Nejčastější chyby, které lidé dělají při zařizování svých domovů

Autor:
  1:00
Existuje celá řada zásadních chyb, které lidé z neinformovanosti doslova páchají na svých bytech. Domnívají se, že při zařizování je vždy nutné začít kreativitou a designem, jinak by totiž něco zásadního zanedbali. Jenže začít se musí pokládáním ryze praktických otázek a snahou najít na ně odpovědi.
Bílá kuchyň pohlcuje pouhá čtyři procenta světla, je tedy ideální do tmavších

Bílá kuchyň pohlcuje pouhá čtyři procenta světla, je tedy ideální do tmavších bytů. V romantičtější verzi se dokonce vůbec nedá podezírat, že by mohla působit sterilně. | foto: Archiv Petra Tschakerta

Právě důrazem  na praktičnost překvapuje mnohé účastníky kurzů Petr Tschakert, ředitel Institutu bytového designu, který se podílí i na celé řadě akcí v médiích, zaměřených na "vzdělávání" široké veřejnosti v oblasti bytového designu a zařizování vůbec.

Co lze vzkázat těm, kteří nemají rádi hodně bílé barvy v interiérech?
Lidé sice začínají být alergičtí na bílé lesklé kuchyně, ale většina z nich nevlastní obrovské byty, aby si mohli dovolit plýtvat světlem.

Neuvědomují si, že ta podle nich fádní bílá barva odrazí devadesát šest procent světla a pohltí jen čtyři procenta. To je úžasná vlastnost.

U černé je to zcela naopak, devadesát šest procent světla doslova "sežere". Dokonce i světle šedá se kupodivu chová stejně jako černá. Na kurzech je didakticky probrán základní princip chování barev, díky němuž se s nimi všichni naučí zacházet.

Pro malý byt je bílá kuchyň rozhodně vhodným východiskem. Stejně dobrou službu poskytuje lesklý povrch. Každé, třeba jen drobné zrcadlení, vždy opticky zvětšuje a zesvětluje prostor.

Mikrovlnka umístěná ve výši očí má kořeny ještě v původním způsobu zavěšování volně stojícího spotřebiče, které bylo poměrně populární v devadesátých letech.

Proč lidé až "oddaně" věří autoritám?
Majitelé nového bytu většinou začínají tím, že se obrátí na kuchyňské studio, kterému bezmezně věří. To jim pak dost často navrhne vyložený paskvil. V některých kuchyňských studiích totiž navrhuje každý, kdo zvládnul software, přitom na vizitce má napsáno designér.

Mezi velké omyly těchto "návrhářů" patří třeba mikrovlnka ve výšce očí. Kuchyň má být zejména bezpečná, až potom praktická a krásná. Manipulace s horkým pokrmem ve výši očí je však vyloženě nebezpečná. Jediné, co tím získáváte, je pohodlný, ale poměrně málo napínavý pohled na točící se talíř. Mikrovlnná trouba by měla být umístěna tak, aby dolní hrana dvířek byla ve výši pracovní desky.

Lidé dnes řeší nejprve kuchyň, pak koupelnu. Jaké chyby dělají v ní?
Oblíbenou chybou lidí, kteří budují nebo rekonstruují koupelnu, je nesladění průtoku sprchy a odpadu. Málokdo si totiž uvědomuje, že dnes tak oblíbené designové "tropické deště", tedy rozměrnější sprchové hlavice, mají větší přítok než je standardizovaný odpad umístěný v podlaze. Velký průtok často nestíhají ani takzvané bezbariérové sprchové kouty, voda se pak často ocitá na podlaze koupelny, což může skončit nebezpečným uklouznutím.

Situace lze samozřejmě řešit větším odpadem nebo redukcí na sprše. Není však dobré přijít na to v okamžiku, když už nám plave polovina bytu.

Při volbě tzv. tropického deště je nutné ptát se na průtok, který bývá obvykle větší než standard, abychom z nevědomosti nevytopili byt.

Problémy se objevují často i při výběru svítidla, případně světelných zdrojů. Jaké chyby děláme v tomto případě?
Každý řeší množství světla, ale zapomíná na jeho barvu. Klasické žárovky s měkkým nažloutlým světlem jsou minulostí. Dnes už nestačí podívat se v obchodě pouze na svítivost a vhodný závit.

Pokud si někdo například pořídí lustr se studenými LED diodami s namodralým tónem, koleduje si o velmi nepříjemný subjektivní pocit. Barva světelného zdroje totiž spoluurčuje, jestli se doma budeme cítit dobře. Nevhodné světlo může dokonce způsobovat bolest hlavy.

Úsporné zářivky simulující denní světlo (6500 kelvinů) podle sdělení mnoha prodejců lidé příliš nekupují, netuší totiž, kam je správně umístit.

Vlevo je barva pokrmu osvětleného zdrojem navozujícím denní světlo (6500 K) a vpravo je tentýž pokrm pod nevhodným světlem s namodralým tónem, jaký mají například některé opravdu levné LED diody.

Kam tedy patří?
Kamkoliv, kde chceme vidět věrně zobrazené barvy. Takže například nad pracovní plochu v kuchyni, nad jídelní stůl, k pracovnímu stolu nebo třeba k zrcadlu do koupelny. Pokud se totiž žena nalíčí u nevhodného světla, které zkreslí barvy, může se snadno stát, že pod tím denním pak nevědomky vypadá jako velikonoční kraslice.

Když jsme u barev, co s nimi?
Mnoho lidí si domnívá, že studený pokoj na sever rozsvítí oranžovou stěnou. To je nesmysl! Barva zdi, ale i jakéhokoliv předmětu, je pouze odrazem nepohlceného světla. Například listy rostlin jsou zelené, protože květiny zelené světlo vůbec nepohlcují a ze svého povrchu jej prostě odrazí.

Žádná výrazná barva ve velké ploše tedy tmavou místnost bez dostatku denního světla neprozáří, naopak ji ještě víc ztmaví. Vhodné jsou v takovém případě jemné světlé barvy a výrazné odstíny dodané pouze v detailech.

Žlutá barva prosvětluje interiér a subjektivně zvyšuje teplotu o dva stupně, ale jen za předpokladu, že na ní dopadá dostatek světla. V temném malém koutě neudělá vůbec nic, pouze jej ještě ztemní a zmenší.

Petr Tschakert

  • Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (užité umění a současný design).
  • V roce 2013 založil Institut bytového designu, kurzy v něm pořádané by měly lidem ujasnit, co ještě zvládnou v rámci běžného zařizování a přestavby sami a na co už by si měli raději pozvat odborníka. Kurzy se snaží poradit těm, kteří tápou v kombinaci barev a stylů, neovládají pravidla ergonomie nebo si v rámci plánování dispozice bytu nedokážou položit správné otázky.
  • Člen přípravného výboru prestižních cen Czech Grand Design
  • Dvanáct let působil na pozici šéfredaktora časopisu Moderní byt, třikrát za sebou jej dovedl k titulu Časopis roku Unie vydavatelů ČR, jako publisher zároveň vedl časopisy Bydlení, Svět kuchyní a Svět koupelen.
  • V letech 2004 až 2013 natočil 300 dílů pořadu Impulsy pro lepší bydlení pro Radio impuls.
  • V letech 2008 až 2009 natočil pět DVD o zařizování bytu.
  • Spolupracoval na řadě TV pořadů o bydlení.
Petr Tschakert

Nejčtenější

Slavná majitelka prodává historické sídlo Kundratice v Národním parku Šumava

Zámek Kundratice, který stojí ve stejnojmenné šumavské obci, je ve vlastnictví Elišky Haškové Coolidge. Historie nemovitosti jako pevnosti sahá až do roku 1360.

Dvě století starý dům v Beskydech má po rekonstrukci vše, dokonce i vodopád

Nedaleko slavných Pusteven vypráví svůj příběh už více než 200 let krásné stavení v Trojanovicích. Po rekonstrukci je dům při úpatí Moravskoslezských Beskyd místem, kde lze cítit atmosféru starých...

Senzační zelená spirála vede do nebes. Newyorský mrakodrap sklízí chválu

S výškou 314 metrů nepatří v New Yorku k nejvyšším budovám. Proto The Spiral ohromuje jinak. Nabízí zážitky, jaké jiné výškové budovy poskytovat nemohou. Například kanceláře s balkony, jež ve spirále...

Do pánského loftu s výhledem na Prahu by se kvůli šatně zamilovala i žena

Bydlení v loftech bývá přitažlivé, zejména pak pro ty, kteří už mají takovou zkušenost ze zahraničí. To je i případ mladého muže, který si pro svoje pražské bydlení zvolil právě loft s úžasným...

Nejbezpečnější dům postavil pro svou rodinu. Je to dobře zabydlená jeskyně

Tokio, to je neuvěřitelná spousta lidí naměstnaných na malé ploše. Spěch a shon, spousta hluku. A tolik světel, že to i z noci udělá jasný den. Proto si Tanijiri Makoto, japonský architekt, svůj dům...

Nejbezpečnější dům postavil pro svou rodinu. Je to dobře zabydlená jeskyně

Tokio, to je neuvěřitelná spousta lidí naměstnaných na malé ploše. Spěch a shon, spousta hluku. A tolik světel, že to i z noci udělá jasný den. Proto si Tanijiri Makoto, japonský architekt, svůj dům...

16. června 2025

Nájemní byt v pražském Fragmentu ženu nadchl, nemusela se o nic starat

Ne vždy se vyplatí pořídit si vlastní byt. Pohodlně lze bydlet i v dlouhodobém pronájmu. Byt, jehož interiér přinášíme, se pohybuje na horní hranici tržních cen a najala si jej samotná žena....

16. června 2025

Když je potrubí domovem. Revoluční nápad z Hongkongu řeší bytovou krizi

Pokud hledáte řešení bytové krize, které je efektivní, široce dostupné a nízkonákladové, tady ho máte. Tak představili svůj návrh experimentálního mikrodomu architekti ze studia James Law...

15. června 2025

Byt na Smíchově pro mladý pár je dokonale promyšlený. Přesvědčete se

Mladá rodina a byt v Praze. To vyžaduje splnit dvě základní potřeby: maximální funkčnost vycházející z potřeb uživatelů, ale také estetiku odpovídající jejich preferencím.

14. června 2025

Do bungalovu postaveného svépomocí se stěhoval půl roku po prvním kopnutí

Jan Králíček vyřešil vlastní bydlení rychle, originálně a za dobrou cenu. Svépomocí si postavil rodinný bungalov. Zařídil jej tak, aby dům v obci ve středních Čechách dýchal poklidnou atmosférou...

13. června 2025

Chalupáři obtěžují sídliště plnými odpadkovými pytli. Jaká jim hrozí pokuta?

Premium

Bydlím na sídlišti v menším městě. Každý panelák má na parkovišti přidělenou popelnici. Bohužel žijeme ve velmi oblíbené chatařské a chalupářské lokalitě a s těmito „lufťáky“ začaly problémy,...

13. června 2025

Jihočeské stavení, v němž bydlí světlo. Dům architekta Žaloudka je prostě kouzelný

Architekt Jan Žaloudek si na jihu Čech pro sebe postavil typické venkovské stavení. Díky perforovanému zdivu a dřevu ale připomíná sakrální stavbu, ve které sluneční světlo rozehrává ty nejkrásnější...

12. června 2025  13:32,  aktualizováno  13:32

Jak si Martin a Katka splnili sen o roubence pod Děčínským Sněžníkem

Příběh roubenky začíná už v roce 2019, kdy Martin s Katkou koupili a opravili historickou chalupu. Z pronájmu sešlo, začala covidová uzávěra a místo hostů se sem z nedalekého Děčína na zimu...

12. června 2025

Nejslavnější vědkyně světové historie navštívila lázně Jáchymov

Zlatou éru zajistily městu stříbro i léčivá radonová voda. Viditelná krása okolní krajiny se dočkala i zařazení na seznam dědictví UNESCO. Přesně před sto lety pak Jáchymov navštívila držitelka dvou...

12. června 2025

Moderátor a komik žije v Praze a plánuje svatbu s Terezou z Love Islandu

V klidnější části Prahy v rodinném domu s moderním vybavením a spoustou světla bydlí moderátor Evropy 2 a stand-up komik Petr Cerha, působící pod přezdívkou Nasty. Dům sdílí s partnerkou Terezou, se...

11. června 2025

Pražský Grand hotel Evropa, dnes W Prague, se chlubí novou unikátní terasou

Slavní hosté, slavní majitelé i slavní architekti. Jen málokterý hotel v tuzemsku má takovou historii. Grand hotel Evropa na Václavském náměstí se sice nyní jmenuje W Prague, ale to nic nemění na...

11. června 2025

Dvě století starý dům v Beskydech má po rekonstrukci vše, dokonce i vodopád

Nedaleko slavných Pusteven vypráví svůj příběh už více než 200 let krásné stavení v Trojanovicích. Po rekonstrukci je dům při úpatí Moravskoslezských Beskyd místem, kde lze cítit atmosféru starých...

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.