Největší šperk i svítidlo: čeští draci ze skla a kovu váží 20 tun

  • 3
Dvacetitunoví draci se vlní nad hlavami návštěvníků hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý má 32 metrů na délku a na sobě 2,5 milionu kusů křišťálů. Jejich výrobce, český Lasvit, chce s obřím svítidlem a šperkem zároveň do Guinnessovy knihy rekordů.

Dva draci peroucí se o planoucí perlu patří ke klasickým výjevům z čínské mytologie. „Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vytvořit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla, sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,“ říká Leon Jakimič, majitel a prezident české sklářské a designérské společnosti Lasvit.

Zuby vyvolávají respekt, však také mají rozměry 215×515 mm.

Vytvořit celý projekt trvalo tři roky, během kterých se měnil design i ladily technické detaily. Výsledkem jsou dva draci, jejichž těla jsou složená z tisíců šupin, které působí samostatně jako šperk a dohromady vytvářejí jeden klenot.

Na tělo jednoho tvora bylo potřeba 13 tisíc takových šupin, každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Pokud by se drak „natáhl“, dosáhl by délky 50 metrů. Jen oko má úctyhodných 220×90 cm.

Když drak mění barvu

Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které lze jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. K dispozici jsou přednastavené efekty, jako je právě zmíněná změna barvy nebo i světelné vlny.

„Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Každý má doma klasickou plochou televizní obrazovku. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ vysvětluje vedoucí výzkumu a vývoje Pavel Sedlák.

Výzvou byla i samotná konstrukce plastiky. Ostrov Saipan totiž leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.

Konstrukce obou draků je dutá, takže se technici při instalaci mohli pohybovat uvnitř plastiky. Během montáže tak tým na místě strávil až dva měsíce uvnitř kovového monstra. To nebylo nic příjemného, dlouhé hodiny uvnitř dračích těl končily i zdravotními potížemi. Pohupující se kostra totiž vyvolávala mořskou nemoc, stejnou jako můžete dostat na lodi. Dutou konstrukci je možné v budoucnosti využít pro potřeby údržby.

Návrh a výroba draků trvaly tři roky.