náměstí. Slouží lidem, nikoliv autům

Nevyhovující prostor náměstí v centru Dobříše se po důkladné rekonstrukci změnil v příjemné pobytové území sloužící víc lidem než autům.

11. listopadu 2024

Dům okolí tak popouzel, že po něm stříleli. Teď je z něj národní památka

Tak takové domy jen tak neuvidíte. Nejvyhledávanější, nejoceňovanější, nejšikovnější a nejlepší architekti z Nového Zélandu vám předvedou své vybrané projekty, a to jak vlastní, tak kolegů. Chybět...

11. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...