Skromně, přesto luxusně. Proměna 60 let starému domu ohromně prospěla

  1:00aktualizováno  1:00
K šedesátým narozeninám nadělili majitelé svému rodinnému domu ležícímu nedaleko Santiaga de Chile generální opravu. Majitelé využili stávající podmínky, velikosti i materiály. Očista domu prospěla, nyní je praktičtější a modernější.

V domě žije mladá rodina se zvířecími miláčky. | foto: jfsarquitecto.cl

Přestavbu vedl mladý architekt Javier Fuenzalida Salazar ze studia JF arquitecto, který dokončil studia v roce 2008 a čtyři roky nato založil vlastní architektonickou kancelář.

Fotogalerie

Dům s obytnou plochou 230 metrů čtverečních stojí na nevelkém pozemku o rozloze 440 metrů čtverečních. Podle architekta je důkazem toho, že se vyplácí zvolit si raději oblíbenou a pro život vhodnou lokalitu než rozlehlý pozemek na špatném místě.

V hustě osídlené čtvrti jsou majitelé a jejich dvě děti doma a nic jim nechybí. Majitelé celkovou proměnu domu vítají, jejich očekávání přesně odpovídalo realitě.

Moderní rekonstrukce starý rodinný domek prosvětlila: Salazar v hlavním obytném prostoru zboural hned několik příček. To umožnilo praktické propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem v jeden kompaktní celek.

Obývací pokoj architekt provzdušnil dalšími okny, celý společenský prostor je přímo otevřený na venkovní terasu a do zahrady. V patře, kde jsou celkem čtyři různě velké ložnice, zvětšil dětský pokoj na úkor pracovny.

Prostory se mohou snadno proměnit. Dnes slouží část domu potomkům jako herna, rodiče jim nainstalovali i malou lezeckou stěnu. Oba dva mají v domě také oddělené pracovní zázemí, kde mohou přijímat obchodní návštěvy.

Další velkou proměnou prošlo schodiště. Ústí přímo do obytné haly a kromě praktické propojovací funkce je jeho netradiční podoba nově i místem pro posezení, hraní či pití ranní kávy. Dvojice schodů s podobným využitím vítá příchozí hned na zápraží domu.

Dům má rozlohu 230 metrů čtverečních.

Dům má rozlohu dvě stě třicet metrů čtverečních.

Fasády pokryl již jednou použitý dub a modřín, z hrubé struktury dřeva elegantně vystupují velkoryse navržená okna, osazená v černých hliníkových profilech. Salazar tak docílil výborného kontrastu hrubých a hladkých ploch, nového se starým.

Plánujete rekonstrukci a potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem.

Architektonické studio se podílelo také na zařízení interiérů. Původní dveře a velká část nábytku dál slouží svému účelu, finančně náročný byl jen vznik na míru vyrobené nové kuchyňské linky.

Interiérům vládne neutrální barevnost. Ve společenském prostoru se opakuje bílá, černá překvapivě dominuje toaletě a komunikačním zónám a nábytku zase šedá barva.

Nejzdobnějším prvkem jsou vzrostlé stromy a palmy, rostoucí na pozemku dlouhé dekády. Motiv zeleně architekt vtipně zopakoval ještě jednou i v interiéru: na velké tapetě v koupelně.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Malou dřevostavbu si řezbář vyrobil za tři měsíce, má jen dvoje dveře

Dřevostavbu si majitel postavil za tři měsíce.

Ne, není to tradiční dům. Nemá sousedy ani klasické místnosti. Dveře spočítáte velmi rychle. Jsou jen dvoje, vchodové a...

Chalupářský styl nahradily v domě moderní prvky a kovářská čerň

Trámy a krov nechali architekti upravit lazurou v bílé barvě, vše doplnili...

Proměnit interiér staršího domu a dodat mu moderní vzhled, to byl hlavní úkol pro architekty ze studia Free Architects....

Další z rubriky

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Městečko se třemi stovkami zámků zeje prázdnotou. Arabští kupci otočili

Z luxusní turecké čtvrti se stovkami zámečků s modrými věžičkami jako od...

Z luxusní turecké čtvrti se stovkami zámečků s modrými věžičkami jako od Disneyho je město duchů. Klienty měli být...

Najdete na iDNES.cz