

Došková střecha a konstrukce z robustního dřeva. Rodinný dům na pobřeží byl stavěn tak, aby v drsném dánském klimatu opravdu vydržel. Proto si při jeho stavbě dánští PAX Architects vzali příklad z podobných objektů, které tu stojí staletí. Ty ovšem vznikly přestavbou z vraků rybářských a obchodních lodí.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Špici poloostrova omílají divoké vlny ze dvou směrů. Z písčin na pobřeží uvidíte, jak se setkávají masy vody z Kattegatu se Severním mořem. Vane tu silný proměnlivý vítr, který se každou chvíli může změnit v bouři. Skagen, nejsevernější bod Dánska, není zrovna pohádkovým místem.
Autor: Rasmus Hjortshøj
Dramatičnost krajiny ovlivněná blízkostí moře ale nehraje roli, pokud se nacházíte uvnitř Klitgårdu. Rodinného domu, který tu před čtyřmi lety vznikl. Obydlí, které se dalece inspirovalo místní historií a stavebními tradicemi regionu, zdejšímu podnebí skutečně umí odolávat.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Nápadně černavá barva dřevěné fasády a střecha z rákosového došku jsou ty nejnápadnější rysy domu, které k sobě automaticky přitahují zaslouženou pozornost. Vypadá to totiž zrovna tak zvláštně jako autenticky. Je to odraz místních stavebních zvyklostí.
Autor: Rasmus Hjortshoj
V roce 1870 okolní oblast zažívala tzv. Černé období. Nešlo o žádnou katastrofu. Jen se tehdy ve stavební praxi prosadilo zužitkování ohořelých trámů z lodních vraků. Zčernalé trámoví skvěle posloužilo ke stavbě bytelných domů. Bylo to ekonomické a praktické současně.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Domy připomínající obrácené trupy lodí tehdy vyrůstaly v celém Skagenu. A mnoho z těch pozoruhodných staveb přečkalo až do dnešních dní. Ta dlouhověkost materiálu inspirovala i stavitele Klitgårdu. Vraky lodí k dispozici ale neměli, museli si vystačit s CLT masivním dřevem.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Současní stavitelé se nemuseli spoléhat jen na to, co by na pobřeží vyplavilo moře. Pro obkladové plochy proto bylo využito dřevo z douglasky tisolisté. Dodáno bylo z lesů ve Francii a Německu, kde prý bylo pěstováno, těženo a zpracováno udržitelným způsobem.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Stavební tradicí poloostrova jsou i střechy z rákosových došků. Materiálu na ně roste na okolních písčinách víc než dost. Podle Mathias Brockdorffa, který byl za realizaci stavby odpovědný, bylo nejtěžší najít ve Skagenu někoho, kdo je ještě umí vyrábět.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Doškové střechy se mohou z laického úhlu jevit jako cesta do skanzenu, ale i dnes jsou naprosto funkčním řešením. Jsou ideální k tepelné izolaci, protože skvěle brání rychlému střídání teplot. Fungují jako dobrá akustická izolace, mají vliv na paropropustnost.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Rákosový došek má slušnou životnost. Přežije i čtyřicet let. Až doslouží, můžete jej s klidem „hodit přes palubu“ a zkompostovat. Dobrá pálená taška vydrží déle, ale jako krytina stojí mnohem víc. A když doslouží, stane se odpadem.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Ústředním motivem interiéru domu Klitgård bylo „setkávání“. Měl v sobě nést otevřené sdílené společenské prostory, v nichž mohou členové rodiny při různých činnostech trávit čas spolu.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Z toho pak pramení způsob, jakým jsou „živé“ místnosti domu strukturovány. Je tu velký důraz na otevřenost, vzdušnost. Kterou pak podtrhují i široké výhledy do okolní krajiny. Je-li za oknem nevlídné počasí, je rodina hřejivě semknutá uvnitř.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Opakovaně je tu rozvíjen pocit rodinné jednoty. Všichni jsou pod jednou střechou, všichni zasednou u jednoho stolu, všechny hřeje teplo jednoho vyhřátého krbu. Dům Klitgård zkrátka dává rodinu dohromady.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Kuchyně je přirozeným centrem domu, proto je umístěna centrálně, v blízkosti schodiště spojujícího přízemí a první patro. Je z ní výhled na jídelnu a díky prosklení na obou stranách vzniká přirozený přechod mezi interiérem a exteriérem.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Masivy dubových trámů z CLT (křížově lepeného dřeva) podporují pocit, že se skutečně nacházíte v obráceném trupu staré lodi. A její mohutné boky vás kryjí před vnějším prostředím. Výrazné prosklení pak naopak stírá hranice mezi interiérem a exteriérem.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Za zmínku stojí i barevná atmosféra. Je světlejší, ale tlumená. Podtrhuje krásu okolní krajiny, podněcuje k výhledům. Je nerušivá, klidná, uvolněná.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Výška stropů nad společenskými místnostmi, protažených až ke štítu, ponechává velkou míru volnosti. Současně také slouží k akumulaci tepelné masy vyhřátého vzduchu. I když kuchyň nebo jídelna působí vzdušně, chlad v nich nezažijete.
Autor: Rasmus Hjortshoj
Dům Klitgård od PAX Architects se v mnohém inspiroval minulostí. Pohodlí, které nabízí, je však velmi současné.
Autor: Rasmus Hjortshoj