Kopie města u jihočínského Chuej-čou v provincii Kuang-tung je developerským projektem, který je určen pro zámožné Číňany. Slavnostní ceremonii pokazilo počasí, proto se událost musela podle listu Salzburger Nachrichten konat v hotelu.
Hallstattská delegace, která do Číny odcestovala, prohlásila, že je na jednu stranu pyšná na to, že se městečko stalo zdrojem pro kopii, nelíbí se jí ale způsob, jak replika vznikla.
"Měli se zeptat majitelů hotelu a dalších budov, zda souhlasí s nápadem, aby se Hallstatt postavil v Číně. A oni to neudělali," prohlásila Monika Wengerová, které patří hallstattský hotel U Zeleného stromu. "A to byl velký problém, který jsme s tímto projektem měli."
Vlevo je pravý Hallstatt v Rakousko, vpravo zkopírovaný v Číně.
Hallstattští se o záměru výstavby čínské společnosti Minmetals dozvěděli před rokem, když jim jeden pracovník na projektu nedopatřením plány vyzradil. Když zaměstnanci firmy Minmetals v rakouském městečku pořizovali fotodokumentaci a shromažďovali další potřebné údaje, vyvolali u místních obyvatel podezření. Plány Číňanů pak přijali s velkou nelibostí (více zde).
Pravý Hallstatt, v kterém žije zhruba 900 lidí, se nachází ve středním Rakousku v oblasti Solná komora a je zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podle rakouského tisku je v Asii a obzvlášť v Číně velmi populární. Každoročně jej navštěvuje několik tisíc asijských turistů.