Skromně, přesto luxusně. Proměna 60 let starému domu ohromně prospěla

  1:00aktualizováno  1:00
K šedesátým narozeninám nadělili majitelé svému rodinnému domu ležícímu nedaleko Santiaga de Chile generální opravu. Majitelé využili stávající podmínky, velikosti i materiály. Očista domu prospěla, nyní je praktičtější a modernější.

V domě žije mladá rodina se zvířecími miláčky. | foto: jfsarquitecto.cl

Přestavbu vedl mladý architekt Javier Fuenzalida Salazar ze studia JF arquitecto, který dokončil studia v roce 2008 a čtyři roky nato založil vlastní architektonickou kancelář.

Fotogalerie

Dům s obytnou plochou 230 metrů čtverečních stojí na nevelkém pozemku o rozloze 440 metrů čtverečních. Podle architekta je důkazem toho, že se vyplácí zvolit si raději oblíbenou a pro život vhodnou lokalitu než rozlehlý pozemek na špatném místě.

V hustě osídlené čtvrti jsou majitelé a jejich dvě děti doma a nic jim nechybí. Majitelé celkovou proměnu domu vítají, jejich očekávání přesně odpovídalo realitě.

Moderní rekonstrukce starý rodinný domek prosvětlila: Salazar v hlavním obytném prostoru zboural hned několik příček. To umožnilo praktické propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem v jeden kompaktní celek.

Obývací pokoj architekt provzdušnil dalšími okny, celý společenský prostor je přímo otevřený na venkovní terasu a do zahrady. V patře, kde jsou celkem čtyři různě velké ložnice, zvětšil dětský pokoj na úkor pracovny.

Prostory se mohou snadno proměnit. Dnes slouží část domu potomkům jako herna, rodiče jim nainstalovali i malou lezeckou stěnu. Oba dva mají v domě také oddělené pracovní zázemí, kde mohou přijímat obchodní návštěvy.

Další velkou proměnou prošlo schodiště. Ústí přímo do obytné haly a kromě praktické propojovací funkce je jeho netradiční podoba nově i místem pro posezení, hraní či pití ranní kávy. Dvojice schodů s podobným využitím vítá příchozí hned na zápraží domu.

Dům má rozlohu 230 metrů čtverečních.

Dům má rozlohu dvě stě třicet metrů čtverečních.

Fasády pokryl již jednou použitý dub a modřín, z hrubé struktury dřeva elegantně vystupují velkoryse navržená okna, osazená v černých hliníkových profilech. Salazar tak docílil výborného kontrastu hrubých a hladkých ploch, nového se starým.

Plánujete rekonstrukci a potřebujete půjčit? Půjčte si s rozumem.

Architektonické studio se podílelo také na zařízení interiérů. Původní dveře a velká část nábytku dál slouží svému účelu, finančně náročný byl jen vznik na míru vyrobené nové kuchyňské linky.

Interiérům vládne neutrální barevnost. Ve společenském prostoru se opakuje bílá, černá překvapivě dominuje toaletě a komunikačním zónám a nábytku zase šedá barva.

Nejzdobnějším prvkem jsou vzrostlé stromy a palmy, rostoucí na pozemku dlouhé dekády. Motiv zeleně architekt vtipně zopakoval ještě jednou i v interiéru: na velké tapetě v koupelně.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Už šest let opravují dům. Na plot se dostalo až nyní, má to ale háček

Rodinný dům na Kroměřížsku si rodina koupila před šesti lety.

Petra bydlí s rodinou na Kroměřížsku v domě z 80. let. Koupili jej před šesti lety a vrhli se na potřebnou celkovou...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Při zařizování bytu se obešel bez architektů, vsadil na pálené cihly

Lampu nad stolem majitel objevil v obchodě pro kutily, stála ho jen pár stovek....

Mít doma stěnu z pálených cihel je dnes docela módní. Autenticitou a syrovostí vnášejí do interiéru určité kouzlo,...

Další z rubriky

Dobře střežený poklad. Národní archiv na Chodovci spojuje vědu a činy

Budovu Národního archivu navrhla architektka Iva Knappová.

Národní archiv na Chodovci ukrývá za zdmi tisíce dokumentů z české historie a jeho výška a barevná fasáda vystupuje z...

Nejlepší interiéry roku 2018. Opět zazářily hlavně rekonstrukce

Kategorie soukromý interiér – novostavba: Stavení se stodolou na Vysočině

Do čtvrtého ročníku soutěže Interiér roku, která je určena českým a slovenským architektům a designérům, se přihlásilo...

Nábytek se vrací ke stylu a kvalitě, zapomeňte na módní trendy

Expozice značky Zanotta vsadila na „světová města“, každému přiřkla jinou...

Největší světová akce zaměřená na design, milánský veletrh Salone del mobile, skončila. Přinesl už 58. ročník převratné...

Najdete na iDNES.cz