Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Vítězové Cen Czech Grand Design navrhli svítidla, která si sami sestavíte

  21:26
Ani covid nebo lockdown nemohly zabránit designérům, aby v roce 2020 přišli se skvělými nápady. A už patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal, absolutní vítězové Cen Czech Grand Design | foto: Archiv Cen Czech Grand Design

Nejlepší počiny za rok 2020 se jako už tradičně vyhlašovaly v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.

Vizuál soutěže je tradičně dílem Fotografa předchozího roku, kterým byla...

Vizuál soutěže je tradičně dílem Fotografa předchozího roku, kterým byla Michaela Karásek Čejková.

Vyhlášení proběhlo ve středu 21. dubna večer pouze na televizních obrazovkách, bez fyzicky přítomných hostů i oceněných.

Dvojice, která umí

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, Grand designérů roku, začala už během studia na UMPRUM a od té doby kontinuálně předvádějí výsledky své rozmanité práce, a především svěží přístup k designu.

Pozornost poutají jejich úspěšné spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. Nově si do výčtu svých úspěchů mohou přidat i nejvyšší ocenění Cen Czech Grand Design, titul Grand designéři roku – Cena Erste Premier a Designéři roku 2020 – Cena Ministerstva kultury ČR. „Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat,“ říkají Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Navazují na úspěšné spolupráce s výrobci mmcité či Master & Master. V loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro značku Lucis a skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO.

Cenou pro vítěze už 15. ročníku se stalo zrcadlo z různých druhů kovu od Lucie Koldové.

V jejich tvorbě se však odráží také nová role designu ve společnosti a redefinice jeho významu. V loňském roce designéři pokračovali s experimenty v rámci fenoménu „do it yourself“. Vystavili tak kolekci svítidel, která vznikla ve spolupráci se společností Hornbach. Každé ze tří polohovatelných svítidel vyrobili ze standardních materiálů a prefabrikovaných součástek, které lze v Hornbachu zakoupit, k nimž vytvořili i detailní plánek, aby si každý, kdo chce, takové světlo mohl sám doma vyrobit.

„Tento alternativní přístup vzdávající hold významným osobnostem, jako byli například Enzo Mari nebo Achille Castiglioni, se zdá být v současné krizi velmi aktuální a ukazuje, jakým způsobem se design může podílet na celkové proměně společnosti a řešení jejích problémů,“ popisuje tvorbu dvojice Herrmann & Coufal kurátor a publicista Adam Štěch.

Mužský pohled na krásu

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek

V kategoriích móda a šperk letos zazářili muži: Módním designérem roku se stal Jakub Polanka s elegantními siluetami kolekcí F/W 2020 a S/S 2021, ve kterých použil materiály starých uniforem a pánských obleků.

V kategorii Designér šperku měl největší úspěch Zdeněk Vacek se svým dlouho očekávaným sólo počinem. Vítězství mu přinesla kolekce nazvaná minimalisticky Báze, ve které svou charakteristickou surovou estetiku zjemnil zdobnými prvky.

Návrat k tradiční řemeslné výrobě ocenila Akademie v kategorii Výrobce roku, kterou vyhrála Tkalcovna Kubák za textilní produkty pro studia Durch Duo a IHOR. Výrobce roku získá díky podpoře ministerstva průmyslu a obchodu účast na Designbloku 2021.

Objev roku: Lappa studio, akustické panely Eclipse

Objev roku: Lappa studio, akustické panely Eclipse

Objevem roku se stalo Lappa studio za kolekci akustických panelů Eclipse, se kterými už druhý rok přitahují pozornost k problematice akustiky v místnostech a boří představu o nevyhnutelně nudném technickém řešení akustických panelů.

Také Lappa studio získalo účast na Designbloku 2021 a studijní cestu věnovanou Českými centry v jedné z 26 metropolí, kde mají své zastoupení a pomáhají rozvíjet kulturní vztahy mezi zeměmi a prezentují kreativní průmysly.

Ocenění pro kolektivní tvorbu

Ve vizuálně založených kategoriích fotografie, ilustrace a grafický design slavily úspěch skupinové práce. Mezi grafickými designéry zvolila Akademie jako nejlepší počin roku 2020 novou vizuální identitu pro Muzeum literatury, jejímž autorem je studio 20YY designers v sestavě Petr Bosák, Robert Jansa, Filip Kopecký a Adam Macháček.

Ilustrátor roku: Veronika Vlková a Jan Šrámek

Ilustrátor roku: Veronika Vlková a Jan Šrámek

V kategorii Fotograf roku připadlo prvenství Shotby.us, tedy fotografkám Lence Glisníkové a Karolíně Matuškové za fotografie pro šperkařský editorial Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience.

I ocenění za nejzdařilejší ilustraci připadlo dvojici: nejlepšími ilustrátory roku jsou Veronika Vlková a Jan Šrámek za ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku od autorky Romany Košutkové.

Síň slávy patří Jiřímu Pelclovi

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM je již několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat.

Profesor Jiří Pelcl

Profesor Jiří Pelcl

V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu.

Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další.

Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. To potvrzuje nejenom jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.

Řekni, zrcadlo

Cenu pro vítěze vytvořila loňská absolutní vítězka Lucie Koldová, která dala novým cenám podobu zrcadla z různých druhů kovů a tím i metalické barevnosti.

Vítězové Cen Czech Grand Design roku 2020 získali zrcadlo od Lucie Koldové,...

Vítězové Cen Czech Grand Design roku 2020 získali zrcadlo od Lucie Koldové, Grand designérky roku 2019.

„Konceptem pro letošní udílení cen se pro mě stalo zrcadlo. Zrcadlo jako symbol, kdy se vítěz podívá sám na sebe a spatří se v ‚plné síle a kráse‘. Zrcadlení jedinečného momentu dává vítězi pocit výjimečnosti z více stran pomocí leštěných ploch abstraktního kovového objektu. Znamená to pomyslné násobení aktuálního pocitu štěstí a radosti z různých úhlů pohledu,“ vysvětluje podobu letošní ceny Lucie Koldová, která byla Grand designérkou loňského ročníku.

Ceny si však vítězové osobně, doufejme, převezmou na společném setkání v červnu.

„Řada produktů a kolekcí byla iniciována ještě před pandemií, vývoj novinek v designu není záležitostí několika měsíců. Akademie ocenila ekologický a sociální přístup ke vzniku výrobků, využití tradičních řemesel, ale i ryze osobní niterné projekty. Přes veškerá omezení uplynulého roku lze tento ročník považovat za zcela plnohodnotný,“ shrnuje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design.

Přímý přenos z vyhlášení nejlepších byl letos „protkán“ dokumentárním filmem o českém designu v roce 2020 v režii Tomáše Luňáka. Průvodci přímým přenosem ze studia České televize byli herci a muzikanti z formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka.

Ceny Czech Grand Design

Absolutní vítězi, Grand designéři roku – Cena Erste Premier: Herrmann & Coufal

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY projekt (Hornbach), svítidlo Capsule (Lucis), skříňka Roletta (FUTURO)

Módní designér roku: Jakub Polanka / kolekce F/W 2020, kolekce S/S 2021

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek / kolekce Báze

Grafický designér roku: 20YY designers/ vizuální identita pro Muzeum literatury

Fotograf roku: Shotby.us / fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience

Ilustrátor roku: Veronika Vlková, Jan Šrámek / ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku (Romana Košutková, Galerie výtvarného umění v Hodoníně)

Výrobce roku – Cena Design pro export: Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)

Objev roku: Lappa studio / akustické panely Eclipse

Síň slávy: Jiří Pelcl

Autor:
  • Nejčtenější

Herec Pyško si bydlení v paneláku pochvaluje. Dům je tichý a sousedé fajn

Kousek stranou od velkého pražského sídliště obývá už pátým rokem třípokojový byt herec Alexej Pyško (64) s manželkou....

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Když v Americe nesehnal Čech velké stropní okno, sám si ho vyrobil

Pokud máte rádi experimentálnější design, můžete být fanouškem postmoderního stylu. Zatímco někteří designéři jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásná chata pro rodinu a přátele vyrostla u jezera v liduprázdné přírodě

Když se řekne norský přístřešek pro turisty, představíme si tři dřevěné stěny, mezi nimi dvě pryčny, na střeše vřes a...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Vystresovaný muž se uklidnil až v domě, kde může přemýšlet, psát a číst

Nedaleko jezera a jen pár minut jízdy autem od centra dánského města Aarhusu vyrostl loni zajímavý dům. Klid a...

Nejskvělejší dům postavil architekt pro svou rodinu. Dělá jim jen radost

Architekt Sam Klopper navrhl pro sebe, manželku a tři malé syny skvělý vzorový rodinný dům na jednom z nejlepších míst...

Nádherný dům pro hrstku vyvolených nemá žádné hranice. S džunglí splývá

Kolibříci, vulkány, káva a banány. Kostarická dechberoucí fauna a flora tichomořského pobřeží je snem mnohých, na...

Na stavbu Tančícího domu kývl architekt Gehry i kvůli Jaromíru Jágrovi

Odvážná stavba, která je symbolem Prahy. Tančící dům na Rašínově nábřeží, který letos slaví pětadvacetiny, pochází z...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...