Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a...

Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. „Oproti klasické židli má být trochu sexy," dodává ke křivkám produktu designérka Lucie Koldová. | foto: TON

Ve světě slaví úspěch česká sexy křesla i vibrátory. Podívejte se

  • 6
Mnozí čeští designéři a výrobci patří ke světové špičce. V některých oborech určují i trendy. Platí to o sklářích, ale i mnohých dalších, kteří vsadili na design, nové nápady i technologie. Za to vše sbírají zaslouženě světová ocenění.

Neuvěřitelný výčet ocenění, která získala bystřická společnost TON v posledních letech, rozšířila před několika dny cena German Design Award 2019 za letošní novinku, lounge křeslo Chips od Lucie Koldové.

Lucie Koldová se při navrhování křesla Chips inspirovala tvarem bramborových lupínků. Ten vyniká při pohledu na opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem.

„Tento velmi originální design, založený na typickém tvaru bramborového lupínku, je hlavně komfortní, a to díky velkorysým rozměrům čalounění a opěradla. Netradiční nápad byl vyroben velmi důsledně a společně s barevnými variantami vytváří perfektní efekt,“ uvedla ve svém hodnocení odborná komise.

Lucie Koldová, šéfdesignérka sklářské značky Brokis, se zdaleka neomezuje pouze na svítidla, její záběr je opravdu široký, od šperků, koberců až po nábytek. Chips je výsledkem její první spolupráce se značkou TON.

„Když jsem na produktu pracovala, nebyla jsem si jistá, zda bude moct technologií ohýbání dřeva vzniknout. Moc mě potěšilo, když jsem zjistila, že to pro TON nebude problém,“ říká designérka Lucie Koldová.

Křeslo propojilo její rukopis, který formuje převážně práce se svítidly, a fascinující tradiční technologii, která se v Bystřici pod Hostýnem používá už od roku 1861.

„Lounge křeslo má být již od pohledu pohodlným objektem, proto Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. Oproti klasické židli má být trochu sexy,“ dodává ke křivkám produktu designérka Lucie Koldová.

Úspěch ve Francii

Automatický kryt bazénů ACS® vyvinutý českou značkou USSPA letos získal už druhé mezinárodní ocenění za design a technologii, cenu Innovation Trophy na největším evropském oborovém veletrhu Piscine ve francouzském Lyonu.

Výrobce vířivek a termálních bazénů obdržel letos za vířivku LyraiN cenu Good Design v americkém Chicagu i na moskevském Mosbuildu, patentovaný kryt od USSPA získal na jaře Red Dot Design Award v německém Essenu. Rok tak „uzavírá“ cena pro kryt za inovace z francouzského Lyonu.

Patentovaný kryt od rodinné firmy USSPA z východních Čech nemá na světě konkurenci: i více než pětimetrový termální bazén umí zakrýt jedním stiskem tlačítka. Funguje podobně jako střecha kabrioletu, automaticky zajíždí do úzké šachty podél bazénu swim spa. Odkrytí trvá necelé dvě minuty. Minimalistický design vytvořil akademický sochař Petr Slanina.

„Cena z Lyonu je pro nás velké zadostiučinění, protože automat uspěl ve velké konkurenci největší evropské výstavy bazénů, kde je navíc pro nefrancouzské značky těžké se prosadit. Nám se ale této pocty tady dostalo už v roce 2010, kdy jsme získali cenu za naši spa Solitaire,“ říká ředitelka a spolumajitelka USSPA Kateřina Kadlecová.

Veletrh Piscine Global ve francouzském Lyonu je největší evropskou akcí v oboru bazénů a druhou největší ve světě. Na lyonské výstavě se prezentuje více než 1 200 značek z 32 zemí světa.

Úspěšná Lublaň

Ergonomicky výborně řešené křeslo Phoenix navrhl designér společnosti Böhm Michal Karafiát. Při jeho výrobě se používají velmi kvalitní pěny. Design výrobku ocenila i mezinárodní porota světové soutěže, když křeslu udělila ocenění iF Design Award. Zde Phoenix uspěl v konkurenci 6 400 produktů z nejrůznějších zemí světa.

I vibrátory mohou vypadat stylově. Erotická hračka whoop.de.doo ze studia Anny Marešové

Další cenu získalo křeslo Phoenix také na říjnové výstavě Big See, která je součástí slovinského „Month of Design” v Lublani. Jde o festival know-how a kreativity v oboru designu, který představuje platformu „pro hodnocení, propagaci a identifikaci významných úspěchů na poli designu v jihovýchodní Evropě i ve světě“, jak je označován.

Křeslo od společnosti Böhm, která letos slaví 25. výroční založení, však neuspělo v Lublani jako jediný český zástupce.

Vibrátory české designérky Anny Marešové Whoop.de.doo zde získaly i ocenění za design a kvalitu. V kategorii Personal porota Slovinského centra pro kreativní ekonomiku Evropy ocenila Whoop.de.doo první cenou Big See Product Design Award.