Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Rozvlněné bytové věže na Žižkově ještě nestojí a už bojují s výhradami

  1:00
Ještě není podkladová studie, a už se ozývají výhrady. Rozvlněné obytné věže od Evy Jiřičné v Olšanské ulici, které zvítězily v mezinárodní architektonické soutěži 98 (!) ateliérů z 30 zemí, si budou muset svou existenci tvrdě vybojovat.
Vítězný návrh Evy Jiřičné na proměnu oblasti telekomunikační věže na Žižkově....

Vítězný návrh Evy Jiřičné na proměnu oblasti telekomunikační věže na Žižkově. Obytné domy s rozvlněnou fasádou a zelení na střechách. | foto: AI-DESIGN

Místo telekomunikačních budov na Žižkově, areálu bývalého Telecomu, přezdívaných Mordor, by měl Central Group, který celý areál koupil v roce 2017 od společnosti Cetin ze skupiny PPF, postavit bytové domy včetně veřejného parku s fontánou a uměleckými díky, školkou s velkou zahradou a hřištěm, obchody, restaurace i kavárny.

Vítězný návrh Evy Jiřičné

„Než jsem se pustili do navrhování, místo jsme si pečlivě zmapovali. Jasně jsme si uvědomili, že zde chybí veřejný prostor. Proto jsme navrhli řešení se třemi věžemi a veřejným parkem. Sedmdesát procent celkové plochy bude patřit parku,“ vysvětlila 19. června na první veřejné prezentaci projektu vítězka mezinárodní soutěže, architektka Eva Jiřičná

A proč zvolila kruhové, navíc rozvlněné věže? Protože na rozdíl od „kvádrů“ je v nich minimum bytů orientovaných na sever. „A z vlastní zkušenosti z bydlení ve vysokopodlažních domech vím, jak je nepříjemný pohled shora dolů na rovné prosklené stěny,“ říká Jiřičná.

Zdůraznila i další výhodu „rozvlněných“ kruhových věží. Na rozdíl od kvádrů u nich nevznikají na druhé straně, kam směřují větry, nepříjemné větrné víry.

Jenže ještě před tím se proti projektu vyjádřil Klub Za starou Prahu. Podle něj nejde o architektonicky a urbanisticky promyšlené řešení, ale spíše o líbivý koncept efektně designových výškových staveb.

Klub proto vyzval Institut plánování hlavního města Prahy a památkový odbor magistrátu, aby stavbu nepodpořily a o jeho problematičnosti Central Group informovaly dříve, než budou zahájeny přípravné práce.

Jedním z hlavních důvodů „odporu“ je výška věží, což bývá v Praze vždycky problém. Jenže: současná telekomunikační věž má pětaosmdesát metrů, špička vysílače je ještě o jedenáct metrů vyšší. Budova z let 1969 až 1979 od kolektivu architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého, Zdeňka Pokorného a dalších se však kvůli extrémně vysokému množství azbestu musí stejně zbourat a ekologicky zlikvidovat.

Eva Jiřičná dodržela pravidlo připravovaného Metropolitního plánu, v němž nové budovy nemají přesáhnout stometrovou výšku. Proto mají věže 80, 90 a necelých 100 metrů.

Výhrady vyjádřili v předchozích dnech i zástupci městské části, kteří se obávají nárůstu bytových projektů v této oblasti Žižkova. „V tomto rozsahu je projekt z mého pohledu přinejmenším problematický,“ řekl již dříve starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Vítězný návrh Evy Jiřičné na proměnu oblasti telekomunikační věže na Žižkově. Obytné domy s rozvlněnou fasádou a zelení na střechách.

Se zástupci městské části se setkáme dnes odpoledne, chceme jim projekt podrobně ukázat a vysvětlit,“ řekl po skončení prezentace pro novináře Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group. Architektka Eva Jiřičná pak svůj záměr osobně představí široké veřejnosti 10. července večer na veřejné debatě v Centru moderního umění DOX.

Mezinárodní soutěž s hvězdnými architekty

Snad nikdy se v žádné architektonické soutěži v Česku nesešlo tolik světových hvězd: jména jako Japonec Sou Fujimoto (zvláštní cena poroty za originalitu) , Brit Ian Ritchie (skončil v soutěži druhý) nebo Američan Richard Meier (podílel se i na návrzích mrakodrapů na Pankráci) doplnila i plejáda dalších včetně nejlepších českých architektonických studií.

Celkem se do soutěže přihlásilo 98 ateliérů z třiceti zemí světa. Z předložených návrhů vybrala odborná porota dvanáct finalistů. Jen pro zajímavost: většina z nich volila formu věží, a to až 130 metrů vysokých. Všude ve světě se bojuje s místem, rozšiřování bytové zástavby za hranice měst je neúnosné.

Rozhovor s Evou Jiřičnou o novém projektu zde

„Ať se to někomu líbí, nebo ne, faktem je, že podle statistiky ČSÚ naroste počet obyvatel Prahy do roku 2030 o nějakých 150 tisíc lidí, ale v reálu spíše výrazně více. A metropole se musí rozhodnout, zda se chce zvětšovat do šířky a stavět na okrajích a za městem, nebo naopak stavět hustěji a do výšky. Jiná cesta není,“ dodává Dušan Kunovský.

Návrh Evy Jiřičné a studia AI Design nešel cestou jedné vysoké věže, ale z hlavních směrů od centra vytváří postupně se gradující „kupu“, což je výrazně vhodnější než jen výškový solitér bez okolních vyšších staveb, jak zdůraznila ve svém hodnocení porota.

V ní zasedli erudovaní odborníci, předsedou byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, dále architekt Josef Pleskot, hlavní autor pražského Metropolitního plánu Roman Koucký a známý propagátor architektury David Vávra. Sestavu porotců doplnil šéf Central Group Dušan Kunovský s 25letou zkušeností v developmentu.

Unikátní technologie

Na počátku roku 2017 budovu koupil Central Group, CETIN zde bude v nájmu patrně do roku 2022.

Za Evou Jiřičnou a architektem Petrem Vágnerem ze studia AI Design, kteří společně projekt připravili, stojí také odborníci na technologie, prestižní architektonicko-inženýrský ateliér ARUP z Londýna.

Ten navrhoval a kalkuloval řadu unikátních a složitých technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Familia v Barceloně, opery v Sydney nebo mnoha světových mrakodrapů.

Se studiem ARUP spolupracuje Eva Jiřičná už 35 let. Společně se zaměřili nejen na moderní technologie a ekologii, ale třeba také na problém s nebezpečím požáru, který před dvěma roky v Londýně vyvolal velkou debatu o vysokopodlažních budovách.

Nebezpečí požáru tak byla věnována velká pozornost, jednou z možností je například přetlaková chodba. U bytových věží se počítá také se třemi rychlovýtahy, vytápěním pomocí tepelných čerpadel či s využíváním dešťové vody.

Základní informace o projektu

Hlavní architekt: Eva Jiřičná (AI Design + ARUP)

Vizualizace: AI Design

Plocha pozemku: 39.500 m2 z toho téměř 70 procent bude veřejný prostor se zelení

Počet bytů: přibližně 1 000 + prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny v parteru

Investiční náklady: 6 miliard Kč

Architektka Eva Jiřičná

Výsledky soutěže

1. místo – Eva Jiřičná (AI Design + ARUP)

2. místo – Ian Ritchie (Ian Ritchie Architects + Compass Architects + Marco & Placemakers)

3. místo – Radek Kolařík (RKAW + BY architects)

Zvláštní ocenění poroty za originalitu návrhu: Sou Fujimoto Architects

Tři vysoké kruhové věže s vlnícími se balkony má podle návrhu Jiřičné doplnit nižší bloková zástavba.

Eva Jiřičná

* 1939 -  po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala i AVU ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila ji především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější realizace v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a Hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu.

V rodném Zlíně dokončila vedle Kongresového centra také Univerzitní a Vzdělávací komplex UTB. V Londýně navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert.

 Eva Jiřičná je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. V loňském roce obdržela na Londýnském festivalu designu cenu za celoživotní dílo.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Proměna kuchyně, která omládla o dvacet let, teď je chloubou rodiny

I funkční vybavení interiéru se někdy vyplatí „obětovat“ a nahradit je novým. Zejména kuchyňské spotřebiče udělaly za...

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ošklivá ložnice parádně prokoukla. Je úžasná, říkají dojatě majitelé

Adéla a Petr jsou zaměstnaní v IT a občas pracují doma. Nyní se rozhodli pro proměnu ložnice, kde mají také pracovní...

Ze zdevastovaného domu vykouzlili romantický domov pro sebe a sedm dětí

Když v roce 2019 zemřela v 98 letech herečka Celeste Martinová, nikdo netušil, jaký bude osud jejího ikonického...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkoumal neznámý plyn, lovil v biopopelnici. Z deníku člena výboru SVJ

Premium Následující zápisky se našly v pozůstalosti po bývalém funkcionáři výboru SVJ, který zemřel na otravu cenovými...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Velké nápady pro malé i větší děti udělají radost i dospělým

Zatímco dospělí mají své veletrhy aut, módy či designu, děti mohou jen čekat, zda jim pořadatelé „dospěláckých“ výstav...

Moderní stodola jim vytrhla trn z paty. Rodina se konečně pořádně nadechla

Když už se do hlavního sídla nevejdete, ačkoliv oplývá stovkami metrů čtverečních, nabízí se snadné řešení: přistavět...

Zarostlý dům vysekali z hromady roští. Přístavba ho pořádně přifoukla

Pohádku o Šípkové Růžence připomíná příběh vily na okraji Curychu. Dekády zarostlý dům probudila mladá rodina zpátky k...

Po 60 letech se vrhli na rekonstrukci. Starou kamennou dlažbu zachránili

Městská vila se po šedesáti letech konečně dočkala kompletní rekonstrukce. Přestavbu si vzali do parády architekti z...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...