Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Světová premiéra: Češi použili pro křišťálové lustry tištěné spoje

  1:00
Lustry už žárovky nepotřebují. Alespoň ne ty, které ve světové premiéře předvedla česká Preciosa na veletrhu Euroluce v Miláně. Vsadila na moderní technologie a design stejně jako další česká firma Lasvit.
Sklo nařezané vodním paprskem, tištěné spoje pro rozvod napětí, speciální LED

Sklo nařezané vodním paprskem, tištěné spoje pro rozvod napětí, speciální LED zdroje - to je novinka od Preciosy, poprvé představená na veletrhu Euroluce. | foto: Preciosa - Lustry

Milovníci nových technologií si na stánku české Preciosy přijdou opravdu na své. Výrobci využívají LED zdroje už běžně, čeští designéři však pokročili dál. Na veletrhu Euroluce, který skončí 14. dubna, předvedli hned několik novinek. 

"Chtěli jsme vytvořit celoskleněné svítidlo s minimem kovu. Tak vznikl například Element, kde pro rozvod napětí využíváme tištěné spoje. Jednotlivá skleněná 'ramena' tohoto lustru  vznikla vyřezáním z jediného kusu skla vodním paprskem. Jejich následným ohnutím jsme vytvořili požadovaný tvar lustru, a dosáhli tak velmi vysoké pevnosti svítidla," popisuje novinku Jaroslav Bejvl ml., šéfdesigner společnosti Preciosa.

Svítidlo Glory - zde byly použity tištěné spoje a křišťál broušený počítačem řízeným strojem. Design Jaroslav Bejvl, Jaroslav Bejvl ml., Jan Šípek

Nové lustry mají nízkovoltové napájení. Soubor použitých technologií předvedla Preciosa v Miláně jako první na světě. Nové postupy vymýšlejí její designéři i kvůli architektům.

"Ti s moderními technologiemi pracují velmi důsledně, i proto dávají přednost výrobkům, které používají poslední novinky z osvětlovacích technologií," vysvětluje Jaroslav Bejvl ml.. Ne náhodou se tak s lustry z Preciosy lze potkat v nejmodernějších budovách postavených v poslední době v Asii či na Středním východě i jinde.

K unikátním technologiím lze přiřadit i používání speciálních nanolaků na skleněné lustry, kterými dosahuje hned několika efektů: odpuzují prach, jež by se mohl na svítidlech usazovat, ale také zvyšují odolnost skla. "Je v tomto ohledu téměř srovnatelné s kaleným sklem," tvrdí Jaroslav Bejvl ml.

Expozice firmy Lasvit - v popředí září svítidla od Arika Lévyho.

Jména a nápady prodávají

Česká společnost Lasvit, která se prosadila zejména svými realizacemi v Asii, vsadila už před několika roky také na designéry. Lustry a světelné objekty s její značkou dnes potkáte po celém světě. 

Na Euroluce zazářila na jejím stánku novinka navržená světově proslulým designérem Arikem Lévym (mimochodem právě u něj v pařížském ateliéru pracovala talentovaná Lucie Koldová, Grand designér roku 2012).

Jeho svítidlo Jar RGB, které vypadá jako visící barevné sklenice, využívá technologii foukání skla a míchání barev RGB (červené, zelené a modré). Jedna ze sklenic je bílá, právě v ní je velká žárovka, která generuje světlo pro celé svítidlo. Z každé strany tak působí lustr jiným barevným dojmem.

Další vychytávky však nabízejí i ostatní svítidla Lasvitu, ať je pod nimi podepsaný japonský designér  Nendo, Rony Plesl, Jan Plecháč a Henri Wielgus, Jiří Pelcl, Jitka Kamencová Skuhravá, Maurizio Gavande nebo René Roubíček.

Tento nestor českého skla (ročník narození 1922) připravil lustr And Why Not! (A proč ne!). Jeho sochařské pojetí dovoluje světlu klouzat po leštěném povrchu a evokovat v divákovi podobu blesku.

René Roubíček při navrhování svítidla And Why Not! pro Lasvit

René Roubíček a jeho "blesk" - lustr And Why Not! pro Lasvit

Doma jako v La Scale

Jan Plecháč & Henri Wielgus se zase ve své kolekci Neverending Glory pro Lasvit nechali inspirovat pěti ověskovými lustry ze slavných divadelních a operních sálů (La Scala v Miláně, Palais Garnier v Paříži, Metropolitní opera v New Yorku, Bolšoj těatr v Moskvě, ale i české Stavovské divadlo v Praze, kde ve světové premiéře zazněl Don Giovanni pod taktovkou samotného Wolfganga Amadea Mozarta).

Z těchto slavných lustrů vytvořili i díky šikovným českým sklářům, kteří klasickým postupem vyfoukli sklo do dubových forem, jejich zjednodušený tvar. "Chtěli jsme se na klasické lustry podívat z jiné perspektivy a zachovat efekt jejich vznešenosti. Velkých emocí jsme se snažili dosáhnout prostřednictvím minimální formy," vysvětluje Jan Plecháč.

Série The Neverending Glory představuje ikonické lustry z pěti významných koncertních a divadelních sálů - takto vypadá svítidlo inspirované lustrem z La Scaly. Jan Plecháč & Henry Wielgus pro Lasvit.

Nové tvary českého křišťálu v kombinaci s moderními technologiemi předvedla i Preciosa. Třeba u lustru Glory, kde křišťálové "kalichy" byly vybroušeny pomocí počítačově řízených strojů od dalšího českého výrobce, Bohemia Machine.

Pro verzi stojacích lampiček z této řady s LED zdroji si může majitel dokonce nastavit barvu světla, zda chce modrou či teplou bílou, aby se třeba večer nepřipravil o kvalitní spánek (více k problematice LED osvětlení zde). Tuto možnost nastavení umí jen málo výrobců svítidel na světě, například proslulé Artemide či italský Luceplan.

Novinky v expozici Preciosy budily zaslouženou pozornost.

  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě...

16. září 2024  14:30

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...