Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Z luxusního hotelu jsou dnes dětské lázně. Připomínají podmořský svět

Lázně pro děti už dávno nevypadají jako neosobní nemocnice. Naopak, lákají na veselé barvy a hravý design. Třeba v Luhačovicích z kdysi luxusního hotelu vznikl objekt s „podmořským světem“ oceněný Evropským svazem léčebných lázní jako nejlepší evropská inovace v oblasti léčebného lázeňství.

Léčebna Miramonti v Luhačovicích byla postavená v letech 1928 až 1929 jako luxusní hotel. Tehdy byl pobyt v něm určený jen pro bohatou klientelu. Zůstalo tak jediné: nádherná příroda a čistý vzduch. | foto: Lázně Luhačovice

Když Vladimír Hejný, žák slavného architekta Josefa Gočára, navrhl a postavil v Luhačovicích v letech 1928 až 1929 impozantní hotel uprostřed přírody s nádherným výhledem do údolí, nemohl tušit, že kromě několika změn jména (Lesní hotel, Dům dr. Ivana Sekaniny, Miramonti) jednou zcela změní své určení.

Chodba jako paluba, tak pojala architektka Chmelařová „podmořský svět“.

Chodba jako paluba, tak pojala architektka Chmelařová „podmořský svět“.

Z hotelu se stala vojenská léčebna, od roku 1960 pak slouží jako specializovaná léčebna pro děti s dýchacími obtížemi. Postupně přibyli i malí pacienti s kožními problémy nebo nemocemi trávicího traktu, se kterými zde mohou být i maminky nebo tatínkové, i těm hradí pobyt pojišťovna.

Za šedesát let se ovšem mnohé změnilo, balneo provoz se nedávno proměnil na „mořský svět“, který designem, hravou podobou a novými technologiemi přinesl lázním i nejvyšší ocenění.

Pozvánka do mořského světa

Chodby jako pobřeží s majákem, vany jako lodičky na modré podlaze připomínající moře, dveře evokující vstup do kajuty nebo barevné válce s bublající vodou a plastovými rybičkami...

Podlaha v dekoru dřeva v odpočinkových kabinkách vypadá jako paluba v lodní kajutě. Součástí vnitřního vybavení jsou i svítící želvy a soubor hraček k udržení pozornosti. Přímo nad vanami, v čekárně a na chodbě jsou pak umístěny stovky mikrosvětelných zdrojů evokujících hvězdné nebe.

Léčebna Vlastimila - její podobu navrhl slavný architekt Jurkovič, rád sem jezdil i Leoš Janáček.

Takto originálně tedy vypadá balneo provoz luhačovické dětské léčebny Miramonti oceněný Evropským svazem léčebných lázní (společnost Lázně Luhačovice je v České republice jediným držitelem ocenění nejlepší evropská inovace v oblasti léčebného lázeňství ), za jehož podobou stojí Ing. arch. Mirka Chmelařová. Ta se v Luhačovicích podílela i na dalších projektech, včetně rekonstrukce kolonády otevřené 24. listopadu 2019.

Architektka Chmelařová spolupracovala už i na předchozí rekonstrukci Miramonti dokončené v roce 2013. Tehdy byly kompletně výměny výtahy, vestavěny koupelny, upraveny podlahy a elektroinstalace. Doplnilo se vybavení pokojů včetně obměny nábytku.

Inovativní řešení ve stylu podmořského světa ocenil Evropský svaz léčebných...

Inovativní řešení ve stylu podmořského světa ocenil Evropský svaz léčebných lázní jako nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství.

Pokoje však nejsou záměrně vybaveny koberci, protože převážná část dětí přijíždí za léčbou dýchacích cest, jako je astma, alergie či záněty průdušek.

Od roku 2016 mohou nejmenší lázeňští pacienti nejen celoročně využívat pitnou léčbu Novou Janovku, vyvedenou přímo do budovy Miramonti, takže nemusí nikam docházet. Především si však užívají podmořský vodní svět s hvězdným nebem…

Na malé lázeňské hosty tady totiž čeká hlavně moderní design, odkazující na třetihorní mořský původ luhačovických vod, a technologie, která kombinuje současné možnosti se staletími prověřenými principy starých balneologů. Mořské dekorace a další „vychytávky“ nejsou samoúčelné, mají děti zabavit, aby nechaly v klidu na tělo působit bublinky oxidu uhličitého.

„Při uhličitých koupelích, které působí příznivě například na srdeční a cévní systém, atopický ekzém nebo na popáleninové jizvy, využíváme šetrnou technologii jímání a napouštění vody do van, díky tomu maximalizujeme účinky léčby. Základní myšlenkou totiž je, aby děti během koupele zůstaly v klidu a tělo se mohlo pokrýt bublinkami oxidu uhličitého, který se vstřebává právě kůží. Koupel je takto mnohem efektivnější,“ vysvětluje MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice.

Z ohavného paneláku je moderní léčebna

Dětská léčebna Vítkov po rekonstrukci a dostavbě v roce 2019 - těžko uvěřit, že...

Dětská léčebna Vítkov po rekonstrukci a dostavbě v roce 2019 - těžko uvěřit, že tato stavba vznikla před padesáti lety jako nudný panelák.

Zatímco slavný hotel svou architekturou vždy působil elegantním lázeňským vzhledem, dětská léčebna Vítkov postavená v roce 1970 si „do vínku“ přinesla všechny neduhy panelové výstavby.

V době svého vzniku tak připomínala spíš ubytovnu než sanatorium pro dospělé diabetiky, pro něž byla původně určená (dětem slouží od roku 1995).

Jenže šikovní architekti si poradili i s tím: díky zásadní přestavbě dnes Vítkov vypadá zvenčí i zevnitř jako zcela současná moderní stavba, která splňuje i ty nejvyšší požadavky na lázeňský pobyt dětí a jejich rodičů.

V roce 2006 proběhla první větší rekonstrukce (například pokoje dostaly vlastní sociální zařízení a moderní vybavení).

Červená barva podporuje chuť k jídlu, proto ji architekti použili v jídelně...

Červená barva podporuje chuť k jídlu, proto ji architekti použili v jídelně léčebny Vítkov.

Loňská rekonstrukce se pak dotkla snad všech částí interiéru, od rozšíření jídelny a zdravotního úseku s novým místem pro rehabilitace i časování procedur, až po inhalatorium, které bylo vybaveno novými ultrazvukovými, a tedy bezhlučnými inhalátory.

Lázeňská péče s využitím přírodních luhačovických léčivých vod, v čele se známou Vincentkou, má zkrátka pro děti nenahraditelné výhody, zlepšuje zdravotní stav a zabraňuje zhoršení nemoci u chronických pacientů.

Jurkovičův odkaz

Ovšem pozor, ani děti nemohou být ochuzeny o dílo slavného architekta Jurkoviče, s nímž jsou Luhačovice neodmyslitelně spjaté: důkazem je léčebna Vlastimila.

Dekorativní prvky lidové secese s typickými dřevěnými hrázděnými i interiérovými prvky odrážejícími regionální folklórní barevnost, které tak rád používal, jsou společně se dřevem jako by pro děti přímo předurčené. Ne nadarmo se Jurkovičovi přezdívalo „básník dřeva“.

Dětská léčebna Vlastimila: při pohledu do interiérů máte  pocit, že Jurkovič...

Dětská léčebna Vlastimila: při pohledu do interiérů máte pocit, že Jurkovič navrhl Vlastimilu pro děti, nikoli pro dospělé hosty.

Stavbu Vlastimila ostatně obdivoval a mnohokrát zde pobýval i Leoš Janáček v době, kdy byla určena pro vzácné hosty. Těmi jsou dnes ovšem právě děti. Na rozdíl od předchozích hostů jim však pobyt v lázních hradí pojišťovna.

Takže jediné, co je může trápit, je fakt, že během školního roku zde funguje i škola… Do lázní totiž mohou přijet děti už od 1,5 roku, ale i mnohem starší včetně teenagerů. S nimi už rodiče jezdit nemusí.

  • Nejčtenější

Zpěvačka a hokejista si zařídili skvělý domov v šumperáku. A nelitují

Zpěvačka Karolina Neuvirthová a bývalý dlouholetý brankář NHL Michal Neuvirth se nedávno vrátili domů. Ještě v zámoří...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

Zpěvák Jan Smigmator utekl s rodinou na chalupu. Plánuje ji zbourat

Opatření spojená s koronavirem prakticky ze dne na den připravila o práci herce i hudebníky. Kdo měl chatu nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší interiéry roku 2019. Zvítězil dům s vlašským krovem v Praze

Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže Interiér roku se stal Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích. Autory...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Nedostižný ráj na zemi. To je dům, ve kterém se perfektně žije i pracuje

Tento dům rozhodně neměl být nikdy manifestem luxusu. Majitelé chtěli obydlí, ve kterém by mohli jen žít, pracovat,...

KVÍZ: Znáte historii architektury? Soutěžte o zajímavou knihu

Soutěž Architektura sice začíná písmenem A, ale na první místo v rozhledu ji školní znalosti rozhodně nestaví. Přesto však...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

Největší český architekt 20. století Josef Gočár dokáže dodnes fascinovat

Bývá označován za největšího českého architekta 20. století. Josef Gočár, jehož životní pouť se uzavřela před 75 lety,...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...