Český šperk lze opět dědit z generace na generaci

  1:00aktualizováno  1:00
Šperky a móda od českých návrhářů mohou pomoci nastartovat módní průmysl. V to věří organizátoři Premier Fashion Weeku, který je věnován autorskému módnímu designu a autorskému šperku.

V Galerii Křehký proběhne v neděli 24. března pro veřejnost šperkařský brunch. | foto: Bára Prášilová

Síla českého šperku je tak výrazná, že se před dvěma roky v rámci Czech Grand design vytvořila i samostatná kategorie věnovaná právě jemu. Její první vítězové, Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří tvoří pod společnou značkou Zorya, si dokonce odnesli nejen titul Designér roku 2011, ale i ocenění nejvyšší, a to Grand Designér.

Také oni se zúčastní speciální akce Premier Fashion Week, šperkařského brunche, který se uskuteční v Galerii Křehký v neděli 24. března. Vstup je samozřejmě volný, zájemci si zde budou moci vystavené šperky i některé oděvní originály v rámci Pop-up shopu také vyzkoušet či dokonce koupit.

Zorya - Zdeněk Vacek a Daniel Pošta
Zorya - Zdeněk Vacek a Daniel Pošta

Zorya - Zdeněk Vacek a Daniel Pošta

Vedle designérů Zdeňka Vacka a Daniela Pošty si návštěvníci mohou prohlédnout šperky rodinné šperkařské firmy BeldaFactory. Svou práci představí také Věra Nováková nebo nový objev na české scéně Kristýna Španihelová či objev loňského Designbloku Janja Prokić.

Fotogalerie

Eva Eisler, která vede atelier K.O.V. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, zde premiérově ukáže svou kolekci Wabi Sabi, o níž říká: "Termín Wabi Sabi pochází z japonské tradice, jde o výraz z čajového obřadu. Pro mě reprezentuje filozofii autentičnosti, neokázalosti, nedokonalosti, elegance, prosté krásy a víry, že objekt získává na hodnotě užitím a plynutím času."

Eva Eisler vnímá šperk nejen jako ozdobu, ale jako umění a filozofii zároveň. V oblasti šperku si vydobyla mezinárodní renomé, věnuje se však i volnému umění a architektuře.

Akce se zúčastní také Věra Nováková, absolventka VŠUP v Praze. "Pro mě není šperk záležitostí sezony, beru jej jako dlouhodobější věc, která se i dědí. Mou ambicí je, aby se mé šperky staly rodinnými klenoty, jež se dědí z generace na generaci," zdůraznila před zahájením akce. Její práce získaly například hlavní ceny v soutěži Stříbrný šperk 2003 i 2004.

Věra Nováková, absolventka VŠUP v Praze, byla v roce 2009 zařazena do tisícovky
Věra Nováková, absolventka VŠUP v Praze, byla v roce 2009 zařazena do tisícovky

Věra Nováková, absolventka VŠUP v Praze, byla v roce 2009 zařazena do tisícovky nejvýznamnějších autorů šperků prezentovaných v prestižní publikaci Compendium.

Pop-up shop módy a šperku

Akce se uskuteční v neděle 24. 3. od 11:00 do 18:00 v Galerii Křehký v Osadní ulici 35 v Praze 7 – Holešovicích.

"Dříve jsme pořádali pouze na podzim Designblok Premier Fashion Weak, nyní chceme jarní akcí, která nabídne kolekce jaro-léto, ale také podzim-zimu 2013/14 podpořit domácí průmysl, aby začali do Česka jezdit nákupčí a mohl se nastartovat módní průmysl," vysvětluje Jana Zielinski, kurátorka Fashion Weeku.

Vedle šperkařů vystavují v Galerii Křehký také designérky Denisa Nová, Hana Zárubová, Lenka Kohoutová, Klára Nademlýnská, Liběna Rochová, Kateřina Geislerová, Martina Špetlová, která působí v Londýně, vidět budou i pařížské kolekce Melle Chacha, Vaniny Escoubet nebo tašky AnPlusKa.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Další z rubriky

Malý, ale konečně náš. Dům usadil jeřáb, stačilo jen dodělat střechu

Dřevostavba pro dva má dispozici 2+kk.

Domy z modulární konstrukce nejsou ničím novým. Systém stále poskytuje bydlení, které je ekonomické, časově efektivní a...

První mrakodrap v Praze i hotel Horal: proč je veřejnost nemusí

Kolem Motokovu (druhá budova zprava) postupně vyrostly další výškové budovy.

Navrhl skvělé stavby, od mrakodrapů až po hotely nebo sídliště. Názory na jeho tvorbu se však někdy rozcházejí:...

Ubytování v kampusech láká stále více studentů

Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co...

Dnešní vysokoškoláci mají o studentském bydlení jiné představy než dřívější generace. Stále více jich proto volí...

Najdete na iDNES.cz