Městské bydlení nemusí být nudné, záleží jen na architektech

aktualizováno 
Velké stavby i bytové a rezidenční domy různého rozsahu jsou ateliéru DAM architekti vlastní. Mají za sebou také přestavbu vily pro manžele Havlovy, stálou výstavní expozici Příběh Pražského hradu či Main Point Karlin, „Nejlepší administrativní budovu světa“ v rámci MIPIM Awards 2012.

Vizualizace: Holečkova 26 v Praze 5: rezidenční část, volně stojící elipsovitý solitér, respektuje proporce a měřítko sousedních budov. | foto: DAM architekti

Tentokrát si však pro nás architekti ze studia DAM, Richard Doležal, Petr Malinský, Petr Burian, Jiří Havrda, Jiří Hejda a Jan Holna, připravili specialitu zaměřenou výhradně na městské bydlení: tři zcela odlišné projekty, tři různé možnosti, jak lze dnes v Praze (nebo i jinde) bydlet.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Startovní stabilizační byty, školní tělocvična i nebytové prostory, to je směsice funkcí, kterou v sobě skrývá dům postavený z veřejných peněz v těsné blízkosti Petrského náměstí na Novém Městě.

Charakteristický je trvanlivými a odolnými materiály, jako je surový pohledový beton, sklocement a pozinkovaná ocel, které změkčuje zeleň v podobě osázených plochých střech nebo popínavých rostlin při vnitřních stěnách teras.

Dům je postaven na principu stavebnice z prostorových jednotek. Díky sálu, který jednoznačně určil polohu vertikální komunikace, vznikla v horních patrech otevřená pavlač, z níž jsou přístupné jednotlivé „objemy“ minimálních bytů. Poslední patro tvoří mezonetové byty, které umožňují protažení a zakončení fasády ve dvojnásobné výšce.

Vizitka domu

Počet bytových jednotek: 33

Plocha bytů: 30, 45 a 60 m2

Realizace: 2009 až 2011

Společné prostory, pavlače a terasy v místě vynechaných objemů kompenzují obyvatelům domu neexistenci soukromých balkonů. Zároveň je nutí k vzájemnému kontaktu, tolik potřebnému na startu života mladých lidí.

Bytový dům s tělocvičnou u Petrského náměstí
Bytový dům s tělocvičnou u Petrského náměstí

Bytový dům s tělocvičnou u Petrského náměstí

Rezidence Švédská, luxusní byt s výhledem

Rezidenční soubor je rozdělen do tří základních částí, které respektují původní dispoziční a komunikační schéma na pozemku. Stávající viladům na jižním svahu strahovského kopce k sobě dostal obdobně objemnou přístavbu a technické podzemní podlaží, kam byly ukryty garáže a technologie obou domů.

Vizitka domu

Počet bytových jednotek: 7 (včetně zahradního domku)

Plocha bytů: přes 100 m2

Realizace: 2009 až 2011

Třetí část tvoří domek, původně koncipovaný jako byt správce, rovněž s podzemními garážemi. Zástavba je navržena tak, aby byly minimalizovány zpevněné plochy a naopak zdůrazněny plochy zeleně. Ty se využívají jako intimní zahrady k jednotlivým bytům. Pokud byt nemá přístup na zahradu, kompenzuje to terasa s velkolepým výhledem na téměř celou Prahu.

Fotogalerie

Dispoziční uspořádání vyřešili architekti velmi chytře. Na každém patře je pouze jeden mezonetový byt, který dává jeho majiteli pocit vlastnictví části domu.

 Byty jsou rozděleny na jednotlivé zóny: společenskou část, část s ložnicí rodičů a část s pokoji pro děti, k nimž vždy náleží dostatečně dimenzované doplňkové prostory (šatny, koupelny, komory, sklady).

Holečkova 26, nájemní byty v zahradě

V proluce uliční fronty na pražském Smíchově postupně vzniká dvoupatrový prosklený sokl, sahající do výše dnešního zemního valu, ve kterém budou umístěny obchodní a kancelářské plochy.

Rezidenční část, volně stojící elipsovitý solitér, respektuje proporce a měřítko sousedních budov. Na stavbu navazuje terasovitá zahrada s množstvím volně rostoucích stromů, která nabídne společné vybavení jako dětské hřiště, terasy v návaznosti na prostory bazénu a grilovací kout ve své horní části.

Vizitka domu

Počet bytových jednotek: 30

Plocha bytů: nejmenší 40 m2 + 20 m2 terasa (ateliér), největší 184 m2 + 88 m2 venkovních ploch (dvoupodlažní byt)

Realizace: probíhá v současné době

Bytovou část tvoří pětipatrový solitér, odsazený od uliční čáry a obklopen zelenými plochami. Dynamiku elipsového tvaru umocňuje vějířovité ustoupení teras bytů na východní straně. Podtrhuje ji systém svislých lamel, které dávají vyniknout měnícím se sklonům fasády.

Rozsáhlé terasy před všemi bytovými jednotkami orientovanými na jih slouží zároveň jako stínění a minimalizují nechtěné přehřívání obytných prostor v letním období.

V nižších podlažích vznikají jednotky menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí postupně rostou čtyři velkoplošné byty s výstupem na střešní terasy, obklopené intenzivní a extenzivní zelení. Střešní nástavby každého z těchto bytů nenabízejí pouze přístup na střechu, nýbrž i obytný prostor přiměřené velikosti, vlastní saunu a panoramatické dálkové výhledy.

Vizualizace: Holečkova 26
Vizualizace: Holečkova 26 v Praze 5

Vizualizace: Holečkova 26 v Praze 5

Další zajímavé návštěvy a články najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Zámky na prodej. Jsou krásné, mají ohromné parky a dá se v nich bydlet

Milovníci historie mají v České republice z čeho vybírat. Noví majitelé historických nemovitostí se mohou do svého...

Premium

Z Česka až na vrchol. Brečela jsem vyčerpáním, vzpomíná architektka

Studovala v Londýně i Spojených státech, nyní žije v Nové Kaledonii a pracuje v Číně. Život světově úspěšné české...

Premium

Povodně i špatná rekonstrukce. Slavnou plovárnu zachránil až spásný nápad

Podlouhlá budova u Vltavy v těsném sousedství sídla české vlády má za sebou poměrně pestrou historii. Občanská plovárna...

Premium

Nejkrásnější pražská vesnice. Klid a příroda jen pár minut od centra

Roku 1608 zde poselstva císaře Rudolfa II. a arciknížete Matyáše jednala o dalším osudu českého trůnu. Ve třicátých...

Najdete na iDNES.cz