Vinohradská tržnice se po rekonstrukci proměnila na obchodní centrum

  1:00aktualizováno  1:00
Rakve pro slavné osobnosti, spotřebiče budoucnosti či retro umyvadla. I to bylo k vidění během nedávného Designbloku. Během něj byl také otevřen nově zrekonstruovaný Pavilon na Vinohradech s nabídkou designového nábytku, svítidel i doplňků.

Pohled do interiéru vinohradského Pavilonu po rekonstrukci, která zachovala všechny důležité a cenné stavební prvky.

Světové hvězdy, ikony designu i začínající tvůrci a studenti. Ti všichni se sešli na letošním Designbloku (o akci více zde). To, zda se novinky či klauzurní práce promění v budoucnosti v úspěšné výrobky nebo dokonce ikony designu, ukáže teprve čas.

A právě ten prověřil kvality unikátní stavby bývalé Vinohradské tržnice, která dnes pod názvem Pavilon nabízí nově kvalitní designový nábytek, svítidla i doplňky. Prodejna potravin v suterénu zůstala zachována.

Retro a rakve jsou v módě

Umyvadla nebo pisoáry v retro stylu jako klauzurní práce? A proč ne. Pro studenty z Ateliéru keramiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze to byla ideální příležitost, jak si osahat podmínky ve skutečné výrobě, protože projekt vznikl ve spolupráci s tuzemským výrobcem sanitární keramiky Jika.

A jak to vypadá, nezůstane jen u klauzur, některé prototypy mají obrovskou šanci dostat se do výroby. Takový porcelánový škopík by byl určitě ozdobou mnohé koupelny, a to nejen na chalupě. Na Designbloku však budila velký zájem celá kolekce.

Ve spolupráci s tuzemským výrobcem Jika navrhli studenti Ateliéru keramiky VŠUP
Ve spolupráci s tuzemským výrobcem Jika navrhli studenti Ateliéru keramiky VŠUP

Ve spolupráci s tuzemským výrobcem Jika navrhli studenti Ateliéru keramiky VŠUP umyvadla v retro stylu.

Ateliér designu nábytku a interiéru se ovšem prezentoval výrazně odvážnějšími "prototypy". Téma Natus et Exitus neboli Zrození a Smrt totiž pojali studenti jako kolébky a rakve.

Poslední místo odpočinku Jana Krause a Ivany Chýlkové září hlavně červenou barvou, kterouz zvolil autor pro rakev známého moderátora, bílý tlampač místo květiny pak jeho profesi jen zdůrazňuje.

To rakev režiséra Hřebejka představuje poklidné poleženíčko jako na hausbótu, včetně lampičky pro oblíbené čtení…. Herečka Aňa Geislerová si díky své oblibě módy a designu zase vysloužila elegantní rakev s efektními detaily.

Rakev pro režiséra Jana Hřebejka

Rakev pro režiséra Jana Hřebejka

Rakev pro Ivanu Chýlkovou a červená pro Jana Krause, tu zdobí tlampač

Rakev pro Ivanu Chýlkovou a červená pro Jana Krause, tu zdobí tlampač

Jídelní vagon 1. třídy

Jeden z vagonů na Nákladovém nádraží Žižkov, kde bylo umístěno Superstudio letošního Desigbloku, byl dokonce jídelní. Ovšem dobroty bylo lepší si pouze představovat, čekání na ně by se mohlo pěkně protáhnout, třeba i na třicet let.

Fotogalerie

V "modrém" vagónu číslo 4 si totiž mohl každý návštěvník prohlédnout nejlepší návrhy domácích spotřebičů, které vytvořili studenti z celého světa v soutěži Electrolux Design Laboratory 2012 (více o letošní soutěži zde). Časový odhad naplnění jejich vizí? Možná právě 30 let.

K vidění tak byl například strom sloužící k ukládání potravin, na němž jídlo postupně mění barvu a po uplynutí doby spotřeby padá dolů či osvětlení kuchyňské linky, které vám doporučí recept podle toho, jaké suroviny právě držíte v ruce. Chybět nemohla ani lžíce, která sama vyhodnotí chuť jídla a poradí vám, co ještě přidat, aby byl právě připravovaný oběd opravdu dokonalý.

Vagon č. 4 patřil soutěži Electrolux Design Lab, a tedy spotřebičům budoucnosti.

Vagon č. 4 patřil soutěži Electrolux Design Lab, a tedy spotřebičům budoucnosti.

Z tržnice se stalo centrum designu a umění

Špičkový zahraniční i český design, galerie s uměním i úžasné prostředí. To je Pavilon (neboli bývalá Vinohradská tržnice) v Praze. Jeho slavnostní otevření 10. října bylo i pěkným dárkem k narozeninám této budovy. Architekt Antonín Turek totiž přestavěl bývalou továrnu na mlýnské stroje na moderní tržnici v roce 1903, tedy před 110 lety, kdy byla tato stavba v novorenesančním duchu otevřena.

Rekonstrukce v 90. letech minulého století sice dokonce zvítězila v soutěži obchodních center v Cannes v roce 1995, a to v konkurenci 80 dalších soutěžních projektů, ale obchodně se projektu Pavilon postupně přestalo dařit. Naštěstí v roce 2012 se Martin Leitgeb, spolumajitel obchodní sítě Stockist, rozhodl postupné odumírání zastavit a firmu Pavilon koupil.

Původní strojovna Vinohradského pavilonu.

Původní strojovna

Vinohradský pavilon po rekonstrukci

Pavilon po rekonstrukci

Pak nastal "porod" vytouženého dítěte, rekonstrukce Pavilonu a centra interiérového designu a umění – Stockist totiž trvala devět měsíců. Ovšem "miminko", na jehož podobě se výrazně podílela architektka Bára Škorpilová ze studia Mimolimit, je to náramné.

Na více než 2 500 m2 tu najdete výrobky světových značek jako jsou Fritz Hansen, Desalto, Lema, Zeitraum, Montis, Magis, Flou, Vitra a další. Nechybějí ani české, třeba společnost Lugi, která vyrábí zakázkový nábytek nebo Lavmi se svými designovými tapetami a doplňky. Pro milovníky nábytku z 20. století, zejména jeho první poloviny, tu funguje prodejna Modernista.

Stejně důležitá je však záchrana samotného industriálního objektu. Prostor se podařilo revitalizovat při zachování všech původních konstrukčních a historických prvků, na to dohlíželi památkáři velmi pečlivě. Vznikl zde velkorysý vzdušný prostor, osvětlený denním světlem díky znovu odkrytým oknům.

Tak se nabízejí v Pavilonu koberce...

Tak se nabízejí v Pavilonu koberce...

Vinohradský pavilon nabízí po rekonstrukci příjemně prosvětlený a vzdušný...

Pavilon nabízí po rekonstrukci příjemně prosvětlený a vzdušný prostor (expozice Lema).

V přízemí je přístupná unikátní původní strojovna, pro návštěvníky je určena volně otevřená stylová kavárna Café Pavilon. Do industriální stavby skvěle zapadla i unikátní dlažba, jejíž podobu navrhla světově proslulá designérka Patricia Urquiola pro značku Mutina.

Exponáty z výstavy Designblok 2013

Autor:

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Vodu musíme dovážet. Z bazénu je nádrž na dešťovku, které pomůže terasa

Dům z 90. let stojí ve středních Čechách.

Richard jezdí s rodinou na chalupu ve středních Čechách. Dům z 90. let vyrostl na místě původní chaty. Z doby minulé...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Další z rubriky

Nejlepší životní rozhodnutí je dovedlo ke skvělému montovanému domu

Montovaná vilka od australské společností Archiblox působí nenápadně, i když je...

Montovaná vilka od australské společností Archiblox působí nenápadně, i když je opláštěna ocelovým materiálem...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se...

Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli...

Najdete na iDNES.cz