Když herci díky vlastní píli v Hollywoodu uspějí, rychle také pochopí, že „světská sláva je jen polní tráva“. Podobně se mohou ze dne na den díky špatným investicím změnit jejich milionové honoráře na stravenky pro bezdomovce.
Riskovat s výdělky na burze je stejné jako uvěřit na výhru v loterii. Možná i díky tomu se oblíbenou zábavou zdejších celebrit v poslední době stalo obnovování nemovitostí přezdívané „flipping“.
Jednoduše řečeno je potřeba koupit pozemek v nejžádanější části města, pokud možno s rozpadajícím se domem. Pak jej zbořit nebo zrestaurovat a obratem nemovitost prodat s co možná nejvyšším ziskem.
Začalo to Jane Seymourovou
Svým způsobem jde o ruletu. Snad jediným rozdílem je, že dopad kuličky na správnou barvu a číslo je možno regulovat vlastními nápady. V osmdesátých letech minulého století tuhle „zábavu“ celebrit zahájila britská herečka Jane Seymourová.
Koupila, renovovala a prodala víc jak tucty nemovitostí. Krok s ní dlouho držela Barbra Streisandová, která navíc umí designovat i vlastní nábytek v jejím milovaném art deco stylu a v kombinaci oblíbených barev odstínu purpurové s černou.
Sběratelka amerického stylového nábytku, orientálních koberců, secesních předmětů, lamp a proutěných košů od původních obyvatel indiánů umí vše dokonale propojit.
Během přestavby areálu na ploše 24 akrů v Ramirez kaňonu měla hlavní slovo při výstavbě hned pěti rezidencí, každé v jiném stylu. Nechyběly cestičky pro pěší, bazény, altánky, potůček i tenisové kurty v řadě milionů dolarů.
Co herec, to designér?
Neoficiální královnou restaurování a „flippingu“ v Hollywoodu je dnes Diane Keatonová, držitelka Oscara za film Annie Hallová. Dokázala obnovit zdejší skvosty i památkovým úřadem chráněné budovy, včetně slavné Navarro rezidence a řady unikátních obydlí v exkluzivních čtvrtích města jako Beverly Hills, Pacific Palisades a podobně.
Není žádným tajemstvím, že slavný herec a miláček něžnější poloviny lidstva, Brad Pitt, má jako nejoblíbenější hobby stavitelství. Dávno už mediím přiznal, že v jeho případě jde o odpočinek od filmařiny. Miluje řešení záhad architektury, kterým se vášnivě věnuje.
„Podobají se hádankám a křížovkám. Je to pro mě úleva,“ přiznává, „projektování staveb byla moje první láska, která mě udržuje při zemi. Stavění bylo mojí nejmilejší zábavou už jako malého kluka, kdy jsem si hrál se stavebnicemi. Vždy mě zajímalo, jak něco postavit. Bavilo mě o tom přemýšlet a řešit, jak to dokázat.“
Mezitím, když přestavoval dům pro Angelinu Jolie a jejich děti, realizoval své dětské sny v New Orleans. Nadace Pitta „Make It Right“ ve spolupráci s LivingHomes postavila 150 finančně nenáročných a dostupných domů v neworleanské čtvrti Lower Ninth Ward, nejvíce zasažené hurikánem Katrina.
Oproti tomu je herečka Courtney Coxová, proslavená televizním seriálem Přátelé, jiným vzorem úspěšné odbornice v oboru „flippingového“ stavitelství. Při renovacích nepřidává jen garáže, solární články na střechy nebo květináče na schodiště. Miluje modernizaci architektury, aniž by zničila její historické kvality.
Důkazem je nádherný dům v Malibu na „pláži miliardářů“, který designoval John Lautner. Jeho dramatický a unikátní vzhled ve své době poukazující na budoucnost architektury si zahrál v řadě filmů, včetně Charlieho andílků, Na plný pecky, Smrtonosná zbraň 2, Dvojník nebo Diamanty jsou věčné a dalších.
Courtney dům pořídila za necelých deset milionů dolarů. Po renovaci za něj údajně zaplatil víc jak 30 milionů bývalý majitel baseballového týmu Dodgers.
Podobně je úspěšná i její kolegyně, Jennifer Anistonová. V roce 2006 si pořídila dům navržený slavným architektem A. Quincy Jonesem v exkluzivní čtvrti Bel Air za jednadvacet milionů dolarů. Nádherná stavba z poloviny minulého století má 800 čtverečních metrů obyvatelné plochy. Podle médií ji prodala jen o několik let později za osmatřicet milionů.
Ricky Martinovi pomáhal i Čech
Špatně si nevedl ani Ricky Martin, latinskoamerická pop hvězda. Za své království na vrcholcích kopců Beverly Hills zaplatil 12,5 milionů v dolarech. Už během přestavby dostal neočekávanou nabídku na prodej nemovitosti za 18 milionů. K více jak pětimilionovému zisku během necelých tří let mu pomohl i stavitel z Moravy, Jiří Barteček.
Na dvou a půl akrovém pozemku se 180 stupňovým výhledem na mrakodrapy v centru Los Angeles i vlny Pacifického oceánu a především ničím nerušeným soukromím postavil dvoupatrovou vilu ve středozemním stylu o obytné ploše 1 023 čtverečních metrů.
Má dvanáct koupelen, kuchyni zařízenou pro gurmány, tělocvičnu a šest ložnic. Obývací pokoj a jídelna jsou otevřené a propojené, podobně jako místnosti určené k zábavě majitelů a jejich hostů.
Součástí je i separátní domek/herna jako místo k odpočinku pro návštěvy. Má privátní kino, místo na kulečník a stůl na ping-pong. Součástí zahrady je bazén a vyhřívaná masážní lázeň jacuzzi. Umělý vodopád a jezírko jsou další ozdobou nemovitosti, podobně jako tenisový kurt a pavilon s panoramatickou vyhlídkou.
Každá stavba v kopcích má svá specifika. „Při hloubení bazénu jsme narazili na skálu. Napadlo mě, že než odvážet a vyhazovat vykopaný kámen, raději jej využít a postavit z něho skalku s umělým vodopádem,“ vysvětluje Barteček.
Na otázku, co bylo nejtěžší při stavění, s úsměvem odpovídá: „Zvládnout přání tří architektů v oborech designu, konstrukce a zahradnictví. Podíleli se všichni na návrzích, a tak každý z nich chtěl zanechat na stavbě svůj styl. Naštěstí si majitel ponechal právo rozhodování.“ Technicky šlo o to dodržet nejenom všechny předpisy podřízené náročným požadavkům na stavby v pásmu zemětřesení, ale i místním zákonům, pod které spadaly úpravy celého pozemku.
„Díky tomu jsme majiteli ušetřili skoro dva miliony dolarů, které by musel dát na přestavby,“ dodává stavitel.
I odborníci si cení jejich úsilí
Králem „flippingu“ je podle odborníků Jeremy Renner, dvakrát nominovaný herec na Oscary za role ve snímku Smrt čeká všude v režii Kathryn Bigelowové a Město od Bena Afflecka. Byl vidět také ve filmech Malý výlet do nebe, Legendy z Dogtownu a v řadě dalších televizních a divadelních produkcí.
Se svým kolegou, Kristofferem Wintersem, obnovuje obydlí s nádherným ziskem. V Hollywoodu k nim patří například dům legendárního filmaře Prestona Studgese, pokládaný za místo první svatby Charlie Chaplina. V roce 2009 Renner koupil rezidenci za 1,35 milionu dolarů a zanedlouho ji nabídl za 4,79 milionů.
V lesbickém manželství moderátorky Ellen DeGeneresové s hvězdou seriálu Ally McBealová Portií de Rossi to vypadá, že renovace domů je jejich druhou vzájemnou láskou a profesí. Nedávno obě dámy dokázaly profitovat z prodeje nemovitosti v hodnotě patnácti milionů.
Stavbu The Brody House v Holmby Hills, kterou obdivuje komunita umělců a architektů, od nich koupil Sean Parker z Facebooku za 39 milionů, ale odhaduje se i možnost daleko větší částky blížící se až pětapadesáti milionům.
Profesionální agenti s domy v Los Angeles často skřípou zuby a závistivě tvrdí, že k úspěchům celebrit na trhu s nemovitostmi napomáhá především jejich sláva a jména. Díky nim dokážou prý vzbudit nadšení a požadovat částky sahající až do nebe. Vezou se na vlně vášní a obdivů podporujících historii hollywoodských snů a pohádek.