Vítejte v krabicích! Pro Los Angeles  jsou tvary kvádrů novou etapou v...

Vítejte v krabicích! Pro Los Angeles jsou tvary kvádrů novou etapou v architektuře. Evropa tak staví už dávno. | foto: Ája Bufka

Vítejte v krabici. Američané se zamilovali do kvádrů a kostek

  • 20
Současné moderní budovy mají minimalistický design bez jakýchkoliv nepotřebných a zdobných prvků. Nejpopulárnější je díky tomu geometrický vzhled ve tvaru krabic, který se v posledním desetiletí stal ukázkou „ďábelského“ stylu McMansion na pobřeží Pacifiku v Los Angeles.

V každém městském bloku dnes na sebe styl McMansion upozorňuje nejméně dvěma patry jako náhradou za zbourané přízemní rodinné domky vystavěné po druhé světové válce, kdy chyběly stavební materiály.

Termín „McMansion“ se používá k označení nového nebo nedávného vícepodlažního domu bez jasného architektonického stylu, který oceňuje povrchní vzhled a velikost nad kvalitou.

Američané novému stylu s geometrickými tvary přezdívají „ďábelský“. Kromě jiného se vyznačuje i hojným používáním šedé a černé barvy.

Vnitřní design tradičně oddělených místností je u „krabicového“ stylu proměněný na vzájemně propojené obytné i pracovní prostory, které fungují jako víceúčelové místnosti. 

Geometrické tvary včetně ploché střechy jsou pro tento stavební styl charakteristické. Někteří majitelé jsou jím tak nadšeni, že si krychle staví dokonce i nad klasické domky se sedlovou střechou.   

Jak se mění architektura

Domům ve tvaru kvádrů vévodí velké posuvné prosklené stěny a příčky i nadměrně vysoké stropy. Jsou však jen malým výčtem změn, které se zabydlely ve zdejší architektuře díky postmodernismu a novým stavebním materiálům.

Nesmí se zapomenout ani na barevné trendy pro exteriér, kterým vládne škála tmavě šedé a černé. V Los Angeles tato paleta nahradila barevnost kdysi populárního jihozápadního stylu Santa Fé, kterému dominovaly syté barvy a textury pouštní krajiny a oblohy.

Samozřejmě nechybí ani „krabice“ ve světlých tónech, které mají jako nezbytnou ozdobu aspoň jednu část venkovní stěny obloženou dřevem.

Interiérům vládnou bíle natřené stěny s industriální podlahou z leštěného betonu, v patře a ložnicích pak prkna z tvrdého dřeva.

Krabice zabírají spoustu místa

Krabicová architektura není žádnou novinkou. Už Thomas Alva Edison si nechal údajně patentovat celou strukturu krychlového domu z betonu. Jeho model domu se však stal jen kuriozitou.   

Dnešní problémy s architekturou tohoto stylu se týkají ohromných ploch, které zabírají. Dům nedaleko Pacifiku je jedním z posledních, který byl takto postaven. Má pět ložnic, pět a půl koupelny, domácí kino, saunu, apartmá pro hosty a garáž pro čtyři auta.

Pohled z galerie na hlavní obytný prostor s jídelní zónou

Skleněná stěna na západní straně budovy se otevírá do výšky jako divadelní opona. Stavbu doplňují otevřené venkovní prostory propojené s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní.

Apartmá pro hosty je umístěno v přízemí. Tři ložnice v patře mají výhled na zahradu, další ložnice je manželská. Zabírá plochu všech tří předcházejících dohromady. Má vlastní krb a patří k ní dvojitá průchozí šatna, včetně velké koupelny ve stylu lázeňských domů s masážní sprchou a vanou.

Dům má na zahradě vlastní jídelní zónu, ohniště pod úrovní země s množstvím sedacích souprav a na zakázku vyrobené barbecue. V zahradě jsou boxy na pěstování zeleniny umístěné nedaleko kuchyně. Sálá z nich pohoda a možnost okamžitého zpracováni úrody.

Obývací pokoj lze díky posuvným proskleným stěnám otevřít do zahrady.

Dům o rozloze 548 m2 stojí na pozemku s plochou 1015 m2 čtverečních metrů. Podle nabídky makléřů na trhu s nemovitostmi má hodnotu 6 285 000 dolarů. Je poslední raritou, protože nové stavební předpisy losangeleské městské rady od letošního roku omezují stavby nadměrných domů v podobném měřítku k poměru vůči pozemku.