„V Norsku jsme měli konečně čas přemýšlet jinak. Pár dní si povídali o svých plánech, o snech a o hezkých momentech, které jsme zažili. A Norsko se od té doby stalo naší srdeční záležitostí,“ vysvětluje architekt Adam Hofman.
V průběhu pandemie postrádali Adam s Dominikem v Česku místo, kde by se mohli cítit stejně. Místo, které by je vybízelo k soustředění, kreativitě a ke kvalitnímu odpočinku. A proto vznikla Hytta.
Dominik s Adamem dostavěli chatu s pomocí kamarádů a rodiny v říjnu 2022, práce jim trvala přibližně rok. Od té doby ji využívají, když chtějí strávit pár nerušených dní v přírodě, přemýšlet a věnovat se věcem, na kterých jim záleží. A dokonce tento zážitek dopřávají i dalším.
Projekt přihlásil architekt Hofman do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Nízkonákladové bydlení.
Rekonstrukce na jedničku
V případě Hytty nejde o novostavbu, ale o rekonstrukci bývalé myslivecké chaty, která leží na jižním svahu uprostřed borového lesa. „Nová podoba téměř respektuje půdorysnou stopu a tvarové pojetí původního objektu. Konstrukce objektu je dřevěná, sendvičová a zateplená stříkanou pěnou,“ popisuje architekt Hofman.
Stará chata se zbavila letitých krámů, dostala i průhlednou koupelnu![]() |
Z exteriéru je objekt obložen deskami z moravského modřínu, které tvoří provětrávanou fasádu. Modřínové desky nejsou nijak opracované nebo ošetřené, jsou nařezány ve třech různých šířkách podle pravidla zlatého řezu. Plechová střecha má skryté okapové žlaby. Když přijdete blíž ke štítové fasádě, uvidíte převýšenou niku vytvářející hlavní vstup do objektu.
Velkým bonusem stavby jsou velkoformátová okna propojující exteriér s interiérem, z exteriéru jsou bezrámová. Dominantu představuje takzvané posedové okno, skrz nějž je kontakt s okolní přírodou nejintenzivnější.
V interiéru s obytnou plochou 99 m2 převažují na stěnách masivní světlé smrkové desky, stabilizované přírodním UV olejem, který pomáhá trvale zachovat světlou barvu dřeva. Finální vrstvu podlahy tvoří betonová nivelační vrstva impregnovaná polyuretanovým nátěrem. Díky tomu je údržba velmi snadná.
V přízemí je obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna, technická místnost a venkovní koupelna, přístupná ovšem pouze zvenčí. Hlavní obytnou zónu otevřel architekt až do štítu, aby poskytovala velkorysý prostor, v němž se dobře přemýšlí i sní.
Z obytné zóny je přístupná i koupelna, která návštěvníka upoutá svou intimní atmosférou především díky použití černé stěrky. Součástí kuchyně se stalo schodiště vyrobené z šestimilimetrového plechu, které visí na táhlech s průměrem jeden centimetr. S lehkostí a subtilností volně stoupá do podkroví s hlavní ložnicí.
Z té je přístupná jedna ze dvou „útulen“ pro další dva nocležníky. Druhá útulna má náročnější přístup, z hlavního obytného prostoru musíte vystoupat po žebříku. V chatě se tedy vyspí až šest lidí.
Minimalistický interiér
Velký dubový jídelní stůl v obytném prostoru plní zároveň i funkci pracovního stolu. Technické zázemí pro práci s počítačem, například externí monitor, lze pohodlně vysunout nad stůl z jedné ze skříněk knihovny.
„Kvalitu pracovního prostředí podporuje i biodynamické osvětlení, které automaticky mění svou teplotu a intenzitu podle denní doby. Tato i další inovace jsou napojeny na chytrou domácnost, která funguje díky internetu od Starlinku,“ objasňuje Adam Hofman.
Chatu primárně vytápějí litinová kamna na dřevo. Sekundární temperování chaty pak zajišťuje podlahové topení.