Škola světla, Uganda

Škola světla, Uganda | foto: Open Architecture Challenge & Bambusová škola

Češi vymysleli školu z bambusu. Nahradí nevyhovující japonský model

  • 6
Chtějí se učit, ale nemají kde. Vtipné a přitom levné návrhy škol, zejména pro rozvojové oblasti Asie, Afriky a Jižní Ameriky, představuje od 10. února výstava v Národní technické knihovně. Je tam k vidění i český projekt Bambusová škola pro Nepál.

"V roce 2015 bude vzdělávání všech dětí podle Světové banky vyžadovat zřízení deseti milionů nových tříd ve více než 100 zemích světa. Miliony dalších tříd bude potřeba opravit a rekonstruovat. Požádali jsme designéry a architekty, aby se pokusili navrhnout třídy pro budoucnost," vysvětlují zástupci nadace Architecture for Humanity.

Adaptabilní třída na úpatí, Rwanda

Adaptabilní třída na úpatí, Rwanda

Putovní výstava představuje vítězné návrhy z prvního kola mezinárodní architektonické soutěže 2009 Open Architecture challenge: New Classroom Design. Uspořádala ji americká nezisková nadace Architecture for Humanity loni na jaře.

Vzniklo na čtyři sta návrhů na rozšíření škol pro různá místa na světě. Všechny řešily velmi konkrétní problémy v Asii, Africe či Jižní Americe.

Škola pro republiku Malawi

Škola pro republiku Malawi

Česká Bambusová škola

Výstava představuje také projekt českého týmu Bambusová škola pro Nepál, který se ve finále se dostal mezi osm nejlepších návrhů. Jde o rozšíření školy Antarastriya Yuba Barsa v nepálském regionu Kavre.

Novostavba bude sloužit jako modelový projekt pro konstrukci rozšiřování škol v celé oblasti. Má ambici nahradit starý nevyhovující japonský model firmy Jaica, podle kterého je dnes postavena většina škol v Nepálu.

Bambusová škola, Nepál

Bambusová škola, Nepál

Současná průměrná vytíženost tříd je totiž přibližně 40 až 45 dětí v místnostech s poloviční plochou, než je zvykem v české škole. Oblast Kavre je přitom velmi hornatá, děti docházejí do základní školy často i dvě hodiny přes prudké svahy. V období dešťů pak půdní sesuvy cesty zcela přeruší.

Vyšší třídy nabízí jen určité procento škol, mnoho dětí k nim proto nemá přístup vůbec. Navržené rozšíření školy Antarastriya Yuba Barsa doplní chybějící devátý a desátý stupeň.

Záštitu nad výstavou převzal honorární konzul Nepálu v České republice Ing. Rajendra Shrestha.

Oprávněná architektura krajinné transformace, Kolumbie

Oprávněná architektura krajinné transformace, Kolumbie

Výstava

Galerie Národní technické knihovny, Praha - 10.2. – 5.3. 2010

Organizátoři: Občanské sdružení Namasté Nepál, Architecture for Humanity

Autoři: mezinárodní týmy designéru účastnící se soutěže OAN Challenge 2009, český tým ve složení Martina Sobotková, Petr Koster, Soňa Huberová

Sponzor: Hlavní město Praha

Spolupráce: CCEA (Centrum pro středoevropskou architekturu), Národní technická knihovna