

Bunkr anebo protiletecký kryt? Kdepak. Jen trochu jiné bydlení, co chtělo mít blíž k přírodě. Celá tato pozoruhodná indická stavba, výrazná organickými tvary, je příkladem chytře řešené samonosné konstrukce. Její tvůrci z ateliéru Earthscape Studio zde ozkoušeli hned několik nových metod a netradičních postupů.
Autor: Studio IKSHA
Záměrem klientů bylo vytvořit pro sebe dům, který neubírá místo přírodě. Na to architekti z indického Coimbatore našli odpověď tím, že novostavbu z větší části zahloubili pod zem. Jak sami říkají, pětasedmdesát procent objektu vlastně leží pod povrchem, pod úrovní terénu.
Autor: Studio IKSHA
Dům, kteří si klienti vysnili, přitom není skromný. Nabízí 145 metrů čtverečních užitné plochy. A vzhledem k tomu, že jim patří i čtyři a půl hektarů okolních pozemků, nemuseli se ohlížet na místní tradiční architekturu.
Autor: Studio IKSHA
Dům pojmenovaný Into the wild tedy Do divočiny, se svému názvu zatím přibližuje. Cílem je, aby zcela zmizel v porostu lesa, který majitelé na svém pozemku vysazují. I proto pro ně bylo důležité, aby jejich obydlí podmínky tropického lesního klimatu ustálo.
Autor: Studio IKSHA
Sen o domu, který zakryje les, si žádal mnohá stavební opatření. Začalo to už volbou hlavního stavebního materiálu, kterým se stal ferrocement. Tenkostěnný železobeton z hydraulické cementové malty vyztužené vrstvami souvislého a relativně hustého drátěného pletiva.
Autor: Studio IKSHA
Stěny silné dvanáct centimetrů vytváří pevnou skořepinu vnější konstrukce, která nepotřebuje žádné sloupy a trámy. K té samonosnosti přispívá i množství oblouků, záhybů a klenutí. Ty zátěž konstrukce rovnoměrně distribuují po celém objektu.
Autor: Studio IKSHA
V interiéru celého domu nechybí místní tradiční omítky thappi, které jsou složené ze směsi páleného vápna, písku, surki (červeného cihlového prášku) a rostlinných příměsí.
Autor: Studio IKSHA
Ve směsi na tradiční ručně nanášenou omítku thappi nechybí ani fermentovaný nerafinovaný cukr a výluh z rostliny pískavice. Zní to spíš jako recept na podivnou indickou polévku, ale směs zajišťuje odolnost proti vodě, hydrataci omítky a pevnost malty.
Autor: Studio IKSHA
Klíčovou vlastností této omítky, která se objevuje i na nábytku, stolech a vestavěných lůžcích, je snižování teploty v interiéru. Architekti z Earthscape Studio tvrdí, že v domě Do divočiny je jen díky ní o tři stupně Celsia méně.
Autor: Studio IKSHA
Obydlí také rozbíjí představu o tom, že v podzemí zanořené domy musí být nutně tmavé a nehostinné. Okna, vinoucí se podél terénní vlny, do interiéru propouští světlo po celém obvodu. A místnosti prozařuje i světlo z centrálního nádvoří.
Autor: Studio IKSHA
Okna do obytného prostoru přivádí chladný vzduch z okolí. Je třeba začít větrat až tehdy, kdy slunce zapadne. Tímto správným načasováním se dům klimatizuje na dlouhé hodiny dopředu.
Autor: Studio IKSHA
Centrální nádvoří spolu s větracími okny funguje na principu komína, který táhne chladný vzduch celým domem. Díky tomu není obydlí tmavé ani přehřáté. Naopak si uchovává velmi příjemné klima, které v tropických vedrech obyvatelé ocení.
Autor: Studio IKSHA
Společenské místnosti jsou prostorné a dobře nasvícené.
Autor: Studio IKSHA
Vnitřní vybavení koresponduje s odvážným vyzněním celého domu.
Autor: Studio IKSHA
Z ložnic můžete vyhlížet na kokosové palmy a pastviny. V noci na prostorné lůžko svítí hvězdy. Romantika se této „jeskyni“ určitě upřít nedá.
Autor: Studio IKSHA
Dřevo použité na dveře, lavice a skříně pochází z recyklovaného odpadního materiálu. Kamenné kliky, úchyty a držáky byly vytesány z místně dostupného kamene. Hru na přírodní bydlení tu brali opravdu vážně.
Autor: Studio IKSHA
Křivky a organické tvary domu Into the wild od Earthscape Studio si zatím ještě prohlédnout můžete. Do deseti let ale zmizí z očí, překryje je bujný lesní porost.
Autor: Studio IKSHA